پرورش زنبور عسل در مراتع شمال گنبدکاووس گامی به سوی جهش تولیدترکمن نیوز:  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس از پرورش زنبور عسل برای اولین بار در طرح‌های مرتعداری این شهرستان خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   قربانعلی گرایلو با تأکید بر ارزش اقتصادی کارکرد اکوسیستمی منابع طبیعی افزود: استفاده چند منظوره و پایدار از مراتع می‌تواند گامی مهم در راستای تحقق شعار جهش تولید که از سوی مقام معظم رهبری در آغاز سال ۹۹ تبیین شد، باشد.

وی خاطر نشان کرد یکی از روش های مناسب و مقرون به صرفه جهت حفظ و بقای گونه های مرتعی شناسایی عرصه ها با توان و پتانسیل زنبور پذیری است که با استقرار کلنی های زنبور عسل می توان ضمن اصلاح و جلوگیری از تخریب مراتع از توان بالقوه مراتع نیز استفاده نمود.

وی افزود: به منظور اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ظرفیت دام به عنوان یکی از اقدامات حفاظتی مراتع و جهت تأمین معیشت خانوار دامداران استفاده چند منظوره از مراتع از سمت سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در دستور کار قرار گرفته است که در این خصوص صرفاً به جای استفاده از علوفه مراتع برای دام ها از سایر خدمات آن استفاده بهینه و اقتصادی ‌شود که برای این موضوع  می‌توان به اجرای طرح های گردشگری، پرورش انواع قارچ های وحشی خوراكی، پرورش زنبور عسل، كشت گیاهان دارویی، کشت نهال های مثمر و غیر مثمر (زراعت چوب)، تولید علوفه و یونجه اشاره نمود.

گرایلو ادامه داد: لذا بدین منظور در سال ۹۸ در  شهرستان گنبد کاووس ۶۶۸۰۰ اصله نهال در مساحت ۸۰ هکتار زراعت چوب گردید و همچنین تعاونی فراگیر تخصصی منابع طبیعی کشاورزی طبیعت گستر شهرستان در همکاری با این اداره در حال جمع آوری بذرگیاهان خارشتر جهت تهیه عرق خارشتر می باشد و در سال ۹۹ نیز برای اولین بار توسط یکی از زنبورداران به تعداد ۷۵۰ کند و در مراتع دولت یار طرح مرتعداری آقبند در شمال شهرستان پرورش زنبور عسل مد نظر قرار گرفت.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس در پایان خاطر نشان کرد جهت تأمین اقتصاد و معیشت پایدار جوامع محلی و بهره‌برداران از تمامی طرح‌های چند منظوره در مراتع به طوری که حفاظت مراتع را در پی داشته باشد حمایت خواهند نمود. گفتنی است شهرستان گنبد کاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و افزون بر ۳۳۱ هزار هکتار مرتع در شرق استان گلستان واقع است.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۳۲

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74835

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک