ناگفته‌های آزادی زندانیان ایرانی از ترکمنستان

آزادی 283 زندانی ایرانی از ترکمنستاناخبار ترکمنستان – ترکمن نیوز – در جریان سفر رییس جمهور در ابتدای سال ۹۷ به ترکمنستان وآزادی ۲۸۳ تن از زندانیان ایرانی در این کشور رد پای بخش خصوصی در این گام بزرگ پررنگ دیده شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران,  هفتم فروردین ماه امسال رئیس‌جمهور به همراه تعدادی از وزرا و برخی مسئولان دیگر به دعوت قربان قلی بردی محمداف به ترکمنستان سفر کرد تا راهکارهای همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت، کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی و غیره را جستجو و درباره مسائل مشترک بین دو کشور گفتگو کنند.

در آن سفر ۱۳ تفاهمنامه و یادداشت همکاری در بخش‌های کشاورزی، تبادل اطلاعات گمرکی، موضوعات صنعتی و تجاری و همچنین تشکیل شورای مشترک بازرگانان ایرانی و ترکمنستانی به امضاء رسید.

اما آنچه که از این سفر بیش از هر چیزی خبرساز شد، آزادی ۲۸۳ نفر از ایرانیانی بود که سال‌ها در زندان‌های ترکمنستان بودند. طبق گفتگوهایی که صورت گرفت این افراد که برخی از آنان بیش از ۲۰ سال در زندان‌های ترکمنستان به سرمی‌بردند، از مرز لطف‌آباد وارد کشور شدند.  گفته می‌شود ۴۰ نفر از این افراد که اغلب رانندگان کامیون و صیادان گلستانی بودند نیز در این جمع حضورداشتند.

این اتفاق دل بسیاری از شهروندان را در ایام نوروز شاد کرد. هرچند برخی از آن به عنوان قدرت دیپلماسی حسن روحانی یاد می‌کردند اما گفته‌های علی‌محمد چوپانی، رئیس اتاق بازرگانی گرگان نشان می‌دهد که بخش خصوصی قدم‌های اساسی را در این مسئله برداشته که نباید از آن غافل شد.

چوپانی در این باره گفت: در ابتدای شروع به کار در سمت رئیس اتاق گرگان، چند تن از بزرگان ترکمن را با خود همراه کردیم و دیداری با سفیر ترکمنستان انجام دادیم. در آن دیدار ضمن گفتگوهای اولیه‌ای که داشتیم بر حل اختلافات هم تأکید کردیم.

وی افزود: جمعی که در این دیدار حضور داشتیم مهم‌ترین خواسته خود را آزادی زندانیان اعلام کردیم و توضیح دادیم که اغلب افراد که در ترکمنستان زندانی شده‌اند، از ترکمن‌ها بوده و خانواده‌های آنان نیز نگران هستند. برخی از این افراد ۱۰ سال، ۱۵ سال و حتی بیش از ۲۰ سال بود که در زندان‌های ترکمنستان بودند.

رئیس اتاق بازرگانی گرگان ادامه داد: آزادی زندانیان خواسته اصلی ما بود و به آنان اطمینان دادیم که ما نیز در قبال این اقدام، تلاش خود را در زمینه‌های دیگر انجام خواهیم داد.

وی گفت: پس از آن رئیس‌جمهور در سفر به ترکمنستان که استاندار گلستان هم همراه وی بود، پروتکل‌ها و تفاهم‌نامه‌هایی را به امضا رساند و در قبال آزادی ۴ زندانی سیاسی ترکمنستانی، زمینه آزادی ۲۸۳ نفر از زندانیان ایرانی از این کشور را فراهم کرد.

چوپانی افزود: در حال حاضر تنها یک زندانی که دارای جراحت بوده و وضع جسمانی خوبی ندارد در ترکمنستان زندانی است که آن هم قرار شده با آمبولانس به کشور منتقل شود./تسنیم

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۱۲

۲۲ فروردین ۱۳۹۷

کد خبر :

15761

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک