فیروز 2 300x185 - پدر محیط زیست ایران درگذشتترکمن نیوز: اسکندر فیروز، نخستین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در ۹۳ سالگی درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  اسکندر فیروز ۱۶ مرداد سال ۱۳۰۵ در شیراز متولد شدو از وی به عنوان «پدر سازمان محیط زیست ایران» یاد شده‌ است.

وی فرزند محمدحسین فیروز و نوهٔ عبدالحسین میرزا فرمانفرما، نوهٔ عباس میرزا و پسرعموی ناصرالدین شاه قاجار بود.

محیط زیست‌شناس و طبیعت‌شناس ایرانی در رشتۀ مهندسی ساختمان در دانشگاه ییل آمریکا تحصیل کرد، اما به‌سبب علاقه به طبیعت به‌کار در حوزۀ محیط زیست مشغول شد

 فیروز در سال ۱۳۴۶ نخستین رئیس سازمان شکاربانی و نظارت شدو با تلاش‌های این سازمان در سال ۱۳۵۰ به سازمان حفاظت از محیط زیست تغییر نام داد و دامنه فعالیت آن نیز گسترش یافت.

فیروز 1 300x185 - پدر محیط زیست ایران درگذشت

سپس در سال ۱۳۵۳ یکی از مهم‌ترین قوانین زیست‌محیطی ایران با عنوان قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست تصویب شد که هنوز در ایران اعتبار حقوقی دارد.

با کوشش او مناطق چهارگانه تحت حفاظت ایران با نام‌های پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت‌شده، تعیین شد.

در یکی از مراسمی که هر سال به مناسبت گرامی‌داشت روز انعقاد کنوانسیون حفاظت از تالابهای مهم بین‌المللی و زیستگاه پرندگان آبزی برگزار می‌شود، دبیرخانه این کنوانسیون از اسکندر فیروز به‌عنوان پدر تالاب‌ها یاد کرد؛ چراکه تلاش‌های او سبب شد تا در سال ۱۳۴۹ این کنوانسیون در رامسر منعقد و از آن پس به نام کنوانسیون رامسر شناخته شود.

فیروز 5 300x185 - پدر محیط زیست ایران درگذشت

فیروز با تاسیس موسسه گیاه‌شناسی از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ دبیرکل این موسسه بود و اولین باغ گیاه‌شناسی ایران را ایجاد کرد. او طرح زیست‌محیطی پردیسان را هم در کارنامه خود دارد که هدف از آن همزیستی مردم با طبیعت در شهر تهران بود. تلاش‌های او برای تاسیس آموزشگاه‌هایی در ارتباط با حیات وحش و اکولوژی در نهایت به تاسیس اولین آموزشگاه محیط زیست در ایران منجر شد.

با حمایت وی دو کتاب پرندگان ایران ۱۳۵۳ و راهنمای پستانداران ایران ۱۳۵۶ در سازمان حفاظت محیط زیست انتشار یافته است . او خود چندین مقاله درباره محیط زیست ایران نگاشته است که در ایران و نیز مجلات انگلیسی زبان مجامع بین‌المللی مرتبط با محیط زیست انتشار یافته است .

جونده‌ای به نام دوپای فیروز (Allactaga firouzi) به نام او نام‌گذاری شده است.

فیروز یکی از شناخته‌شده‌ترین کارشناسان ایرانی در جهان بود و با زیست‌شناسان برجسته‌ای در جهان همکاری کرد. از او کتاب‌های متعددی در حوزه محیط زیست برجا مانده که مهم‌ترین آنها “حیات وحش ایران، مهره‌داران” است که در سال ۱۳۷۸ منتشر شده است. کتاب‌های پرندگان ایران و پستانداران ایران هم زیرنظر او تدوین شده‌اند.

فیروز 3 300x185 - پدر محیط زیست ایران درگذشت

وی چندین کتاب و مقاله دربارۀ طبیعت و محیط زیست ایران نوشته است، که حیات وحش ایران و مهره‌داران درخور ذکرند. کتاب اخیر او در ۱۳۸۰ نخستین جایزۀ علم مهرگان را از آن خود کرد.

فیروز 4 300x185 - پدر محیط زیست ایران درگذشت

منابع:

ویکیجو

پیک ایران

bbc فارسی

farsi.euronews

 

 

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۰۳

۱۴ اسفند ۱۳۹۸

کد خبر :

70912

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک