تورکمن نیوز پیرامون اعتراضات اخیرتهی دستان


امان محمد خوجملی: پنجم: در طی چند سال گذشته مشکلات اقتصادی ما سال به سال بیشتر شده است. نه تنها گرانی و بیکاری و تورم و رکود اقتصادی کاهش نیافته است بلکه امسال هم گفته می شود نرخ رشد اقتصادی منفی است. این به معنای بیکاری بیشتر و کوچک شدن سفره های مردم است. وقتی بیکاری با گرانی و تورم بیشتر همراه شود امید مردم را به یاس تبدیل می کند و به عصبانیت مردم می افزاید.

ششم: تبعیض و بی عدالتی قوز بالای قوز شده است. دیگر اعتماد مردم به دولت و مسئولان کاهش یافته است و حرفهای آنها چندان گوش شنوایی در میان مردم ندارد. از نظر جامعه شناسان شکاف بین حاکمیت و ملت به مرزهای خطرناک رسیده است. دیگر سخنان راست و درست مسئولان هم از طرف مردم شنیده نمی شود. این مردم همان مردمی است که در زمان جنگ وقتی اسم خمینی می آمد جوانان از روی مین راه می رفتند و جانشان را برای نظام و انقلاب نثار می کردند. اما امروز می بینند برای استخدام به پست ترین کار دولتی هم نیاز به پارتی دارند. افراد بر اساس لیاقت و شایستگی خود نمی توانند درکارهای دولتی استخدام شوند یا استخدامشان بسیار مشکل شده است.

هفتم: کمک به کشورهای خارجی مانند عراق و سوریه و یمن و لبنان و فلسطین در میان مردم سئوالات زیادی ایجاد کرده است. چون مردم احساس می کنند حق آنها به دیگران داده می شود. رسانه های خارجی کمک ایران به کشورهای فوق را سالانه ۵ تا ۶ میلیارد دلار برآورد می کنند که اگر صحیح باشد مبلغ کمی نیست. بزرگان گفته اند: چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. آیا ادعای رسانه های خارجی درست است؟ اگر درست است مسئولان باید برای مردم توضیح دهند این کمک ها چه ضرورتی دارد؟ چه مشکلی از مشکل ما را حل می کند؟ اگراین ادعاها دروغ است تکذیب کنند چنین چیزی صحت ندارد. چرا زمانیکه جوانان خودمان از فرط بیکاری و بی پولی ذره ذره آب می شوند و افسردگی می گیرند چنین مبالغ هنگفتی برای دیگران هزینه شود؟ هزینه ها هر چقدر سنگین تر باشد باید به همان میزان هم استدلال مسئولان قویتر ومحکمتر و قانع کننده تر باشد.  به نظر می رسد گسترش نفوذ ایران در منطقه نه تنها به رفاه و آسایش مردم کمک نکرده است بلکه هزینه های ما را بیشتر کرده و به نارضایتی مردم افزوده است.

هشتم: آیا ما به سرنوشت شوروی نزدیک می شویم؟ شوروی که بدون اصلاحات و تجدید نظر در روش حکومت داری در نهایت فروپاشید. شوروی را نه امریکا نابود کرد نه مردم خودش. شوروی را فساد و رکود و بی کفایتی و ناکارآمدی خودش نابود کرد تا جاییکه سیستم قفل کرد و از حرکت بازایستاد. بزرگترین دشمن نظام شوروی خودش بود که در دنیای متحول هیچ تغییر و اصلاحی را قبول نمی کرد. در حالیکه نصف دنیا را تصرف کرده بود در تولید گندم و سایر مواد غذایی به غرب وابسته بود. بمب اتمی و موشکهای قاره پیما و ارتش سرخ ۵ میلیونی و حزب کمونیست ۱۷ میلیونی و کا گ ب مخوف به دادش نرسید. امپراطوری اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی هیچ آلترناتیوی نگذاشته بود ولی بدون آلترناتیو هم سقوط کرد. نداشتن آلترناتیو به معنای تضمین بقای هیچ نظام سیاسی نیست. هیچ نظام سیاسی ازاین قائده مستثنی نیست . نظام جمهوری اسلامی هم هر چه بیشتر در مقابل اصلاحات و تغییرات تدریجی و مسالمت آمیز و قانونی مقاومت کند کارآمدی خود را برای حل مشکلات از دست خواهد داد. این به نفع هیچکس نیست. ایستادن در مقابل اصلاحات و تغییرات، شنا برخلاف جهت آب است که هیچکس تاب و توان آنرا نخواهد داشت. چون قانون طبیعت چنین اقتضاء می کند.

 

نوشته: امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۳۶

۱۱ آذر ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک