علمی مجارستان 2 300x198 - کسب 2 مدال در المپیاد کشوری و جهانی توسط دانش آموز نخبه گلستانی+عکستورکمن نیوز: دانش آموز دبیرستان تیزهوشان گرگان در المپیاد جهانی زیست شناسی مجارستان با کسب مدال نائب قهرمانی به خانه بازگشت.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ محمد امین خرقانی که موفق شده بود در مسابقات المپیاد کشوری مدال طلا کسب کند این بار در مسابقات جهانی کشور مجارستان در المپیاد زیست شناسی با کسب مدال نقره افتخاری دیگر برای استان گلستان و ایران آفرید.

اعضای تیم ملی المپیاد علمی زیست‌شناسی برای شرکت در سی‌واُمین المپیاد جهانی به سرپرستی دکتر حسین خانی عازم بوداپست پایتخت کشور مجارستان شده بودند موفق به کسب سه نقره و یک مدال برنز در بین هشتاد کشور گردیدند. محمد امین خرقانی دانش آموز گلستانی دبیرستان تیزهوشان گرگان،این تیم موفق به کسب مدال نقره گردید. خرقانی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این اولین مدال جهانی المپیاد زیست شناسی در استان گلستان است که امیدوارم در سال های بعد هم توسط سایر دانش آموزان به دست بیاید. وی در خصوص نحوه انتخاب اعضای تیم گفت: رقابت اولیه بین ۴۰ هزاردانش آموز صورت می گیرد و پس از مرحله اول آزمون رقابت بین ۱۰۰۰ نفر ادامه پیدا می کند که ۸ نفر برتر موفق به کسب مدال طلای المپیاد می شوند. و چهار نفر اول به مسابقات جهانی اعزام می شوند.

وی در خصوص رشته بیوتکنولوژی و رابطه آن با علوم مختلف گفت: این رشته با علوم و صنایع مختلفی نظیر محیط زیست و مسائل مربوط به این حوزه، ساخت و تولید داروهای مختلف، سلول های بنیادی و … ارتباط دارد و قطعاً توسعه این دانش در کشور منجر به پیشرفت و خودکفایی در علوم مربوط به این خواهد شد.

خرقانی در خاتمه از زحمات استاندار گلستان، مدیر کل آموزش و پرورش استان، حسن مقصودلو مدیر زحمتکش دبیرستان تیزهوشان و سایر همراهانی که در این مسیر به ایشان کمک کردند ، قدردانی کرد.

شایان ذکر طی حکمی از سوی مدیر کل آموزش و پرورش گلستان، خرقانی به عنوان مشاور مدیر کل در امور المپیاد ها انتخاب منصوب گردید.

گزارش از: وحید حاج سعیدی

خبرنگار تورکمن نیوز در گلستان

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۴۴

۰۷ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

58435

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک