ترکمن نیوز
تاریخ : امروز جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

پروازهای فرودگاه کلاله برای هفتمین بار زمین‌گیر شد؛ چه کسانی مقصرند؟ کلاله-ترکمن نیوز-  پروازهای فرودگاه کلاله برای هفتمین بار به تعطیلی کشیده شد؛ فرودگاهی که میلیاردها تومان درآن سرمایه‌گذاری شده است و هنوز هم مشخص نیست توپ این بی‌مسئولیتی در زمین چه کسی است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  در پی سفر سال ۸۴ رئیس دولت نهم به استان گلستان، موضوع توسعه فرودگاه کلاله و تبدیل آن به فرودگاهی مسافری به تصویب رسید. اقدامات اجرایی آغاز شد و اردیبهشت سال ۹۱، رئیس جمهور وقت برای افتتاح این فرودگاه به گلستان سفر کرد.

آن زمان همه تصور می‌کردند شرق استان به ویژه کلاله روزهای خوبی را انتظار می‌کشد اما با گذشت ۶ سال از آن زمان نه فقط گره‌های توسعه شرق گلستان با این فرودگاه باز نشد، بلکه برقراری پروازهایش به دغدغه‌ای جدی تبدیل شده است.

سفر اعضای کمیسیون عمران مجلس و همچنین مدیران سازمان هواپیمایی در سال‌های گذشته به این استان هم نتوانست ظرفیت‌های این فرودگاه را عملیاتی کند.

در این سال‌ها پروازهای مسافری فرودگاه کلاله ۷ بار برقرار و هربار پس از مدتی کوتاه به تعطیلی کشیده شد. مسئولان معتقدند همه تلاش خود را برای استفاده از این فرودگاه بکارگرفته‌اند اما عدم استقبال شهروندان شرق استان سبب تعطیلی چندباره پروازهای فرودگاه کلاله شده است.

البته مردم چندان هم با این نظر مسئولان موافق نیستند، آنان معتقدند تعطیلی پروازهای فرودگاه مسائل پشت‌ پرده‌ای دارد که برخی مسئولان باید نسبت به آن پاسخگو باشند. عده‌ای معتقدند بالا بردن قیمت بلیت، لغو گاه و بیگاه پروازها و محدود بودن مقصد به تهران مهم‌ترین عامل در استقبال سرد شهروندان شرق استان از این فرودگاه بوده است.

از ۸ آبان ماه امسال پروازهای این فرودگاه برای چندمین بار پیاپی تعطیل شده است. این در حالی است که مسئولان از تضمین پایداری پروازها از سوی سازمان هواپیمایی کشور خبر می‌دادند.

موضوعی که رامین‌ آذری، مدیرکل فرودگاه‌های گلستان اینگونه به آن واکنش نشان می‌دهد: برقراری پرواز در این فرودگاه به مدت ۸ماه، بزرگترین تضمین بود. انجام پرواز باید برای شرکت‌های هواپیمایی توجیه اقتصادی داشته باشد اما پروازهای فرودگاه کلاله این شرایط را ندارد. با این حال بازهم برقراری پروازهای این فرودگاه را پیگیری خواهیم کرد.

این در حالی است که فرزانه شرفبافی، رئیس هواپیمایی کشوری در ۲۸ دی‌ماه سال گذشته در مراسم از سرگیری پروازهای فرودگاه کلاله از برنامه‌ریزی ایران ایر برای استمرار پروازهای این فرودگاه خبر داده و گفته بود: برنامه‌ریزی برای پرواز از کلاله به تهران و بالعکس و همچنین کلاله مشهد و بالعکس در بازه زمانی معین در دستور کار است.

حتی شهرام کوسه‌غراوی، نماینده مردم مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه در مجلس شورای اسلامی نیز از جمله کسانی است که بارها قول پایداری پروازها در فرودگاه کلاله را داده بود اما حالا با تعطیلی ۷ باره پروازهای این فرودگاه مدعی شده است که چنین حرفی نزده و هیچ‌گاه قولی در این زمینه نداده است. بگذریم از اینکه در زمان برقراری پروازها هرکسی از جمله نماینده از تلاش‌ها و پیگیری‌هایش می‌گوید و حالا که برای چندمین بار این پروازها تعطیل و مردم ناامید می‌شوند، به کلی حرف‌ها و قول‌هایشان را انکار می‌کنند.

 

او در این باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: من هیچ قولی ندادم، کار من نظارت است و اگر حرفی زدم براساس رویکردهای وزارتخانه راه و شهرسازی بود. با پیگیری‌هایی که داشتیم ۳ مرحله پروازهای فرودگاه کلاله با همکاری شرکت‌های پویا و ایران‌ایر برقرار شد. حتی قیمت بلیت تا ۱۲۴ هزار تومان هم پائین آمد اما گرانی‌های اخیر سبب شد تا پروازها با حداقل ظرفیت انجام شود.

غراوی معتقد است عدم استقبال شهروندان از پروازهای این فرودگاه سبب تعطیلی چندباره آن شده است.

او می‌گوید: در زمان استاندار قبلی تقاضا کردیم که ۲۰۰ میلیون تومان از منابع استانی به برقراری پروازهای این فرودگاه کمک شود اما هیچ حمایتی نشد. وقتی مسئولان حمایت نکنند که نماینده پولی ندارد که بخواهد اینگونه هزینه کند.

شرق گلستان جمعیتی بیش از ۸۰۰ هزار نفر دارد و این فرودگاه می‌تواند نقش مهمی در جابه‌جایی مسافران و حتی حمل بار داشته باشد. با اینحال مشخص نیست که توپ این بی‌مسئولیتی در زمین چه کسی است؟ سرمایه‌گذاری میلیاردی که در این فرودگاه بلااستفاده مانده می‌توانست حداقل گره‌ای هرچند کوچک از مردم این شهرستان باز کند.

عبدالخلیل صادقی، مدیرفرودگاه قدس کلاله می‌گوید: این فرودگاه تمامی زیرساخت‌های لازم را برای برقراری پروازها دارد اما کمبود مسافر سبب شده تا این پروازها استمرار نداشته باشد. جمعیت شرق استان به ویژه در شهرهای آزادشهر و کلاله ارتباط چندانی با تهران ندارند برای همین شاید اگر به جای تهران، پروازی به مقصد زاهدان برقرار می‌شد، تداوم پیدا می‌کرد. اما مشکل ما برای برقراری این پرواز، دستگاه سوخت‌رسان بود که به رغم اینکه جایگاه موردنیاز را آماده کردیم هنوز دستگاه به استان اختصاص نیافته است.

مدیر این فرودگاه درباره کارشناسی بودن هزینه‌کرد برای این فرودگاه مدعی است که استان « آبروداری» کرده و توانسته یک فرودگاه به ظرفیت‌های فرودگاهی کشور اضافه کند.

او می‌گوید: درست است که بخش مسافری این فرودگاه تعطیل شده اما از این فرودگاه برای پروازهای آموزشی، نشست و برخاست هواپیماهای سمپاش برای مبارزه با ملخ و همچنین در زمان آتش‌سوزی بهره‌برداری می‌شود.

فرودگاه قدس کلاله با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ میلیارد تومان در سال ۹۱ به عنوان دومین فرودگاه مسافری استان گلستان به بهره‌برداری رسید. از آن زمان تاکنون ۷ بار پروازهای این فرودگاه برقرار شد اما هربار به دلایلی تعطیل شد. فرودگاهی که در صورت حمایت مسئولان و انتخاب کارشناسی مسیرهای پروازی می‌تواند بخشی از بار توسعه استان را به دوش بکشد؛ نقشی که تاکنون این فرودگاه از پسِ ایفای آن برنیامده است.

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

اتحاد و انسجام مایه رحمت و برکت در بین امت اسلام است...

“هفته یازدهم” مسابقات سوارکاری “فصل زمستان” ۱۳۹۷ گنبدکاووس برگزار...

اعتراض نماینده مردم، امام جمعه شهرستان و مسئولین گنبدکاووس به سفر...

هیچ کس از گرانی بزرگ‌ترین مشکل این روزهای مردم ایران نپرسید!...

زمان بازی بعدی تیم ملی در جام ملت‌ها...

دولت اشتغال را در سرلوحه کارهای خود قرار داده است...

باختی دیگر برای شهرداری گنبدکاووس در هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال...

کارخانه شورابه ید گلستان در شهرستان آق قلا افتتاح شد...

اولویت مشترک من و نماینده دانشکده علوم پزشکی است+فیلم...

بررسی ویژگی‌ها و کاربرد موجودات خیالی “دیو” در افسانه...

پرستار گلستانی نمونه کشوری شد

مسوولان دلسوزانه در حوزه گردشگری گلستان عمل کنند...

به جای پوشک از این روش استفاده کنید!

طرز تهیه کاپ کیک ( کیک فنجانی ) بدون فر...

برپایی نخستین کاروان سلامت با عنوان ۴۰ سال ۴۰ کاروان در گلستان...

پایان هفته در گلستان بارانی است

سرشماری سربازان ذخیره ترکمنستان برای مقابله با تهدیدات امنیتی...

اعتراض قرجه طیار نماینده مردم گنبد به رئیس جمهور در آغاز جلسه شور...

دولت پول خرید تضمینی محصولات کشاورزان را به‌ تاخیر نیندازد...

ایجاد بندر خشک اینچه‌برون از اولویت‌های مهم کشور است...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاين : 7

بازديد امروز : 5888

بازديد ديروز : 11838

بازديد اين هفته : 98480

بازديد اين ماه : 593483

بازديد کل : 1174787

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است . مشاوره کسب و کار

بالا