گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان ازبکستان در جنگ جهانی دوم+عکسترکمن نیوز:  ۹ ماه می در ازبکستان به عنوان هفتادو پنجمین سالگرد پیروزی بزرگ بر فاشیسم گرامی داشته شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  مردم ازبکستان سهم بزرگی در پیروزی بر فاشیسم داشته اند. از ۶٫۵ میلیون نفر که در آن زمان در ازبکستان زندگی می کردند، ۱٫۵ میلیون نفر به نبرد پیوستند. ۴۲۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند، به ۶۴۰ هزار نفر صدمات مختلفی وارد شد.

کشور، ۱۵ لشکر و تیپ تشکیل داد.

به ۱۲۰ هزار ازبکستانی به خاطر شجاعت و شهامتشان در زمان جنگ، مدال هایی اعطا شد. ۳۳۸ نفرعنوان “قهرمان” را دریافت کردند و ۵۳ نفر دارنده عنوان “افتخار” شدند.

بیش از ۲۰۰ تشکیلات بزرگ صنعتی، برای زمان جنگ سلاح و تجهیزات نظامی تولید کردند. بعلاوه، ۱۰۰ شرکت صنعتی دیگر نیز تخلیه و مورد بهره برداری کشور قرار گرفتند.

صنعت ازبکستان این نبرد را با ۲٫۱۰۰ هواپیما، ۱۷٫۳۴۲ موتور هواپیما، ۱۷٫۱۰۰ خمپاره، ۲۲ میلیون مین، ۵۶۰ هزار اسلحه، بیش از ۲ میلیون بمب هوایی، حدود ۱ میلیون نارنجک، ۳۳۰ هزار چتر نجات، ۵ قطار زرهی، ۱۸ قطار نظامی – بهداشتی و سایر ملزومات تدارک دید.

ازبکستان در زمان جنگ میزبان حدود نیم میلیون مهاجر از مناطق اشغالی اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. کودکان مهاجر محبت ویژه ای را دریافت کردند. ۲۰۰ هزار کودک یتیم با ملیت های مختلف خانه خود را در ازبکستان یافتند و صاحب خانه دوم خود و والدین جدید شدند.

رئیس جمهور ازبکستان با ادای احترام به سربازان جنگ جهانی دوم، یاد و خاطره کسانی که در جنگ جان باختند را گرامی داشت.

به ابتکار رئیس جمهور ازبکستان، شوکت میرضیایف “پارک پیروزی” به عنوان یادبود ازبکستان ایجاد شد که سهم خود را در پیروزی بر فاشیسم در جنگ جهانی دوم انجام داد.

مجسمه ای که قهرمانان جنگ را به تصویر می کشد به رهبری افسانه ای اولین ژنرال ازبک، صابر رحیموف در مرکز این مجموعه واقع شده است.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۳۴

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74960

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک