اخبار گنبد کاووس – تورکمن نیوز – آیین یارمضان همچون سالهای گذشته در شهر گنبد کاووس همگام با سایر نقاط ترکمن صحرا با حضور و استقبال پرشور مردم مسلمان منطقه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران،  “یارمضان” یکی از مراسم سنتی ترکمن هاست که به صورت نمادین در نیمه ماه مبارک رمضان با دعا و نیایش با اشعار عرفانی برگزار می شود.

مراسم «یارمضان» بدین صورت اجرا می شود که معمولا در نیمه ماه رمضان (در شب چهاردهم)، اهالی هر محله از کوچک و بزرگ بانوان و آقایان، گروه‌هایی را تشکیل می‌دهند و از بین خود فردی موجه و قابل قبول و البته دارای صدایی رسا و زیبا را به عنوان میدان‌دار یا پرخوان و یک نفر دیگر را نیز به عنوان صندوق‌دار کسی که وظیفه حمل وسایل جمع آوری شده را دارد و به مزاح به او «اِشِک» (الاغ) می‌گویند، انتخاب می نمایند. البته در برخی مناطق، طلاب حوزه‌های علمیه به عنوان میدان‌دار مراسم انتخاب می‌شوند.

سپس این دسته ها، تک تک به خانه‌های محله رفته و در مقابل در آن تجمع می‌کنند؛ و سپس میدان‌دار گروه، شروع به خواندن ابیاتی عرفانی که اغلب درباره فضیلت‌های ماه مبارک رمضان و دعا و نیایش درباره اهل آن خانه هست، می‌کند و پس از پایان قرائت هر بند از آن اشعار توسط میدان‌دار، دیگر اعضای گروه یک صدا و بلند «آل‌لاو» که به معنی «الله هو» پاسخ می‌گویند. این کار و بیان این مطلب در واقع به معنای تأیید معنی عباراتی است که میدان‌دار گروه قرائت می‌نماید.

خبرنگار: یاشار نیازی

 

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲:۱۰

۰۹ خرداد ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک