marz inchebroon 4m 300x225 - کاهش 23 درصدی ورود مسافران ترکمنستانی به ایرانگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  فرمانده هنگ مرزی اترک گلستان گفت: در نیمه نخست امسال ورود اتباع کشور ترکمنستان از طریق مرز اینچه برون در گنبدکاووس به خاک کشورمان ۲۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  سرهنگ محمدرضا سراوانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در ۶ ماه اول امسال ۲۵ هزارو ۴۷۴ نفر از اتباع ترکمنستان وارد خاک جمهوری اسلامی شدند که بیشتر در قالب تجارت چمدانی و سفرهای یک روزه بوده و مجددا به کشورشان بازگشته اند.
وی اضافه کرد: بیشتر اتباع کشور ترکمنستان اجناس همراه خود را در بازارچه مرزی اینچه برون گنبدکاووس به فروش رسانده و برخی اقلام مورد نیاز خود را نیز از این بازارچه خریداری می کنند.
سرهنگ سراوانی گفت: دراین مدت تنها ۲۰۶ نفر از هموطنان ما از مرز اینچه برون به کشور ترکمنستان سفر کردند که بیشتر این سفرها چند روزه یا حداکثر یک ماهه بوده و با هدف بازدید از اقوام و آشنایان خود در کشور همسایه صورت می گیرد.
به گفته وی، وضع مقررات عبور و مرور سختگیرانه توسط کشور همسایه و کم رونقی بازارچه مرزی اینچه برون از دلایل اصلی کاهش ورود اتباع ترکمنستانی به ایران از طریق مرز اینچه برون بوده است.
مرزبان درجه یک جمهوری اسلامی در استان گلستان همچنین از کاهش ۱۲ درصدی ورود تریلی ترانزیت خارجی به کشور از طریق مرز اینچه برون در ۶ ماه گذشته خبر داد و اظهار داشت: در این مدت سه هزارو ۸۹۹ دستگاه تریلی وارد خاک ایران شده است.
وی گفت: دراین مدت تعداد یک هزارو ۵۳۴ دستگاه تریلی ترانزیت ایرانی از این نقطه مرزی به مقصد کشورهای دیگر خارج شدند که ۳۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
سرهنگ سراوانی همچنین گزارشی از عملکرد این یگان نظامی در ۶ ماه نخست امسال ارائه کرد و گفت: در این مدت ماموران مرزبانی، ۱۵۱۳ پاکت سیگار، ۱۱۷۲ کیلوگرم انواع شکلات، ۸۰ کیلوگرم مغز پسته، ۱۱۸۰ عدد البسه، ۵۱۳۰ متر پارچه، ۸۶ دستگاه تجهیزات ماهواره، ۴۵۴۰ لیتر سوخت خارج از شبکه توزیع و ۴۴۱ قلم انواع داروی قاچاق کشف و ضبط کردند.
گمرک اینچه برون در شمال گنبدکاووس و دربخش مرزی داشلی برون این شهرستان درجوار مرز ایران و ترکمنستان واقع است.
گمرک اینچه برون که تنها گمرک زمینی استان گلستان به شمار می آید در سال ۱۳۷۱ فعال شده و هم اکنون محل تردد اتباع ایران و ترکمنستان و واردات و صادرات کالا و عبور تریلی های ترانزیت است.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۰۶

۰۴ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

36203

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک