کاهش معطلی قطارهای ترکمنستان در شبکه ریلی موجب صرفه جویی میلیاردی شداخبار ترکمنستان– ترکمن نیوز- مدیر کل راه آهن خراسان گفت: کاهش معطلی قطارهای کشورهای آسیای مرکزی بویژه ترکمنستان در شبکه ریلی کشور موجب صرفه جویی ۴۰ میلیارد ریالی شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، محمد هادی ضیایی مهر اظهار کرد: طی چهار ماه نخست سال جاری ۹ هزار و ۳۰۰ دستگاه واگن از طریق مرز بین المللی سرخس وارد کشور شده و پس از تخلیه بار یا بارگیری مجدد از این مرز خارج شده اند که میانگین زمان ماندگاری آنها در ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش داشت.

وی افزود: با توجه به اینکه باید از تاریخ ورود واگنهای آسیای مرکزی به کشور حق بهره برداری از این واگنها را به صورت ارزی به راه آهن های کشورهای یاد شده بپردازیم، با کاهش زمان ماندگاری این واگنها در کشور حدود ۹۰۰ هزار فرانک سوئیس و معادل ۴۰ میلیارد ریال صرفه جویی ارزی انجام شده است.

وی گفت: سرمایه گذاری های مناسب در بخش توسعه زیرساخت ها شامل توسعه ایستگاه سرخس، افزایش خطوط مبادله، ارتقای ظرفیت تعویض بوژی و تقویت خطوط پارکینگ بوژی ها، احداث چندین سایت تخلیه و بارگیری، بهبود نسبی شرایط در مبادی تخلیه بویژه در بندرعباس و همچنین راه اندازی قطارهای برنامه ای و مستقیم ترانزیتی سرخس – بندرعباس و بالعکس باعث کاهش معطلی و زمان ماندگاری قطارهای کشورهای آسیای مرکزی در ایران از ۲۰ روز به ۱۷ روز شده است.

ضیایی مهر افزود: ۵۰ درصد از واگن های ورودی و خروجی از مرز سرخس واگن های لبه بلند حامل گوگرد صادراتی است و میانگین زمان ماندگاری آنها ۱۵ روز است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹ درصد کاهش یافته، همچنین ۳۵ درصد بقیه واگنها نیز مربوط به واگن های مسقف می باشد که میانگین معطلی آنها ۲۰ روز است.

وی اظهار داشت: در چند سال اخیر افزایش بهره وری به عنوان یکی از مهم ترین اهداف راه آهن جمهوری اسلامی ایران تعیین شده و در این راستا کاهش ماندگاری واگن های خارجی در ایران یکی از مهم ترین برنامه ها می باشد.

پارسال یک میلیون و ۹۷۰ هزار تن کالا توسط ۳۳ هزار و ۸۵ دستگاه واگن از طریق مرز ریلی سرخس با ترکمنستان و کشورهای آسیای مرکزی در سه بخش صادراتی، وارداتی و ترانزیتی مبادله شد.

۱۲ درصد از مجموع ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خطوط شبکه ریلی کشور معادل هزار و ۵۰۰ کیلومتر در خراسان رضوی قرار دارد.

مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان از طریق راه آهن از ۲ مرز ریلی سرخس و اینچه برون انجام می شود.

مرز سرخس به دلیل سابقه، زیرساختهای بهتر و نزدیک بودن به کشورهای آسیای مرکزی و مسیر ریلی بندرعباس بخش عمده ترانزیت و تجارت ریلی کالا بین ایران و این کشورها را به خود اختصاص داده است.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

منبع: irna.ir

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۰۳

۰۷ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

29764

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک