ترکمن نیوز
تاریخ : امروز پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

حضور نماينده ولي فقيه درجمع حجاج استان گلستان؛

Haj 1 17 Sh 300x188 - پذيرايي حجاج استان گلستان از سرپرست حجاج كشورمان با "‌ چكدرمه " و "‌قطاب "+ تصاویراخبار اجتماعی-تورکمن‌نیوز- تركمن‌ها مردماني مهمان نواز ؛ خونگرم و صميمي هستند و كسانيكه يك بار به استان گلستان و شهرها و روستاهاي اين استان سرسبز واقع در شمال ايران سفر كرده‌اند ؛ از نزديك اين مهمان‌نوازي را شاهد بوده و آن را به خوبي حس كرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، تركمن‌ها مردماني مهمان نواز ؛ خونگرم و صميمي هستند و كسانيكه يك بار به استان گلستان و شهرها و روستاهاي اين استان سرسبز واقع در شمال ايران سفر كرده اند ؛ از نزديك اين مهمان نوازي را شاهد بوده و آن را به خوبي حس كرده اند.

اين روزها مكه مكرمه ؛‌ ميزبان حدود هفت هزار زايري است كه از استان گلستان به سرزمين وحي سفر كرده اند و اوج اين مهمان نوازي را مي شود در ديدار گرم و صميمي نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج كشورمان از كاروان زائران استان گلستان به نظاره نشست .

حجت الاسلام و المسلمين ” سيد علي قاضي عسكر “ در ادامه بازديدهاي خود از كاروان‌هاي زائران كشورمان روز ( سه شنبه ) سري به زائران اهل تسنن استان گلستان زد و ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات اين عزيزان در موسم حج تمتع ؛‌ساعتي را با آنان به گفت و شنود گذراند.

هتل ‌“‌غدير اجياد “‌ كه فاصله چنداني با مسجدالحرام ندارد ؛ يكي از مجموعه‌هايي است كه به زائران استان گلستان اختصاص يافته است و زايران كشورمان مستقر در اين هتل با كمي پياده روي مي توانند هر روز از فضيلت شركت در نمازهاي جماعت مسجدالحرام بهره مند شوند . نمازهايي كه هر يك ركعت آن صدهزار ركعت فضيلت دارد.

خودروي حامل اقاي قاضي عسكر و هيات همراه حدود ساعت ۱۳ و ۳۰ دقيقه بعد از عبور از خيابان‌هاي نسبتا شلوغ و پرترافيك شهر مكه مكرمه ؛ مقابل محل اقامت زائران استان گلستان توقف كرد و برنامه بازديد رسما آغاز شد.

‌هرچند سرپرست حجاج كشورمان از اغاز موسم حج تاكنون بارها درجمع زائران اهل تسنن حضور يافته و از نزديك با آنان گفتگو و ديدار كرده است ؛ اما بازديد امروز در شرايطي انجام شد كه علاوه بر اقاي “‌حميد محمدي “‌رييس سازمان حج و زيارت؛ اعضاي شوراي افتاء اهل سنت كه از علماي بنام اهل سنت هستند ؛‌اقاي قاضي عسكر را نيز همراهي مي كردند.

مولانا نذير احمد سلامي نماينده مردم استان سيستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبري ؛ مولوي اسحاق مدني از علماي برجسته اهل سنت ؛ ماموستا مصطفي محمودي امام جمعه پيرانشهر ؛ منوچهر متكي وزير اسبق امور خارجه ايران از جمله شخصيت هايي بودند كه در اين بازديد حضور داشتند.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت مطابق معمول بازديد خود را با حضور در جمع زائران آغاز كرد و در فضايي گرم و صميمي با آنان احوالپرسي كرد.

سرپرست حجاج ايراني در ديدار با خانواده شهيد “‌حاج آقا قلي ظفر” و شهيد “حاج احمد خرمالي”‌ از شهداي فاجعه منا در سال ۹۴ كه در اين كاروان حضور داشتند ؛ براي شهداي فاجعه مسجدالحرام و منا آرزوي علو مقام كرد و خطاب به همسر و فرزندان شهيد قلي ظفر گفت كه پدر بزرگوار شما در بهشت برين است .

خانم “‌ملايم جاهد”‌ همسر شهيد “ظفر” كه با گذشت دوسال از شهادت همسرش هنوز داغدار بود و اشك مي‌ريخت ؛ براي خدمتگزاران نظام دعا كرد و اقاي قاضي عسكر هم ضمن احوالپرسي گفت كه شهداي مظلوم منا ؛‌ ميهمان سفره رحمت الهي هستند.

يكي از جلوه‌هاي حضور در جمع زائران زن استان گلستان ؛ پوشش‌هاي سنتي زنان گلستاني است . لباس‌هاي زنان تركمن معمولا رنگي و پرنقش و نگار است و در عين زيبايي ؛ بسيار پوشيده هم هست.

“‌چارقد”‌هاي با گلهاي درشت سرخ و صورتي رنگ ؛ معرف پوشش يك زن تركمن است و پوشيدگي آنان ؛ نمونه‌اي از پوشش يك زن مسلمان و مومنه ايراني است . شيرزناني كه علاوه بر نقش محوري كه در تربيت فرزندان دارند ؛ در فعاليت‌هاي خارج از خانه و كمك به چرخه اقتصادي خانواده نيز حضوري فعال دارند.

در گپ و گفت‌هاي نماينده ولي فقيه با زائران كشورمان ؛ بدون استثناء همه تركمن‌هاي زائر از خدمت‌گزاران به ضيوف الرحمن ابراز رضايت مي‌كردند و در پاسخ به اين پرسش حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر كه آيا بازهم مشتاق سفر حج هستيد يا خير ؟ متفق القول مي گفتند كه از خداخواسته اند هرساله اين سفر را قسمت آنان كند.

آقاي قاضي عسكر همچنين سري به آشپزهاي كاروان زد كه سرگرم توزيع غذا بين زايران بودند و از آنان درباره كيفيت غذاها ؛‌تنوع ؛ رعايت بهداشت ؛ پرهيز از اسراف و … سئوال‌هايي پرسيد و آنها نيز پاسخ دادند.

مسئولان كاروان زائران اهل سنت گلستان نيز برسم مهمان‌نوازي ؛ يكي از اتاق‌هاي هتل را براي پذيرايي از نماينده ولي فقيه و هيات همراه به سبك مردم تركمن صحرا سفره‌آرايي كرده بودند.

سرپرست حجاج كشورمان ضمن تشكر از مهمان‌نوازي گرم و صميمي آنان گفت : حقيقا ملت ايران الگوي زندگي مسالمت آميز شيعه و سني است و اهل تسنن در ايران به لحاظ سطح فكر و بينش در جايگاه والايي قرار دارند.

در هنگام پذيرايي ؛ نماينده ولي فقيه همچنين از آخرين اخبار بازگشت حجاج كشورمان به ايران سئوال كرد كه مسئولان مربوطه در پاسخ گفتند كه عمليات بازگشت به خوبي و روان در حال انجام است و نخستين كاروان‌هايي كه ديروز وارد كشور شدند ؛ با استقبال مسئولان محلي و مردم مواجه شدند.

اقاي محمدي رييس سازمان حج و زيارت نيز به مصاحبه‌هايي كه مردم در فرودگاه‌هاي ايران درباره حج امسال كرده بودند ؛ اشاره كرد و فيلم‌هايي از بازگشت حجاج را در گوشي تلفن همراه به اقاي قاضي عسكر نشان داد.

در يكي از فيلم‌ها يكي از زنان سالمند كشورمان در بدو ورود به ايران در مصاحبه با خبرنگاران گفته بود كه ” امسال همه (‌فضاي مجازي ) گفتند نرويد اما خدا گفت برويد و ما آمديم و حج مطلوب و خوبي انجام شد .”

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت و هيات همراه ؛ ‌ناهار را مهمان حجاج استان گلستان بودند و يكي از ابتكارات جالب مديران اين كاروان ؛ پخت دونوع غذاي محلي بود.

يكي از مباحثي هم كه حين صرف غذا مطرح شد ؛ بررسي زمينه‌هاي لازم براي پخت غذاهاي سنتي هر استان در كاروان‌هاي خود بود كه باتوجه به نوسازي هتل‌هاي مكه مكرمه و ظرفيت‌هاي پيش بيني شده ؛‌شايد بتوان اين ايده را در سال‌هاي آينده عملي كرد.

گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: news.hajj.ir

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

“هفته یازدهم” مسابقات سوارکاری “کورس زمستان” ۱۳۹۷ گنبدکاووس برگزا...

اعتراض نماینده مردم، امام جمعه شهرستان و مسئولین گنبدکاووس به سفر...

هیچ کس از گرانی بزرگ‌ترین مشکل این روزهای مردم ایران نپرسید!...

زمان بازی بعدی تیم ملی در جام ملت‌ها...

باختی دیگر برای شهرداری گنبدکاووس در هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال...

کارخانه شورابه ید گلستان در شهرستان آق قلا افتتاح شد...

اولویت مشترک من و نماینده دانشکده علوم پزشکی است+فیلم...

بررسی ویژگی‌ها و کاربرد موجودات خیالی “دیو” در افسانه...

پرستار گلستانی نمونه کشوری شد

مسوولان دلسوزانه در حوزه گردشگری گلستان عمل کنند...

به جای پوشک از این روش استفاده کنید!

طرز تهیه کاپ کیک ( کیک فنجانی ) بدون فر...

برپایی نخستین کاروان سلامت با عنوان ۴۰ سال ۴۰ کاروان در گلستان...

پایان هفته در گلستان بارانی است

سرشماری سربازان ذخیره ترکمنستان برای مقابله با تهدیدات امنیتی...

اعتراض قرجه طیار نماینده مردم گنبد به رئیس جمهور در آغاز جلسه شور...

دولت پول خرید تضمینی محصولات کشاورزان را به‌ تاخیر نیندازد...

ایجاد بندر خشک اینچه‌برون از اولویت‌های مهم کشور است...

درخواست قرجه طیار از رئیس جمهور برای ایجاد دانشکده علوم پزشکی در ...

شایسته سالاری از شعارهای اساسی رئیس جمهور در دوران انتخابات بود...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاين : 10

بازديد امروز : 4520

بازديد ديروز : 13556

بازديد اين هفته : 91756

بازديد اين ماه : 584976

بازديد کل : 1161581

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است . مشاوره کسب و کار

بالا