Ostandari 8M 300x180 - گرگان و بالکان آباد به منظور گسترش روابط فرهنگی و مدیریت شهری خواهرخوانده می شوندگلستان– ترکمن نیوز- به منظور تقویت مبادلات فرهنگی، تجاری، هنری، توریستی و ورزشی بین دو استان گلستان و بالکان کشور ترکمنستان و همچنین تبادل نظر درباره موضوعاتی نظیر گمرک، حمل ونقل ریلی، صدور ویزای تجاری و مسافرتی و … نشست مشترک استاندار گلستان با سفیر ترکمنستان در جمهوری اسلامی ایران، برگزار شد.


به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از استانداری گلستان، در این دیدار که پیش از ظهر امروز انجام شد، سید مناف هاشمی به منظور گسترش روابط فرهنگی و مدیریت شهری، پیشنهاد خواهرخواندگی بالکان آباد و گرگان را ارائه کرد.
استاندار گلستان همچنین از تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی اینچه برون در کمیسیون اقتصادی مجلس خبرداد و گفت: لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت اعضای این کمیسیون با ایجاد مناطق آزاد اینچه_برون در استان گلستان، مهران در ایلام، اردبیل در استان اردبیل، سیستان در استان سیستان و بلوچستان، بانه- مریوان در استان کردستان، جاسک در استان هرمزگان، بوشهر در استان بوشهر، قصر شیرین در استان کرمانشاه موافقت کردند که این موضوع، فرصتی مناسب برای ارتقاء مبادلات تجاری و اقتصادی دوکشور محسوب می گردد.
هاشمی با تاکید بر افزایش استفاده از ظرفیت های مشترک بین دو کشور و مخصوصا دو استان خاطرنشان کرد: گلستان آمادگی افزایش تبادلات اقتصادی از طریق اتاق های بازرگانی را دارد.
وی تصریح کرد: استفاده از تمام ظرفیت های موجود به خصوص شرایط خوب گلستان در حوزه مرزی و ریلی موجب گسترش روابط می شود.
استاندار گلستان ضمن ابراز علاقه مندی نسبت به دیدار با استاندار بالکان، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت شاعر فرهیخته، مختومقلی، برای ارتقاء ارتباطات فرهنگی و گردشگری موثر است.
وی گفت: ایجاد یک بازارچه در منطقه آرامگاه مختوقلی می تواند موجب رونق حضور گردشگران در این منطقه شود.
احمدقربانوف، سفیرترکمنستان نیز در این نشست، با بیان اینکه ایران از قدیم دوست و برادر ترکمنستان بوده گفت: تقویت روابط دو کشور اولویت ماست و فاصله کم ازطریق گلستان باایران می تواند موفقیت مارا به همراه داشته و بهترین فرصت در مبادلات بخشهای مختلف برای ما باشد.

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۵۲

۰۸ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

30097

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک