پیوستن به سازمان تجارت جهانی از اولویت‌های اقتصادی ازبکستان تورکمن نیوز پیوستن به سازمان تجارت جهانی یکی از اولویت‌های سیاست اقتصادی خارجی ازبکستان است و به‌همین منظور به‌طور مستمر اصلاحات در زمینه‌ توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در این کشور در حال انجام می‌باشد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛     در مقاله‌ای تحت عنوان: “نشانه‌های دلگرم کننده در ازبکستان“، می‌نویسد: در ازبکستان، انتقال از اقتصاد دستوری (دولتی) به اقتصاد بازار آزاد به دلیل طیف گسترده‌ای از اصلاحات ادامه همچنان دارد. ازبکستان همچنان از فقر و فساد رنج می‌برد و علیرغم حکم اخیر ریاست جمهوری مبنی بر ممنوعیت کار اجباری کودکان، هنوز در تجارت پنبه‌ دولتی از آنها استفاده می‌شود.

اقتصاد رو به رشد این کشور به اشتغال مضاعف نیاز دارد و بنگاه‌های دولتی بی‌ثبات در ازبکستان پاسخگوی نیاز کشور نیستند. سرمایه گذاران از سرمایه گذاری می‌ترسند و شرکت‌ها سلب مالکیت می‌شوند. بسیاری ازبک‌های توانمند و ماهر به کشورهای همسایه نقل مکان کرده و بدین ترتیب کشور از بهترین کادر کاری محروم شده است.

اما اوضاع به تدریج در حال بهبود است. رئیس جمهور شوکت میرضیایف و تیم اصلاح طلب او نقشه راه را برای “ارتقاء مدیریت صالح، اصلاح قضایی و حاکمیت قانون، آزادسازی اقتصادی، توسعه اجتماعی و سیاست خارجی باز و سازنده” ترسیم کرده‌اند. آنها همچنین با تضعیف کنترل ارز و تبدیل سُوم (واحد پول ازبکستان) ازبک به یک ارز کاملاً قابل تبدیل، اقداماتی را در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی انجام داده‌اند.

اولین شاخص‌ها دلگرم کننده هستند. برخی از اشکال مالکیت خصوصی برای اولین بار در طی چند دهه قانونی شد. چند ماه پیش، ازبکستان برای اولین بار در تاریخ خود رتبه اعتباری را از دو سوم آژانس‌های بزرگ اعتباری دریافت کرد و برای اولین بار اوراق بهادار یوروباند به ارزش یک میلیارد دلار صادر کرد.

روابط تاشکند با واشنگتن نیز وارد “دوره جدید همکاری استراتژیک” شده است. رئیس جمهور دونالد ترامپ در نخستین سفر میرضیایف به ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ وعده داد که به ازبکستان که به دنبال الحاق به سازمان تجارت جهانی است، کمک فنی کند و اصلاحات در حال انجام برای آزادسازی رژیم تجاری، مطابق با تعهدات سازمان تجارت جهانی است. ایالات متحده ازبکستان را از لیست کشورهایی با کمترین میزان بردباری دینی خارج کرد. وزیر امور خارجه، مایک پومپئو اخیراً اظهار داشت: “ازبکستان هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن دارد، اما برای اولین بار در طی ۱۳ سال، دیگر به آن کشوری با ضوابط خاص گفته نمی‌شود.”

هنوز صحبت در مورد اینکه آیا این روند تغییرات مثبت تأثیر ماندگار در ازبکستان خواهد گذاشت، خیلی زود است، اما اولین نتایج، نشانه‌های دلگرم کننده برای آینده کشور دارد.

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:tasnim

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۱۵

۱۱ آذر ۱۳۹۸

کد خبر :

65242

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک