تورکمن نیوز: پیکر مرحوم “دکتر غلامعلی بسکی” بر دستان دوست داران “پدر طبیعت ایران” تشییع شد و در روستای کوهپایه‌ای تنگراه در دل طبیعت آرام گرفت.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  عصر امروز (جمعه ۲۵ مرداد ۹۸) پدر طبیعت ایران دکتر بسکی با حضور دوست داران و مریدان وی از اقصی نقاط کشور به خصوص مردم شریف گنبدکاووس و تنی چند از مسئولین ارشد استانی و شهرستانی از مقابل بیمارستان بسکی تشییع شد و در روستای زیبای تنگراه در آغوش معشوق آرام گرفت.

 

گزارش از: یاشار نیازی

 

پدر طبیعت ایران را بهتر بشناسیم

غلامعلی بِسکی معروف به بابا بسکی (بهمن ۱۳۱۰ در سبزوار- ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ در تهران) پزشک و هوادار محیط زیست ایرانی بود. وی در سال ۱۳۴۵ بیمارستانی را در شهر گنبد کاووس تأسیس کرد و در ۱۳۴۹ زندگی شهری را رها کرد و گیاه‌خوارِ مطلق شد و زندگیِ خود را وقفِ دفاع از محیط زیست و تبلیغِ گیاه‌خواری کرد.

«دکتر غلامعلی بسکی» طبیعت را مثل گوهری زیبا در ذهن خود آراسته می‎کرد و دردهای و هم و غمش  دفاع از محیط‎زیست بود و در این مسیر از هیچ کوششی دریغ نکرد.

پیکر پدر طبیعت ایران امروز (جمعه ۲۵ مرداد) پس از تشییع بر دستان مردم گنبد کاووس و مقام‎های استانی و شهرستانی و با حضور گسترده دوست‎داران طبیعت در زادگاهش در روستای تنگراه گالیکش در دل طبیعت آرام گرفت .

بسکی که عمر خود را وقف طبیعت کرده بود همچنین در وقت مال نیز دستی بر آتش داشت و املاک مختلفی را در مشهد و تهران و گلستان داشت که از جمله موقوفاتش می‎توان به مدرسه تیزهوشان، بیمارستان و زایشگاه بسکی اشاره کرد و حتی در موقوفاتی که داشت باز به موضوع طبیعت احترام قائل بود و خودروی خود را برای محیط‎زیست و درخت‎کاری وقف کرد.

دکتر غلامعلی بسکی روز چهارشنبه گذشته پس از گذراندن یک دوره بیماری در سن ۸۸ سالگی درگذشت؛ وی معروف به پدر طبیعت و محیط زیست ایران متولد ماه بهمن سال ۱۳۱۰ در سبزوار و یکی از هواداران برجسته محیط زیست به شمار می رود.

وی از ۶ سال پیش به دلیل سکته مغزی ابتدا در بیمارستان و سپس در منزل بستری و تحت مراقب بوده اما از ۱۶ آبان پارسال به دلیل مشکلات تنفسی به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بسکی در گنبدکاووس منتقل شده بود.

مرحوم بسکی در سال ۱۳۳۱ ازدواج کرد و اکنون چهار فرزند و شش نوه دارد. از سال ۱۳۴۹ با دوری از زندگی شهری، تصمیم می‌گیرد در جنگل گلستان اقامت گزیند. وی به مدد کوه‌پیمایی‌های زیاد در میان جنگل‌ها و دره‌های پر درخت و پر از چشمه‌سار، خلق و خوی طبیعت دوستی را دریافت و چندین بیماری مزمن از قبیل: آب‌مروارید، دیسک کمر و حساسیت‌های پوستی وی معالجه شد.

وی پس از به پایان رساندن تحصیلات متوسطه، در رشته طب دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه تحصیل داد و درسال ۱۳۴۵ در رشته جراحی زنان از همان دانشگاه فارغ التحصیل شد.

دکتر بسکی درچند دهه اخیر فعالیت های گسترده ای در زمینه حفاظت از طبیعت و محیط زیست انجام داد که راه اندازی بنیاد جهانی دکتر بسکی با عنوان مکتب حرمت حیات با هدف حفظ محیط زیست از آن جمله است.

تاسیس بیمارستان و زایشگاه دکتر بسکی، تاسیس مدرسه تیزهوشان و نیز خانه ریاضی استان گلستان و سرای گاندی (تیزهوشان فقیر در روستاها) و وقف ۶ باب منزل مسکونی در مشهد از دیگر فعالیت های این پزشک طرفدار طبیعت است.

خانواده این فعال برجسته محیط زیست کشور و دنیا که از افراد سرشناس و مورد وثوق جامعه بین‌المللی در حوزه طبیعت و محیط زیست است ضمن ابراز تسلیت از وقوع این ضایعه دردناک زمان تشییع پیکر این مرحوم را روز جمعه آتی از ساعت ۱۴ از مقابل بیمارستان موقوفه بسکی واقع در خیابان آیت‌الله طالقانی (ره) گنبدکاووس اعلام کردند.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۵۴

۲۵ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

59612

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک