.jpg - چرا به فساد خودیها حساس نیستیم؟یادداشت-ترکمن نیوز-  چندی پیش یک کلیب کوتاه چند دقیقه ای از یک طراح و سازنده اتومبیل در فضای مجازی منتشر شد که سازنده و مبتکر اتومبیل از عدم رسیدگی به نامه اش توسط خانم معصومه ی ابتکاررئیس وقت سازمان حفاظت از محیط زیست تحت عنوان اینکه این طرح توجیه اقتصادی ندارد شکایت می کرد. همچنین او را متهم می کرد که شوهر خانم ابتکار با وارد کنندگان بنزین در ارتباط بوده و مقداری از رانت واردات بنزین نصیب او می شده است. همچنین او در دو جای این فیلم کوتاه بغضش ترکیده گریه می کرد. اگر محتوای این کلیب درست باشد باید به نکات زیر توجه کرد.

همه باید قبول کنیم مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی ندارد. فساد را نباید بخودی و غیر خودی تقسیم کنیم چون در آن صورت مردم به ما بی اعتماد خواهند شد. یکی ازعوامل اساسی عقب ماندگی کشور رشد فساد و اختلاس در کشور می باشد. چون هزینه ی پروژه ها را به شدت بالا می برد و در نهایت باعث گران اداره شدن کشور می شود. سودهای سرشاری هم نصیب دلالان و مفسدان می شود که شایسته ی آنهمه درآمد نیستند.

در نهایت هم چون مفسدان در درون دستگاهای دولتی هستند خودی محسوب می شوند. نه درست مجازات می شوند ونه در همه ی موارد دادگاه آنها علنی برگزار می شود، نه فساد ریشه کن می شود.(نمونه اش ۱۵ سال حبس برای مختلس ۱۲ هزار میلیارد تومانی مؤسسه ثامن الحجج می باشد) در نتیجه پروسه توسعه و آبادنی کشور بسیار طولانی و پرهزینه شده و خیلیها هم از مواهب توسعه و آبادانی کشور بی بهره مانده و فقر و فلاکت گسترش پیدا می کند. مهم ترین خصلت فساد کند کردن سرعت توسعه است.

اصلاح طلبان به فساد خودیها باید بیش از دیگران حساس باشند. قبل از اینکه دیگران آنرا افشا بکنند خودشان پیش قدم شوند و آن فرد خاطی و خطا کاررا از خود دور کنند و بگویند دیگر ایشان از ما نیستند. اگر چنین شود هم درس عبرتی برای دیگران خواهد بود که خودی بودن به معنای مصونیت داشتن نیست. این نشان خواهد داد خانواده ی اصلاح طلبان سالم و پویا هستند و فساد را از جانب هر کس که باشد بر نمی تابند.

اگرچنین نگرشی در میان ما حاکم شود و باید هم بشود تفاوت و تمایزما با دیگران را نشان خواهد داد. و گرنه با دیگران هیچ تفاوتی نخواهیم داشت و مردم هم تصور خواهند کرد که دعوا میان اصلاح طلبان و اصولگرایان یک جنگ زرگری برای فریب افکار عمومی است و توجه کسی را جلب نخواهد کرد.

در طی سالهای اخیر حاکم شدن فضای ویژه در کشور و حمایت بی چون و چرا از حسن روحانی و ناتوانی برخی مدیران در حیطه های تحت مدیریتشان و فساد اطرافیان مقامات دولتی اعتماد به اصلاح طلبان را خدشه دار کرده است. چون فساد مقامات دولتی به پای اصلاح طلبان نوشته می شود. درست هم است چون این دولت با حمایت اصلاح طلبان روی کار آمده است.

به هرحال اصلاح طلبان در آینده هر چه بیشتر تفاوت و تمایز و خط قرمز خود با دیگران را پررنگتر نمایند و گرنه وضعیت ما مانند تابلوی سیاهی خواهد بود که روی آن با خط سیاه نوشته شده وهیچ چیزی را نشان نمی دهد. آیا ما خواهیم توانست با عملکرد درست اعتماد مردم را حفظ و امید را به مردم برگردانیم؟ این به عملکرد ما در آینده بستگی خواهد داشت که چگونه رفتار می کنیم.

نوشته:امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۰۹

۰۸ بهمن ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک