گلستان پنجه در پنجه بحران‌ها؛ کم‌آبی و قطعی برق بلای جان کشاورزان  300x198 - کشاورزی گلستان پنجه در پنجه بحران‌ها؛ کم‌آبی و قطعی برق بلای جان کشاورزانکشاورزی و دامپروری- ترکمن نیوز- اوضاع کشاورزی استان گلستان با وجود کاهش ۳۷ درصدی آب پشت سدها به شدت دچار بحران شده و در این شرایط قطعی‌های بی‌برنامه و مکرر برق نیز مشکلات کشاورزان این استان را دوچندان کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، استان گلستان به عنوان یکی از قطب‌های مهم تولیدات کشاورزی در کشور به شمار می‌رود که سالانه بالغ بر ۴٫۵ میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در این استان تولید می‌شود. با وجود ۶۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در این استان و وابستگی معیشت بیش از ۵۰ درصد مردمان این سرزمین به کشت و زرع، اما اوضاع به ویژه امسال که گرمای هوا با قطعی‌های مکرر برق همراه شده، کشاورزی این استان را دچار بحران کرده است.

در همین باره مختار مهاجر، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه بخش کشاورزی این روزها شرایط بحرانی را سپری می‌کند، اظهارداشت: باید در چنین شرایطی از کشاورزان که در مصرف آب و برق براساس سیاست‌های وزارت نیرو صرفه‌جویی می‌کنند، قدردانی یکنم.

وی گفت: در شرایط کنونی کشاورزان باید دقت داشته باشند تا از حداقل منابع آبی استفاده کنند تا وضعیت بحرانی را پشت سر بگذاریم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان بیان داشت: با توجه به اینکه شرایط دما نسبت به سال‌های گذشته متفاوت است و همه ساله یک تا یک و نیم درجه افزایش دما را تجربه کردیم، این مسئله تنش خشکی را بیشتر می‌کند.

وی ادامه داد: در سال ۹۵-۹۴ حدود ۴۸۶ میلی‌متر بارندگی داشتیم که در سال ۹۶-۹۵ حدود ۴۸ درصد کاهش یافته است.

مهاجر از کشاورزان خواست برای منافع کوتاه‌مدت از سفره‌های آب زیرزمینی به صورت بی‌رویه استفاده نکنند تا جلوی ضرر و زیان در سال‌های آینده گرفته شود در غیراینصورت بحرانی که ایجاد می‌شود، غیرقابل جبران خواهد بود.

وی با اشاره به قطعی‌های مکرر برق و مشکلاتی که برای کشاورزان ایجاد شده است، گفت: شرکت توزیع نیروی برق استان بهتر است ساعت قطعی برق کشاورزان را از ساعت ۱۴ الی ۱۷ در نظر بگیرد تا هم به گیاه آسیب نرسد و هم بتوانیم صرفه‌جویی کنیم.

مهاجر برای خروج کشاورزی از بحران کم‌آبی اظهارداشت: برای برون‌رفت از بحران، کشت مستقیم و کشاورزی حفاظتی باید در دستور کار قرار گیرد. با این روش بقایای گیاهی حفظ شده و حداقل نیاز آبی مدیریت می‌شود و راهکار دیگر خشکه‌کاری شالی است که ۲ سال است در منطقه به کمک محققان این بخش اجرا می‌شود و نتایج مطلوبی دارد.

علی نظری، مدیرعامل آب منطقه ای گلستان هم گفت: در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش بارش داشتیم اما نسبت به میانگین دراز مدت ۴ درصد کاهش بارندگی داریم.

وی فزود: با این حال از نظر ذخیره آبی چون میزان برف زمستان گذشته کافی نبود، ۳۷ درصد کاهش آب ذخیره شده پشت سدها را شاهد هستیم.

کاهش منابع آبی موجب شده کشاورزی استان گلستان وضعیت بحرانی پیدا کند. در این شرایط قطعی‌های مکرر برق نیز بر مشکلات کشاورزان افزوده است.

در همین باره علی‌اکبر نصیری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گلستان هم اظهارداشت: ۲۰ درصد از مصرف انرژی کل استان مربوط به بخش کشاورزی است .

وی گفت: ما در بخش کشاورزی فیدر اختصاصی نداریم و در این بخش شرایط خاص وجود دارد. چراکه در بخش صنعت به دلیل تمرکز آنها در شهرک‌های صنعتی با توافق با رئیس شهرک‌های صنعتی ساعاتی را برای قطعی برق در نظر گرفتیم اما در بخش کشاورزی به دلیل پراکندگی چاه‌های کشاورزی این کار امکان‌پذیر نیست.

علیقلی ایمانی، دبیرخانه کشاورز استان هم معتقد است زندگی و معیشت کشاورز باید تامین شود، بنابراین برای برون رفت از این شرایط نیاز به برنامه عملیاتی داریم تا منابع آبی و منافع بهره‌برداران حفظ شود.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

منبع : tasnimnews.com

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۳۳

۰۵ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

29517

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک