گام‌های جدید ترکمنستان برای مشارکت بیشتر در طرح‌های اقتصادی منطقه‌ایاخبار ترکمنستان– ترکمن نیوز- افتتاح پالایشگاه در روستای کیانلی، توسعه بندر سبز ترکمن‌باشی و احداث منطقه ویژه گردشگری آوازه با سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه از جمله مهم‌ترین گام‌های ترکمنستان در این راستا به حساب می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از تسنیم، با امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر توسط ۵ کشور ساحلی در آکتائو و فراهم آمدن نخستین پیش‌زمینه‌ها برای حل اختلافات در این دریاچه، همه کشورهای ساحلی در تکاپوی بالفعل‌سازی ظرفیت‌های بالقوه جغرافیایی، اقتصادی و حتی لجستیک خود در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی نموده‌اند. ترکمنستان که تا پیش از این به جز برداشت یکجانبه انرژی، کمترین بهره‌برداری منطقه‌ای و بین‌المللی را از این زیرساخت‌ها نموده بود، در این راستا تکاپوی قابل توجهی را از خود نشان داده است. قربانقلی بردی‌محمداف، رئیس‌جمهوری این کشور در سخنرانی سالانه خود در سازمان ملل متحد با اشاره به این امر، گفته بود: «عشق آباد آماده بررسی پیشنهادات همکاران در بخش اجرای پروژه‌های مختلف در سواحل دریا است که این برنامه‌ها دارای نقش بلندمدت در تقویت امنیت منطقه‌ای می‌باشد و فوائد اقتصادی برای تمام سرمایه‌گذاران دارد».

گام‌های جدید ترکمنستان برای مشارکت بیشتر در طرح‌های اقتصادی منطقه‌ای

یکی از گام‌های مهم ترکمنستان در این راستا در حوزه پتروشیمی صورت گرفته است. عشق‌آباد اگرچه یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان گاز طبیعی در جهان می‌باشد، اما نبود زیرساخت‌ها و عدم برخورداری از تکنولوژی‌های مربوطه باعث شده بود این کشور صرفا در مرحله خام‌فروشی انرژی باقی بماند. از همین رو توجه به حوزه تولید محصولات پتروشیمی یکی از اولویت‌های مهم این کشور در سال‌های اخیر بوده است. در همین راستا روز گذشته رئیس‌جمهور ترکمنستان یک مجتمع پالایشگاهی تولید پلی اتیلن و پلی پروپیلن را با سرمایه‌گذاری ۳٫۴ میلیارد دلار در روستای کیانلی افتتاح کرد. این پالایشگاه به سفارش شرکت دولتی «ترکمن گاز» و توسط چند شرکت خارجی احداث شده است. شرکت‌های بین‌المللی ال‌جی و شرکت خدمات مهندسی هیوندای از کره جنوبی و شرکت مهندسی تویو از ژاپن اصلی‌ترین پیمان‌کاران این پروژه بزرگ بوده‌اند. امضاء قرارداد پروژه احداث این پالایشگاه به سفر سال ۲۰۱۳ بردی‌محمداف به ژاپن باز می‌گردد. بر اساس اعلان ترکمنستان این مجموعه ظرفیت تولید ۳۸۱ هزار تُن پلی اتیلن با درصد چگالی بالا، ۸۱ هزار تُن پلی پروپیلن و ۴٫۵ میلیارد متر مکعب گاز (به عنوان سوخت) دارد.

نکته قابل توجه دیگری که در این راستا وجود دارد، موقعیت جغرافیایی این پالایشگاه است. روستای کیانلی در سواحل دریای خزر و در موقعیت ۲۵ کیلومتری از بندر ترکمن‌باشی قرار دارد. بندر ترکمن‌باشی از جمله مهم‌ترین بنادر دریای خزر به شمار می‌رود که می‌تواند نقشی مهم در طرح‌های ترانزیتی بزرگ منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا نماید. برنامه توسعه این بندر مهم چندی پیش به پایان رسید و پس از مراسم افتتاحیه بندر سبز ترکمن‌باشی (جدید) ریاست آن نیز از سوی رئیس‌جمهور ترکمنستان منصوب شد. ظرفیت بندر جدید احداث شده ۱۷ الی ۱۸ میلیون تن بار است که با احتساب بندر سابق به بیش از ۲۵ میلیون تن در سال می‌رسد. بخش مسافربری و کشتی‌رانی این بندر نیز ظرفیت مدیریت تا ۳۰۰ هزار نفر مسافر و ۷۵ هزار تریلی را دارا می‌باشد. ترمینال کانتینری این بندر نیز از ظرفیتی معادل ۴۰۰ هزار واحد TEU برخوردار است که در نوع خود در خزر قابل توجه می‌باشد.

گام‌های جدید ترکمنستان برای مشارکت بیشتر در طرح‌های اقتصادی منطقه‌ای

سومین پروژه‌ای که ترکمنستان در این راستا در صدد بهره‌برداری از آن بوده است، مجموعه تفریحی و گردشگری آوازه می‌باشد. ساخت این مجموعه گردشگری از سال ۲۰۰۷ با بودجه‌ای بالغ بر ۲ میلیارد دلار آغاز شده است. تاکنون در مجموع ۱۵ طرح از زیرمجموعه‌های این منطقه گردشگری افتتاح شده است که شامل مجموعه‌های تفریحی، اقامتی و توریستی می‌باشد. ایجاد فضای سبز به مساحت ۱۳۰۰ هکتار و احداث موزه و تاسیسات ورزشی از دیگر برنامه‌های ترکمنستان برای این منطقه ویژه گردشگری است. چندی پیش نیز یک کنفرانس بین‌المللی در حوزه گردشگری به میزبانی ترکمنستان و با حضور نمایندگانی از کشورهای جهان برای ایجاد زمینه‌های همکاری در حوزه گردشگری و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این منطقه برگزار شد. آوازه نیز در فاصله نزدیکی از کیانلی و ترکمن‌باشی قرار دارد.

در مجموع به نظر می‌رسد ترکمنستان که طی سال‌های گذشته به دلیل سیاست‌های انزواگرایانه مشارکت چندانی در طرح‌های اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی نداشته است، با انجام سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه و احداث زیرساخت‌هایی مدرن در صدد افزایش نقش‌آفرینی خود در این راستا می‌باشد. امضاء کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر، تغییر رویکردهای سیاست خارجی و نگاه‌های منطقه‌ای ازبکستان با روی کار آمدن میرضیایف و مشارکت فعالانه چین در پروژه عظیم کمربند و جاده از اصلی‌ترین محرکه‌های عشق‌آباد در این راستا به شمار می‌رود.

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۲۹

۲۶ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

38077

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک