photo ۲۰۱۹ ۱۲ ۲۴ ۲۰ ۲۷ ۴۲ 300x200 - کرونا باعث تعویق مرمت بلندترین برج آجری جهان شدترکمن نیوز: سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس گفت: شیوع ویروس کرونا ادامه عملیات حذف علف‌های هرز از قسمت مخروطی بلندترین برج آجری جهان را به تعویق انداخت.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  عبدالمجید نورتقانی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: قبل از شیوع کرونا مرحله نخست عملیات حذف علف‌های هرز از قسمت مخروطی برج قابوس با روش قطع کردن توسط قیچی باغبانی انجام شد که اجرای مرحله دوم آن شامل بازکردن بندهای آسیب دیده و مرمت با مصالح سنتی مثل کچ نیم‌کوب و شیرآهک به دلیل شیوع کرونا متوقف شد.

وی افزود: امیدواریم با برطرف شدن بحران کرونا و تامین اعتبار لازم، مراحل بعدی مرمت برج جهانی قابوس انجام شود.

به گفته نورتقانی، عملیات بوته‌زنی و مرمت برج قابوس در ۲ فصل رویش علف‌های هرز انجام می‌شود که امیدواریم بعد از اتمام کار تا مدت طولانی شاهد رویش گیاهان در قسمت مخروطی این اثر تاریخی نباشیم.

سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس افزود: با شیوع کرونا در چارچوب اجرای پروتکل‌های حفاظتی مورد نظر یونسکو، ضدعفونی کردن این اثر جهانی آغاز شد که با توجه به احتمال آسیب رسیدن به بنا بر اثر استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده، بازدید از داخل بنا متوقف و ضدعفونی فقط محدود به فضای باز شد.

نورتقانی خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۱۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی از برج جهانی قابوس دیدن می‌کنند که به طور میانگین ۳۰ هزار نفر از آنان گردشگران نوروزی هستند که امسال با شیوع ویروس کرونا، فضاهای گردشگری کشور از جمله این بنای تاریخی از حضور بازدید کننده خالی ماند.

سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس گفت: انتظار می‌رود با برطرف شدن بحران کرونا، شاهد حضور چشمگیر گردشگران در این بنای تاریخی باشیم که امیدواریم بتواند بخشی از آسیب‌های اقتصادی به فعالان این حوزه را برطرف کند.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۲۷

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

73637

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک