ترکمن نیوز:  با عنایت به وضعیت جدیدی که کرونا تمام آدمها را خانه نشین کرد و مجبور به تفکر و تامل به خویشتن انسانی اش کرد  به نظر می‌رسد  طبعا نوع نگاه بشری هم در حال پوست اندازی خواهد بود. و همچنان که مارتين هايدگر فيلسوف گفته است: “پرسش پارسايى انديشه است “، در وضعیت کنونی انسانها  در حالی که از دیدگاه معرفتی به چالش دین و علم در باب ماهیت، چیستی و چرائی کرونا لباس  پارسایی اندیشه پوشیده‌اند و ممارست اندیشه ورزی  می‌کنند.

به مدد این چالش و حق آبه های معرفتی خیلی از مسائل دیگر را لایروبی خواهد کرد.

به طور مثال به یاد انسان امروزی خواهد انداخت که مدار جهان بر تغییر است. اگر تغییر نکنی تغییرت می‌دهند. این سنت تاریخ است. ظلم ایستا نیست. نه کاخها و حرم ها برپا می‌مانند نه کوخ ها.

از این منظر و در این وضعیت نگاه این قلم این است  که  اگر کسی را سراغ دارید  که در کشور به دنبال اصلاح و تغییر باشند، از جمله معتقدین تکراریون خاتمی بدانیم که مفهوم جامعه مدنی دولت ساخته‌اش  بی رمق‌تر از آن است که بتواند بار تغییر را به تنهایی به دوش بکشد. و تغییر بدون تحول در ذهنیت حاکمان، اقناع محافظه کاران و پرهیز از تقابل میان دولت، ملت و در نهایت ترمیم گسلهای بی‌اعتمادی فیمابین آحاد شهروندان و مسوولین امکان پذیر نیست. و این که  تغییر در ایران تنها از مسیر گذار سنتزی میان سنت و مدرنیته امکان پذیر می‌نماید.

با این دیدگاه و با توجه به اینکه مسوولین و پاراف گران نامه‌های اداری تا حدودی از شلوغی کارشان کاسته شده است و در کنج اتاقهایشان وقتی برای اندیشه ورزی شاید پیدا کرده‌اند می‌طلبد  وقتی به رئیس جمهوری و استانداری و مدیر کلی و و و به علت پاره‌ای مطالبات و درخواست ها مورد خطاب قلمی قرار می‌گیرند به جای آن که به رسم عادت بخواهیم چرا فلان مساله عمرانیُ فلان کار یا فلان مسوولیت و فلان جایگاه  و فلان  مورد را مورد شکایت واقع قرار دهیم سعی نمائیم از بعدی دیگر  نوع تفکر و پارسایی اندیشه شخص مسوول را مورد خطاب و مطالبه قرار دهیم چون به تجربه ثابت گردیده است صرف تغییر فیزیکی مسوولان گره از کار فرهنگی و اجتماعی را نمی‌گشاید.

فرض مثال اگر نگاهی به تغییرات مدیریت فرهنگی در استان که شاید ده نفر جابجا شدند ولی پیشرفت و تغییرات فرهنگی و هنری را نیز نظری بیاندازید و کلاه خویش را قاضی این وضعیت نمائید!!

پس بنابریان تا مسوولی مقوله تغییر در احوال شخصی و نگاه و اندیشه خویش را نپذیرفته باشد هیچ گونه تغییری در وضعیت مطالبات و درخواستهای شهروندان صورت نمی‌پذیرد و دیگر این که  بخواهیم  نگاهشان را به وضعیت موجود تغییر دهند. و نگاهشان را به کیسه و همیان خالی اندیشه ورزی، خردگرایی، نظری توسعه گرایانه بیندازند.

کرونا و این چالش‌های پیش آمده راه را برای تغییرات بزرگ هموار کرده است به شرطی که گوشی شنوا باشد.

 

✍️

رشید نافعی

 

 

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۰۸

۳۱ فروردین ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک