پرهیز از آتش زدن بقایای گیاهیکشاورزی-ترکمن نیوز-  رییس کل دادگستری گلستان با درپیش بودن فصل برداشت کلزا، گندم و جو در استان از کشاورزان خواست برای پیشگیری از آسیب به محیط زیست و خاک، از آتش زدن بقایای گیاهی پس از برداشت محصول پرهیز کنند

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران هادی هاشمیان روز یکشنبه اظهار کرد:کسانی که بقایای گیاهی را آتش زده و به محیط زیست آسیب میرسانند در انتظار پیگرد قانونی باشند.
رییس شورای حفظ حقوق بیت المال گلستان همچنین از مسئولان دست اندرکار خواست که از هم اکنون برای کاهش این آسیب برنامه ریزی کنند.
هاشمیان در ادامه گفت: براساس قانون آتش زدن بقایای گیاهی و کاه و کلش محصول پس از برداشت جرم بوده و قانونگذار برای آن مجازات تعیین کرده است.
براساس اعلام نظر کارشناسان آتش زدن بقایای گیاهی علاوه بر آلودگی هوای استان و آسیب جدی به بافت خاک ، سبب سرایت آتش به جنگل ها و درختان حاشیه مزارع و جاده ها می شود.
حدود ۵۰۰هزار هکتار از اراضی گلستان زیر کشت محصولات پاییزه به ویژه گندم، جو و کلزا است.
برداشت این محصولات از اواسط اردیبهشت ماه با دانه روغنی کلزا آغاز می شود.
برخی کشاورزان پس از برداشت محصولات به ویژه غلات برای آماده کردن زمین به منظور کشت بعدی، اقدام به آتش زدن بقایا و کاه و کلش کشت قبلی می کنند تا زمین زودتر آماده شخم شود، غافل از اینکه با این کار خاک و مواد مغذی آن از بین می رود.
کارشناسان کشاورزی معتقدند سوزاندن کاه و کلش بعد از برداشت محصول، میکرو ارگانیزم های خاک از جمله انواع باکتری، قارچ، جلبک و گلسنگ و همچنین مواد آلی خاک را نابود می کند و مواد مغذی زمین را از بین برده و آلودگی محیط زیست را نیز در پی دارد.
هاشمیان در این پیوند گفت که در دو سال گذشته با ورود دستگاه قضایی به این بخش، روند آتش زدن بقایای گیاهی در زمین های کشاورزی و پس از برداشت محصول کاهش یافته است./ایرنا

لینک عضویت در کانال

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۳۹

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

کد خبر :

16716

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک