کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ازبکستان 300x169 - کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ازبکستان برگزار می‌شودترکمن نیوز:  رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران: ایران و ازبکستان در آستانه برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی هستند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران؛ آقای حمید زادبوم در نخستین نشست ویدئو کنفرانس خود با معاون اول وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان ضمن بررسی راهکار‌های تقویت همکاری‌های دوجانبه تجاری با مکانیزم تهاتر، بر آمادگی طرفین برای برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی فی‌مابین در تهران و همچنین مبادله فهرست موافقت‌نامه تجارت ترجیحی در هفته آتی تاکید کرد.
وی در این نشست گفت: پیرو توافقات حاصله از نشست ویدئو کنفرانس محمدنهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور و عمر زاق اف، معاون نخست‌وزیر و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان در مردادماه سالجاری، نخستین نشست گروه کاری پیگیری توافقات فی‌مابین با مسئولیت اینجانب و معاون اول وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان برگزار شد.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران به کاهش حجم روابط تجاری میان دو کشور در ۴ ماهه نخست سال به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرز‌های مشترک با ترکمنستان در فصل بهار اشاره کرد و افزود: باید برای ارتقای روابط تجاری و کاهش موانع تلاش مضاعف کرد و از مسیر‌های جایگزین (دریای خزر و افغانستان) جهت دسترسی به ازبکستان بهره برد.
وی بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت مناطق آزاد چابهار و نوایی ازبکستان برای تقویت همکاری‌های دو جانبه تاکید و از پیشنهاد طرف ازبکی جهت تاسیس شرکت سه جانبه ایرانی_ازبکی_هندی در زمینه حمل و نقل و لجستیک استقبال کرد.
زادبوم، همچنین از طرف ازبک برای برگزاری نمایشگاه محصولات ازبکی در تهران دعوت به عمل آورد که این پیشنهاد مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت.
در ادامه مقرر شد برای تقویت همکاری‌های چندجانبه حمل و نقلی نیز نشست چهارجانبه وزرای راه و حمل و نقل در آینده برگزار شود.
در این نشست توافق شد به منظور آغاز مذاکرات برای نهایی کردن سند موافقت‌نامه تجارت ترجیحی، کمیته مشترک تجارت ترجیحی با مسئولیت مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران و مدیر امور بین‌الملل وزارت سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان تشکیل شود و بر آمادگی دو طرف جهت نهایی کردن و امضای اسناد کمیته مشترک بازرگانی دو کشور و تیر الکترونیکی گمرکات دو کشور تاکید شد.
قدرت اف، معاون وزیر سرمایه‌گذاری ازبکستان نیز ضمن استقبال از پیشنهاد‌های طرف ایرانی به برقراری پرواز مستقیم در مسیر تهران-تاشکند توسط شرکت‌های هواپیمایی ایران به منظور توسعه صنعت گردشگری در کنار توسعه تجارت تاکید کرد.
وی افزود: از امروز شرایط قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا تسهیل شده و مدت زمان قرنطینه اتباع کشور‌هایی که در شرایط سختی در شیوع کرونا قرار دارند، از ۱۴ روز به هفت روز کاهش یافت.
در پایان مقرر شد مسائل حمل و نقلی به صورت چندجانبه (ایران، ازبکستان، ترکمنستان و هندوستان) و همکاری مناطق آزاد نیز به صورت دوجانبه توسط مسئولان دو کشور پیگیری شود.
گفتنی است، حجم تجارت خارجی ایران و ازبکستان در سال گذشته با رشد صد درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ مواجه بود.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۴۷

۲۶ مرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

80810

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک