به دختران خود ظلم می‌کنیم؟ 300x217 - چرا به دختران خود ظلم می‌کنیم؟ترکمن نیوز:  دختران و زنان و کودکان یکی از مظلومترین افراد این جامعه هستند. بیشتر اوقات حق آنان هم از طرف دولت و هم از طرف جامعه و هم از طرف خانواده نادیده گرفته می شود. اگر قرار باشد به خاطر فقر خانواده کسی تحصیل را رها نماید اول دختر انتخاب می شود که ترک تحصیل کند. چون جُرم او دختر بودن و درجه دوم بودن است که در بوجود آمدنش خودش نقش نداشته است.

در ارث و میراث هم همه خبر داریم از میراث پدر نصف سهم پسر به دخترمی رسد و به زن هم یک هشتم میراث شوهر. چون این قائده درقرآن آمده است آنرا قابل تغییر نمی دانند. اگر چنانچه شرایط زمان و مکان و نزول وحی در نظر گرفته شود اینهم قابل تغییر است. چون در آن عصر پیامبر گرامی اسلام تغییری را به نفع زنان و دختران آغاز کرده بود که می شود گفت در آن عصر جاهلیت بی نظیر بوده است.

درآن عصر دختران به جُرم دختر بودن در برخی قبایل زنده به گور می شدند،از اموال پدر نه تنها ارث نمی بردند بلکه خود جزو میراث بودند که مانند مال در میان فرزندان ذکور تقسیم می شدند، تعدد زوجات وحشتناک بود که از دهها زن به چهارتا تقلیل یافت، در نظر گرفتن مهریه برای دختران هنگام ازدواج و دریافت نفقه و امثال آن درآن عصرکه زنان هیچ بحساب نمی آمدند وصاحب هیچ حق و حقوقی نبودند در نوع خود کار بسیار بزرگ و انقلاب گونه بوده است.

روشنفکران دینی یا نواندیشان دینی مانند دکتر عبدالکریم سروش و مصطفی ملکیان و محمد مجتهد شبستری و ابولقاسم فنایی و روشنفکرانی از این نحله آنرا فرایندی می دانند که قابل ادامه دادن است یعنی آنرا نباید یک نقطه در نظر گرفت و تمام شده تلقی کرد. اگر پیامبر اسلام تعدد زوجات را ازهفتاد هشتاد مورد به چهار تا رسانده است، می شود چهارتا را به یکی رساند یا سهم دختران را از ارث پدر مانند پسر حساب کرد یا مادر از ارث شوهر مانند فرزندان سهم ببرد. این در جهت عدالت است خداوند هم کسی را به جهت بر قراری عدالت و انسانیت مؤاخذه و مجازات نخواهد کرد.

استاد مصطفی ملکیان در یکی کتابهایش مثال بسیار جالبی را مطرح کرده است و می گوید: شما فرض کنید یک نفر کارخانه ای را احداث کرده و چند نفرهم در آن کارخانه کار می کنند. صاحب کارخانه پایه حقوق کارگران را ماهی یک میلیون تومان در نظر گفته وسالی هم صد هزار تومان به حقوق کارگران می افزاید حالا صاحب کارخانه بعد از ده سال که حقوق کارگران به دو میلیون تومان رسیده است فوت می کند. در اینجا میان فرزندان متوفا اختلاف ایجاد می شود یکی می گوید: آخرین امضای پدر برای من مقدس است و حقوق کارگران را افزایش نمی دهم.

اما فرزند دیگری می گوید: برای من آن فرایند مقدس است که پدرم حقوق کارگران راسالی صد هزار تومان افزایش می داد. او(مصطفی ملکیان) معتقد است در دین اسلام نیز این فرایندها و شروع کارها را نگاه کرد که از کجا به کجا رسیده است اگر ما این فرایندها را در نظر بگیریم خیلی از مشکلات را می توانیم از پیش پای مردم برداریم و دین را بروز و آپدیت بکنیم.( نقل به مضمون از یکی از کتابهای ایشان). استاد ابولقاسم فنایی هم ترجمه ی فرهنگی دین را مطرح کرده است که در اینجا به علت اطاله کلام وارد جزئیات آن نمی شوم.

 

✍️ امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۴۸

۲۳ شهریور ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک