اولی های تورکمن صحرا ۴ 1 300x169 - پیامدهای حذف تمکین و چند پیشنهاد برای یاش‌اولی‌هاترکمن نیوز: یکی از معیارهای یاش‌اولی‌های سنتی برای نامزدهای مجلس شورای اسلامی درحوزه ی گنبد بحث تمکین بود که هر کس باشرکت در جلسه ی نهایی یاش‌اولی‌ها برای انتخاب نامزد برتر وقتی رای لازم را از طرف نمایندگان یاش‌اولی‌ها که تعدادشان ۶۰۰ نفر می باشد، بدست نیاورد از نامزدی انصراف و به حمایت از نامزد یاش‌اولی‌ها بپردازد.

این معیار سخت ترین معیاری بود که نامزدها را از ورود به جرگه یاش‌اولی‌ها منصرف و در عین حال نگران و ذهن نامزدها را خراب می کرد. این معیار قبلاً به چه دلیل بوجود آمده بود؟ حالا به چه دلیل حذف شده است؟ حذف آن چه تاثیری بر سرنوشت انتخابات خواهد گذاشت؟ در این خصوص چند نکته قابل ذکراست.

یکم: این معیار قبلاً به این دلیل بوجود آمده بود که از کثرت نامزدها که باعث شکسته شدن رای ترکمن ها وسبب پیروزی رقیب(غیر ترکمن ها) می شد جلوی گیری شود.

اگر سلیمان عباسی نامزد غیرترکمن ها در دوره نهم پیروز نمی شد گروه یاش‌اولی‌ها برای مجلس هرگز تاسیس نمی شد. فقط به انتخابات شوراها که قبلاً برای آن ساخته شده بود منحصر می ماند. بعد ها به خاطر ترس از پیروزی رقیب به انتخابات مجلس هم تعمیم داده شد. اگر رقیب ترکمن ها برای مجلس در هر دوره دو سه نفر نامزد قدر و رای آور داشته باشند وجود یاش‌اولی‌ها برای مجالس آینده خود به خود منتفی و بلاموضوع می شود. چون رای ترکمن ها دو برابر رقیب می باشد بدون یاش‌اولی‌ها هم پیروز می شوند. این مهمترین دلیل است و گرنه تشخیص سایر ویژگی ها مانند لیاقت و شایستگی و توانمندی و سخنوری و جسارت و شجاعت و قدرت بیان و سواد و مانند آن نیاز به واسطه ای مانند یاش‌اولی‌ها ندارد و مردم خود قادر به تشخیص آن هستند.

دوم: حذف این معیار چه تاثیری می تواند داشته باشد؟ این معیار برای انتخابات شورای شهر مهم است. چون رای ترکمن ها و غیر ترکمن ها در حوره ی گنبد مساوی پنجاه پنجاه است و کثرت نامزدهای ترکمن بدون تشکیلات و سازماندهی واحد و بدون حذف نامزدها ضعیف و رای شکن، احتمال شکست را افزایش می دهد. اما در انتخابات مجلس با افزوده شدن روستاها به رای شهر این خطر کاهش می یابد. این معیار یک تعهد اخلاقی است و اگر نامزدی از آن تمرد کند هیچ پیامد حقوقی و کیفری برای او در پی ندارد. کما اینکه در دوره ی قبل تمام نامزدهایی که با چنین تعهدی وارد جرگه یاش‌اولی‌ها شده و بعد با شکستن تعهد خود با بهانه های مختلف به کار خود ادامه دادند نامزد یاش‌اولی‌ها با رای بسیار بالا پیروز میدان شد.

سوم: حذف این معیار نشان می دهد فشار و تبلیغات مخالفان تاثیر گذار بوده است. یاش‌اولی‌ها ازعدم حضور نامزدهای پر رای در جرگه خودشان نگران و مضطرب شده اند. اگر نامزدهای لایه ی اول از حضور در جلسه یاش‌اولی‌ها خود داری نمایند، احساس می کردند شاید نتوانند با نامزدهای تازه وارد و لایه دوم پیروزی لازم را به دست آورند. پس بنا براین با حذف این معیار خیال همه را راحت کرده اند تا نگرانی ها برطرف شود. اما اگر چنانچه رقیب ترکمن ها همه متحد و یکپارچه به یک نامزد واحد برسند و نامزد های ترکمن همه در صحنه حضور داشته باشد شاید کار یاش‌اولی‌ها کمی مشکل شود چون در آن صورت پیروزی بر رقیب غیر ترکمن ۵۰ هزار رای می خواهد که با این کثرت نامزدها شاید به دست نیاید و صحنه به رقیب واگذار شود. البته این احتمال بعید است ولی در سیاست احتمال بعید را هم نباید از نظر دور داشت و برای چنین روزی هم بهتر است تمهیداتی اندیشیده شود.

چهارم: لازمه ی جلب اعتماد مردم؛ شفاف سازی و نشستن در درون اتاق شیشه ای است که باید یاش‌اولی‌های سنتی رعایت کنند. آنها باید اسامی تمامی اعضای ۶۰۰ نفر(۴۰ نفر کادر اصلی و ۱۶۰ امین اعضای شهری و ۴۰۰ نفر امین اعضای روستایی) را ازهم اکنون اعلام نمایند و لابی گری را هم آزاد اعلام کنند تا هیچ چیز پنهانی باقی نماند. در عین حال به اعضای خود رعایت انصاف و عدالت و اخلاق و بی طرفی و تشخیص و شناسایی نامزد شایسته و توانمند را اکیداً توصیه نمایند. یاش‌اولی‌های طراز اول باید به نمایندگان خود تاکید کنند تنها به نامزدهای قدیمی متمرکز نشوند به شناسایی نامزدهای جدید که هنوز نامشان به سر زبان ها نیفتاده بیشتر دقت کنند شاید نامزد شایسته و توانمند در میان آنها هم باشد و تنها به خاطر عدم اشتهار حقشان ضایع نشود.

پنجم: برای شناسایی نامزدهای برتر جلسات پرسش و پاسخ دو ساعته (نیم ساعت سخنرانی و یک و نیم ساعت سئوال و جواب) در نظر بگیرند. اگر زمان اجازه دهد بر گزاری مناظره لازم است. همین که نامزدی برای مناظره اعلام آمادگی کند برایش امتیاز در نظر بگیرند. ولی فکر نکنم یاش‌اولی‌ها توان و اراده و شجاعت چنین کاری را داشته باشند. اگرهم داشته باشند زمان آن را ندارند چون این برای هر دو طرف وقت گیر است. و گرنه بدون برگزاری مناظره تشخیص نامزد برتر مشکل خواهد بود.

ششم: حالا که یاش‌اولی‌ها شرط تمکین را برداشته اند فقط یک نامزد را برای مردم معرفی نمایند و بی جهت توان خود را با معرفی دو یا سه نامزد کاهش ندهند. چون درصورت شکست و ناکامی تمام کاسه کوزه ها بر سر آنها شکسته خواهدشد. معرفی دو سه نامزد نوعی تزلزل را نشان می دهد که جداً باید پرهیز کرد.

✍️ امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۲۱

۱۹ بهمن ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک