farmandar gonbad 300x300 - کشت برنج به روش خشک‌آوری در گنبدکاووسگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس با اشاره به ضرورت اصلاح روش کشت در شرایط کم آبی، گفت: یک و نیم هکتار برنج به روش خشک‌آوری در گنبدکاووس به صورت نمونه کشت شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  عبدالقدیر کریمی صبح امروز در گفت و گو با خبرنگاران در حاشیه بازدید از مرکز تحقیقات کشاورزی شهرستان گنبدکاووس که با حضور مسوولان جهاد کشاورزی و کارشناسان این اداره برگزار شد، با اشاره به اینکه در شرایط اخیر کشور وظیفه و رسالت این مرکز که به صورت آزمایشی برخی محصولات را قبل ازتولید انبوه کشت می‌کند، بسیار مهم و حیاتی است.

وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات جهادکشاورزی شهرستان گنبدکاووس در حال حاضر زیر کشت یک و نیم هکتار برنج به صورت خشک‌آوری و سه هکتار سویاست، افزود: برای نخستین بار هشت هکتار بذر کنجد نیز در این مرکز کشت شده است که تولید آن می‌تواند به صورت انبوه تحول خوبی در کشاورزی منطقه ایجاد کند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس هدف اصلی فعالیت‌های اخیر این مرکز را تحقیق و پژوهش بر روی گونه‌های کشاورزی با استفاده از آب کمتر است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کم آبی یکی از بزرگترین مشکلات منطقه ماست که بر روی کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی ما تاثیر نامطلوبی را گذاشته است.

کریمی با تاکید بر اینکه امروز از انبارها و محصولات تابستانه کشت شده در شهرستان نیز بازدید کردم، اضافه کرد: این بازدید به منظور بررسی چگونگی نگهداری کالاهای ضروری مردم بود که باید به مرور در فصل پائیز و زمستان برای استفاده مردم روانه بازار شود.

وی با بیان اینکه همه محصولات مورد آزمایش قرار گرفته در این مرکز که کشت آنها در حال انجام است در صورت موفقیت اجرای طرح به کشاورزان پیشنهاد می‌شوند، تصریح کرد: تمامی نتایج و روش‌های استحصال محصولات به سمع و نظر کشاورزان خواهد رسید.

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس با اشاره به اینکه کشاورزان عزیز منطقه ما باید با توجه به کم آبی شدید در کشور به ویژه در شرق استان گلستان از روش‌های نوین آبیاری استفاده کنند، ادامه داد: خواسته ما این است که کشاورزان ضمن تجهیز مزارع خود به سیستم آبیاری نوین به سمت کشت‌های جایگزین رفته تا در آینده و بحران‌های کم آبی کشور و دنیا دچار مشکل نشوند.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

http://turkmensnews.com

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۰۰

۲۳ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

37755

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک