گلستان 300x195 - کرونا و تاثیر آن بر کوچ عشایر گلستانترکمن نیوز:  مدیر کل امور عشایری گلستان گفت: کرونا باعث شد که کوچ عشایر به شکل سنتی انجام نشود.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ رضا علیپوری مدیر کل امور عشایری گلستان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: امسال با توجه به بیماری کرونا و شیوع آن، کوچ بهاره عشایر از استان مرحله به مرحله در حال انجام است که تاکنون ۷۰ درصد آن‌ها کوچ کردند.

وی با اشاره به اینکه عشایر شهرستان‌های گنبدکاووس، کلاله و مراوه تپه کوچ کردند افزود: امسال مقرر شد که کوچ به صورت سنتی انجام نشود تا باعث تشدید شیوع ویروس نیز نشود و آن‌ها با خودرو به ییلاق کوچ کردند.
علیپوری افزود: کوچ عشایر، تا ۱۰ روز دیگر ادامه دارد و بهداشت و نیروی انتظامی استان خراسان شمالی بر سلامت عشایر و دام‌های آن‌ها نظارت خواهند داشت تا برای عشایر مشکلی در حوزه راه، به وجود نیاید.

وی ادامه داد: در مجموع استان گلستان ۱۱ هزار عشایر کرد و ۱۰ هزار عشایر ترکمن دارد که ۷۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین را نگهداری می‌کنند.

۱۲۰ هزار هکتار از مراتع قشلاقی شهرستان‌های مراوه‌تپه، گنبدکاووس و کلاله در شرق گلستان هر ساله در اختیار عشایر کُرد دو استان خراسان شمالی و رضوی و حدود ۴۰۰ هزار راس دام آن‌ها قرار می‌گیرد.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۴۰

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74421

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک