Turkmenistan 5T 300x209 - چراغ سبز مقامات روس به ترکمنستان در خصوص خط لوله ترانس خزرترکمنستان-ترکمن نیوز- با انتشار بخش‌هایی از پیش‌نویس کنوانسیون حقوقی دریای خزر توسط روس‌ها، برخی تحلیل‌گران با توجه به بند ۱۴، آن را چراغ سبز مقامات روس به ترکمنستان در خصوص خز لوله ترانس‌ خزر تعبیر می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از «تاریخ ترکمن»، مقامات روسیه چراغ سبزی در خصوص ساخت و ساز خط لوله انتقال گاز از زیر دریای خزر به ترکمنستان نشان داده‌اند. در نسخه پیش‌نویس کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر که بر روی وب‌سایت اطلاعات حقوقی فدراسیون روسیه قرار داده شده بود، به این موضوع اشاره شد، اما مدت کوتاهی پس از انتشار، این سند از روی پایگاه مذکور پاک شد.

در همین راستا ریانوستی پیش از این گزارش کرده بود که بند ۱۴ این سند تصریح می‌کند که طرفین می‌توانند کابل‌ها و خطوط لوله را در بستر دریای خزر نصب کنند. پیش‌بینی می‌شود چنین پروژه‌هایی می‌بایست با استلزامات و استانداردهای زیست‌محیطی، به‌ویژه در چارچوب کنوانسیون محافظت از محیط زیست دریایی دریای خزر که پیش از این در سال ۲۰۰۳ تصویب شده بود، همخوانی داشته باشند.

بنا بر گزارش پایگاه کامرسانت، مطابق این سند، کشورهای ساحلی خزر می‌توانند بدون نیاز به تایید تمام ۵ کشور و منطبق بر موافقتنامه‌های کشور سازنده، خطوط لوله‌‌ای در بستر این دریاچه بسازند.

متن کنوانسیون در این باره می‌گوید که نصب کابل‌ها و خطوط لوله زیر دریا با موافقت آن کشور و کشورهای دیگری که این کابل‌ها و خطوط لوله در زیربستر دریایی حدود آن‌ها نصب می‌شود، صورت می‌گیرد.
در همین حال پیش‌نویس این کنوانسیون همچنان در خصوص مسائل مربوط به حدود و تقسیمات زیربستر خزر تعاریف واضحی ارائه نکرده است. این سند تنها اظهار می‌دارد که تقسیم بستر و زیربستر دریای خزر به وسیله کشورهای همسایه و مخالف مورد موافقت قرار گرفته و با در نظر گرفتن اصول عمومی حاکمیت قانون، صورت می‌گیرد.
تصویب این کنوانسیون می‌تواند به ترکمنستان در خصوص حل مشکلات مربوط به ساخت و ساز خط لوله انتقال گاز ترانس‌ خزر به آذربایجان و تامین گاز به خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی (تاناپ) کمک شایانی کند.

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۷:۰۱

۰۵ تیر ۱۳۹۷

کد خبر :

25299

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک