ترکمن نیوز
تاریخ : امروز شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

گروه تجربی،گروه مرگآموزش و پرورش- ترکمن نیوز- کنکور سراسری ۹۷ بیش از ۳۰ روز است که به پایان رسیده و روز گذشته نفرات برتر آن در همه رشته‌ها نیز مشخص شدند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، آن‌طور که از شرایطی که ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام کرده معلوم است، شانس قبولی داوطلبان در کنکور ۹۷ بیش از ۷۰ درصد است.

البته نباید فراموش کرد که این شانس قبولی در گروه‌های مختلف متوازن و یکسان نیست. پس از آنکه در روزهای پنجشنبه و جمعه یعنی هفتم و هشتم تیرماه ۹۷ یک میلیون و ۱۲ هزار و ۳۲۷ نفر در ۴۲۷ حوزه داخل و ۲۵ حوزه خارج از کشور کنکور سراسری سال ۹۷ را پشت سر گذاشتند، تقریبا دانش‌آموزان توانستند حداقل ۳۰ روز را بدون درس و تست تجربه کنند، اما در این میان داوطلبان زن با ۵۹ درصد، داوطلبان مرد با ۴۱ درصد و خانواده‌هایشان بیشترین استرس را تحمل کردند.

البته نباید فراموش کرد این فشار روحی پیش از این نیز بر این افراد حاکم بود. آنطور که آمار‌ها نشان می‌داد، متقاضی پوشیدن روپوش‌های سفید بیشتر از همه رشته‌ها بود، به‌طوری که بیشترین تعداد شرکت‌کننده با ۶۴۲ هزار نفر معادل ۶۳٫۵ درصد در علوم تجربی ثبت‌نام کرده بودند.

به این ترتیب در گروه علوم انسانی ۲۰۵ هزار نفر معادل ۲۰ درصد، علوم ریاضی ۱۴۴ هزار نفر معادل ۱۴ درصد، هنر با احتساب همه علاقه‌مندان ۷۹ هزار نفر یعنی ۷٫۸ درصد و در گروه زبان‌های خارجی ۱۴۵ هزار معادل ۱۴٫۳۲ درصد نفر شرکت‌کننده داشت. از یک میلیون و ۱۲ هزار نفر، ۱۰۱ هزار نفر یعنی حدود ۱۰ درصد داوطلبان غایب بودند.

در کنکور سراسری امسال تقریبا همه افراد شرکت‌کننده می‌توانند در دانشگاه حضور پیدا کنند. با این حساب که ظرفیت پذیرش ۷۶۳ هزار و ۴۹۹ نفر است که این تعداد در مقایسه با سال گذشته ۱۹ هزار نفر افزایش داشته، اما نباید فراموش کرد که ظرفیت اعلام‌شده در دفترچه‌های ثبت‌نام پیش از اصلاحیه‌های ظرفیت است که دانشگاه‌ها اعلام کرده‌اند و با احتساب اصلاحیه این میزان به ۷۶۳ هزار و ۴۹۹ نفر رسیده است، اما ظرفیت پذیرش ۱۵ هزار نفری در دانشگاه فرهنگیان و مراکز تربیت معلم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

از روز گذشته که دفترچه‌های انتخاب رشته روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است، داوطلبان تا بعدازظهر چهارشنبه ۱۰ مرداد که اعلام نتایج می‌شود، فرصت بررسی این دفترچه را خواهند داشت و از شنبه ۱۳ مرداد انتخاب رشته مجازی فعال خواهد شد که داوطلبان می‌توانند با اطلاعات نمره و رتبه‌ای که در سال گذشته از سوی فردی که رتبه مشابه دارد، انتخاب رشته مجازی انجام دهند که این سیستم با ۹۹ درصد اطمینان نشان می‌دهد با این نمره و رتبه، فرد در کجا قبول می‌شود.

داوطلبانی هم که مشتاق به حضور در دانشگاه آزاد اسلامی هستند باید منتظر بمانند تا به‌طور جداگانه از سوی این دانشگاه زمان آن اعلام شود، اما نتیجه نهایی کنکور سراسری سال ۹۷ دهه سوم شهریورماه ۹۷ رسانه‌ای می‌شود.

نکته قابل‌توجه کنکور امسال این است که افرادی که در کنکور شرکت نکرده‌اند یا حتی ثبت‌نام نکرده‌اند، در فرصت انتخاب رشته یعنی از ۱۵ تا ۲۰ مرداد می‌توانند با ورود به سایت سازمان سنجش هم ثبت‌نام کنند و هم از رشته‌های بدون آزمون و پذیرش براساس سوابق تحصیلی، انتخاب رشته کنند.

دقت کنید که شانس قبولی در گروه ریاضی با توجه به تعداد داوطلب و میزان ظرفیت ۱۷۶ درصد، علوم تجربی ۳۰ درصد، علوم انسانی ۱۶۴ درصد، هنر ۳۰ درصد و زبان‌های خارجی ۲۰ درصد است که در مجموع شانس قبولی ۷۰ درصد را برای داوطلبان رقم می‌زند.

امسال ۱۸ درصد دانشجویان در دوره‌های روزانه پذیرش و بیش از ۴۰ درصد از دانشجویان وارد دوره‌های نوبت دوم بدون آزمون با اعمال سوابق تحصیلی می‌شوند. ۷۶ درصد دانشجویان دانشگاه های دولتی برای تحصیل دست به جیب می‌شوند! در حالی که تمام داوطلبان کنکور سراسری ۹۷ می‌توانند وارد دانشگاه شوند، در گروه آزمایشی ریاضی با ۲۳۶ هزار و ۲۲۳ نفر ظرفیت پذیرش تنها ۵۱ هزار و ۳۱۰ نفر به صورت روزانه می‌توانند تحصیل کنند که ۳۵٫۵۱ درصد از دانشجویان را شامل می‌شود و این یعنی ۶۴٫۴۸ درصد باقیمانده باید به صورت شبانه تحصیل کنند که هم باید شهریه تحصیلی و هم شهریه خوابگاه را بپردازند.

این وضعیت در گروه آزمایشی علوم تجربی با ۱۷۴ هزار و ۹۵۸ نفر پذیرش و تحصیل ۴۵ هزار و ۱۹۸ نفر به صورت روزانه نشان می‌دهد تنها ۲۵ درصد از دانشجویان این گروه می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند و مابقی به سرنوشت دانشجویان شبانه گروه ریاضی دچار می‌شوند.

همچنین تنها ۱۲٫۴۰ درصد دانشجویان گروه علوم انسانی می‌توانند در دوران روزانه شرکت کنند و ۸۷ درصد آنها مجبور به تحصیل در دوره‌های شبانه و به صورت پولی هستند.

این موضوع در گروه هنر کاملا متفاوت است و ۳۱ درصد دانشجویان شانس تحصیل در دوران روزانه را دارند و مابقی آنها باید در دوران شبانه تحصیل کنند، در حالی که در گروه زبان‌های خارجی به مراتب بهتر است و ۵۱ درصد دانشجویان می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند و اگر نگاه کلی به این موضوع داشته باشیم، باید بگوییم که تنها ۲۳٫۸ درصد دانشجویان امکان تحصیل روزانه را دارند و ۷۶٫۱۴ درصد آنها باید برای ادامه تحصیل دست به جیب شوند.

شانس ۶درصدی دکتر شدن! از تعداد یک میلیون و ۱۲ هزار و ۳۲۷ داوطلب ثبت‌نام‌کننده در آزمون سراسری، سهمیه ثبت‌نامی تعداد ۸۹۴ هزار و ۱۰۶ نفر سهمیه مناطق، تعداد یک هزار و ۲۲۰ نفر سهمیه خانواده معظم شهدا، تعداد ۲۹ هزار و ۸۹۵ نفر سهمیه ایثارگران (۲۵ درصد)، تعداد یک هزار و ۳۰۹ نفر سهمیه رزمندگان و تعداد ۸۵ هزار و ۷۹۷ نفر سهمیه ایثارگران (پنج درصد) است.

بهره‌مندی از سهمیه ایثارگران به این شکل است که ۲۵ درصد از ظرفیت هر رشته محل به جانبازان (با هر درصد جانبازی)، همسر و فرزند جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنین فرزندان و همسران شهدا اختصاص پیدا می‌کند و مشمولان جدید سهمیه ایثارگران که همان جانبازان زیر ۲۵ درصد، همسر و فرزندان آنها؛ همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه هستند، پنج درصد از ظرفیت دانشگاه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

تا سال‌های قبل ظرفیت مازاد از سهمیه ۲۵درصدی به داوطلبان آزاد تعلق می‌گرفت، اما در کنکور امسال ابتدا این ظرفیت مازاد به سهمیه پنج درصدی تعلق می‌گیرد و سپس به داوطلبان آزاد. اما مساله اینجاست که مطابق آماری که خبرگزاری مهر منتشر کرده، تعداد داوطلبان سهمیه پنج درصدی زیاد است.

از سوی دیگر، ذکر این نکته هم مهم است که برای هر دو گروهی که از سهمیه ایثارگران استفاده می‌کنند، برای قبولی در هر رشته محل، کسب ۸۰ درصد نمره آخرین نفر قبولی و برای رشته‌های پرمتقاضی کسب ۸۵ درصد نمره آخرین فرد قبولی الزامی است.

پس با وجود اینکه ظرفیت جداگانه به داوطلبان سهمیه ایثارگران اختصاص پیدا می‌کند، کسب این حدنصاب حتی با وجود خالی بودن ظرفیت الزامی است. با این حال اگر در نظر بگیریم که ۳۰درصد ظرفیت‌ها به سهمیه‌های ۲۵ و پنج درصدی تعلق می‌گیرد، در آن صورت احتمال قبولی در رشته‌هایی که با اعمال نمره آزمون و سوابق تحصیلی دانشجو پذیرش می‌کنند، در گروه علوم تجربی ۵٫۹۴ درصد، در گروه علوم انسانی ۱۹٫۵۷ درصد، در گروه علوم ریاضی ۲۸٫۹۴ درصد، در گروه هنر ۲۷٫۸۳ درصد و در گروه زبان‌های خارجی ۴۰٫۶۶ درصد خواهد بود. با این حساب داوطلبان گروه تجربی کمترین شانس قبولی را خواهند داشت.

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

https://t.me/ITNAnews

منبع: روزنامه فرهیختگان

انتشار دهنده :
آ بسيا

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

بد حجابی نوعی مرض و بی حجابی بیماری اجتماعی است...

مجلس باید با واردات اتوبوس های دست دوم مخالفت کند...

کاسپین سریز می تواند دو و سه ستاره برگزار شود...

برای تحقق اقتصاد دانش بنیان باید به استعداد جوانان کشور تکیه کرد...

هفته دوم مسابقات اسبدوانی کورس پاییزه آق قلا برگزار شد+عکس...

بهترین آنتی‌ بیوتیک‌ های طبیعی برای فصل پاییز را بشناسید...

برقراری پرواز مستقیم گرگان و اکتائو با هدف توسعه گردشگری و حمل و ...

بحران آب در شهرستان کلاله جدی است/ شناسایی بیش از ۶۲۰ چاه غیرمجاز...

باقی‌ماندن آمبولانس‌های اورژانس اجتماعی در کردکوی و بندرگز را پیگ...

انتقاد محیط‌بانان گلستانی از جلیقه‌هایی که ضدگلوله نیست...

نجات فوک خزری از تور صیادان گلستانی

نشست مرغداران شرق گلستان با نماینده مردم گنبد کاووس و مدیر کل امو...

محیط بانان آماج گلوله قانون و شکارچیان...

تولید انار به ارزش ریالی ۱۵ میلیارد تومان در گنبدکاووس...

اولین سوگواره شعر اربعین و شهدای مدافع حرم گنبدکاووس برگزار شد+ ت...

نشست راهکارهای فرهنگی و دینی برون رفت از افراطی گری در گنبد کاووس...

هفته دوم کورس پاییزه آق‌‌قلا برگزار می شود...

حفظ وحدت و یکپارچگی، همدلی و هم سویی از ضروریات شرایط فعلی کشور ا...

مراسم تشییع پیکر محیط بان شهید در گنبدکاووس برگزار شد+تصاویر...

ثبت نام بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ گلستانی برای حضور در راه پیمایی اربع...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاین : 12

بازدید امروز : 896

بازدید دیروز : 7641

بازدید این هفته : 41923

بازدید این ماه : 144941

بازدید کل : 28256

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

بالا