پخت سمنو و درختکاری از آداب عید نوروز در بین ترکمن هاترکمنستان-ترکن نیوز-  نوروز یکی از باشکوه‌ترین جشن‌های ترکمنستانی‌هاست که و پخت سمنو و کاشت درخت از سنت‌های آنان در نوروز است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ در این روزها مطبوعات و رادیو و تلویزیون ترکمنستان مطالب و برنامه‌های گوناگونی به مناسبت عید نوروز به چاپ رسانده و پخش می‌کنند. در این مطالب عید نوروز به عنوان یکی از ارزش‌های فرهنگی نیاکان معرفی شده و قدمت آن پنج هزار سال بر آورد می‌شود.

عید نوروز از سال ۱۹۹۱ یعنی پس از فروپاشی شوروی سابق و استقلال ترکمنستان در این کشور به صورت رسمی برگزار می‌شود. در رسانه‌های جمعی ترکمنستان یادآور می‌شوند که ریشه‌های تاریخی عید نوروز به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد و این عید در گذشته یکی از باشکوه‌ترین جشن‌های ترکمنان بوده و تهیه سمنو یکی از ویژگی‌ها و رسوم این جشن است. ترکمنان پس از پخت سمنو آن را به روح پاک حضرت فاطمه (ع) دختر گرامی و عایشه همسر پیامبر اسلام (ص) می‌بخشند و نذر می‌کنند.

در این کشور از دیرباز تاکنون سمنو در عید نوروز پخته می‌شود و مردم در این ایام لباس‌های جدیدی بر تن می‌کنند و پسران و دختران جوان به بازی‌های گوناگون ملی می‌پردازند. رسانه‌های ترکمنستان این ایام را به عنوان جشنی که مردم را به میهمان نوازی، احترام متقابل، همبستگی، بشردوستی و کار خیر فرا می‌خواند، قلمداد می‌کنند. در این ایام نگهداری کینه و خصومت از هم دیگر ممنوع است و از کوتاهی‌ها و قصورهای همدیگر در می‌گذرند.

در ترکمنستان به مناسبت عید نوروز دو روز ۲۱ و ۲۲ مارس (اول و دوم فروردین) به عنوان جشن ملی بهار و عید نوروز تعطیل است و در همه استان‌های این کشور و در پارک‌ها و مراکز فرهنگی شهر عشق آباد، به ویژه در «ییلاق نوروز» برنامه‌های آواز و موسیقی، جشن و مسابقه‌های مختلف و نمایشگاه‌های هنری برگزار می‌شود. همچنین به میمنت این عید، طرح‌های مختلف اجرایی و فرهنگی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

«ییلاق نوروز» در ۳۰ کیلومتری عشق‌آباد قرار دارد و همه ساله جشن نوروز با حضور قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور با شکوه خاصی برگزار می‌شود. این جشن توسط وزارت فرهنگ ترکمنستان، سازمان دهی می‌شود.

مراسم درختکاری یکی دیگر از رسم‌های عید نوروز در ترکمنستان است. در نوروز ۲۰۱۸ و با شرکت رئیس جمهور ترکمنستان، ۴۴۵۱۳۰ اصله نهال به مناسبت این عید کاشته شد. برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی، اجرای برنامه‌های مختلف و متنوع هنری و فرهنگی، اجرای بازی‌های سنتی، مسابقات کشتی و اسب‌سواری، اجرای نمایش تئاتر و برگزاری جشنواره غذاهای سنتی از جمله برنامه‌هایی هستند که در ییلاق نوروز به مناسبت عید برگزار می‌شوند. برپایی آلاچیق‌های ترکمنی جلوه خاصی به این ییلاق می‌بخشد.

این گزارش در بخش پژوهش‌های فرهنگی رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان تهیه شده است.

محمد آسیابانی/مهر

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۱

۲۶ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

49219

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک