کشف میدان نفتی جدید در ازبکستان تورکمن نیوز:  وزارت انرژی ازبکستان از کشف میدان جدید گازی در استان «قشقه دریا» این کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  از آژانس اطلاعات اقتصادی پرایم، در ماه مارس، شرکت توسعه اپسیلون آمریکا و اپسیلون آسیا (هنگ کنگ) برای اکتشاف در پنج بلوک سرمایه گذاری شده نفت و گاز در مناطق نفت و گاز بخارا-خیوه و فرغانه ازبکستان کنسرسیومی ایجاد کردند. براساس اطلاعات این کمپانی، سرمایه گذاری این کنسرسیوم در این پروژه در سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۳ بالغ بر ۵٫۲ میلیارد دلار خواهد بود.

در گزارش این کمپانی آمده است: “در ۲۹ اکتبر، جریانی از هیدروکربن‌ها در چاه شماره ۳ تاسیسات اِشون‌کودوک یافت شد، که نشانگر کشف میدان جدید میعانات نفتی و گازی است.” به گفته این شرکت، از چاه مورد جستجو واقع در بلوک کولتاک کاماشین در ولایت کشک دریا ازبکستان، جریان هیدروکربنی به مقدار حداکثر ۳۰-۴۰ تن نفت و ۵۰ هزار متر مکعب گاز در روز بدست آمد.

این شرکت گفت که اپسیلون با مشارکت تاسیسات ازبک‌نفت‌گاز، پیشتر تعمیر این چاه را با استفاده از فناوری شکستگی هیدرولیکی انجام داده بود. اپسیلون اضافه کرد: “در نتیجه، یک میدان جدید با ذخایر تخمینی ۱۰ میلیون تن نفت و ۷ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی کشف شد.”

طبق برآوردهای اولیه اپراتور پروژه، افزایش ذخایر در مناطق دارای مجوز طی ۵ سال می‌تواند حدود ۵۰۰ میلیارد متر مکعب گاز (دستهC1 )، ۱۲ میلیون تن میعانات گازی (C1) و ۸٫۶ میلیون تن نفت (C1 + C2) باشد. طبق اعلام شرکت توسعه اپسیلون، در مرحله اولیه، کل حجم هیدروکربن‌های استخراج شده در بازار داخلی ازبکستان فروخته می‌شود. پس از اتمام اکتشافات زمین شناسی و تأیید ذخایر برای هر معدن، یک برنامه استخراج و توسعه تهیه خواهد شد، بهینه‌ترین گزینه اکتشاف انتخاب خواهد شد.

ظرفیت‌های شرکت ازبک‌نفت‌گاز در حال حاضر امکان تولید گاز طبیعی در حدود ۷۰ میلیارد متر مکعب و هیدروکربن‌های مایع به ارزش ۸ میلیون تن در سال را فراهم می‌کند. با این حال، به دلیل کاهش ذخایر و ضررهای تکنولوژیکی، تولید هیدروکربن در طی ۱۵ سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. براساس آمارهای رسمی، تولید نفت در ازبکستان در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال ۲۰۱۷ با ۸٫۲ درصد کاهش داشته و به ۷۴۶٫۴ هزار تن، و گاز طبیعی – ۶٫۱ درصد افزایش یافته و به ۵۹٫۸۴۲ میلیارد متر مکعب رسیده است.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۴۳

۰۹ آبان ۱۳۹۸

کد خبر :

64181

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک