اشرف غنی:

تاپی 300x182 - پروژه تاپی یک دهلیز بزرگ اقتصادی برای افغانستان و منطقه استترکمن نیوز: رئیس جمهور افغانستان در دیدار با وزیر خارجه ترکمنستان گفت: پروژه تاپی تنها یک پایپ لاین گاز نیست بلکه یک دهلیز بزرگ اقتصادی برای افغانستان و منطقه است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  اشرف غنی در دیدار با رشید مرادوف، وزیر خارجه ترکمنستان گفت: پروژه تاپی تنها یک پایپ لاین گاز نیست بلکه یک دهلیز بزرگ اقتصادی برای افغانستان و منطقه است.

اشرف غنی در این دیدار افغانستان و ترکمنستان را دو کشور برادر خواند و افزود: پروژه تاپی، یک فرصت طلایی است که زمینه تغییرات اقتصادی، توسعه ای و پیشرفت منطقه را فراهم می کند.

وی تاکید کرد که افغانستان و ترکمنستان در بخش معادن، همکاری های خوبی خواهند داشت و استفاده افغانستان از تجارب ترکمنستان باعث توسعه بهتر منابع خواهد شد.

وزیر خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار گفت ترکمنستان خواستار تحکیم هرچه بیشتر روابط و توسعه همکاری ها میان دو کشور است.

قابل ذکر است که کار عملی پروژه تاپی قرار است به زودی در افغانستان آغاز شود. این پروژه گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال می‌دهد و ۷۳۵ کیلومتر آن از خاک افغانستان می‌گذرد. افغانستان هر سال از بابت ترانزیت این پروژه حدود ۵۰۰ میلیون دالر به دست می آورد.

بازنشر: ترکمن نیوز

منبع:yjc

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۵۳

۱۲ بهمن ۱۳۹۸

کد خبر :

68970

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک