ترکمنستان 1 300x199 - پایان تحصیلات رایگان در دانشگاه ترکمنستانترکمن نیوز: رئیس جمهور ترکمنستان با صدور حکمی خواستارحل مشکلات آموزشی و حذف تحصیلات رایگان در دانشگاه‌های دولتی این کشور شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از فارس در بیشکک، «قربان قلی بردی محمداف» با صدور حکمی خواستار حل مشکلات آموزشی و حذف تحصیلات رایگان در دانشگاه‌های دولتی این کشور شد.

بر اساس آمار رسمی سال جاری ۱۲ هزار و ۲۴۲ دانشجو وارد دانشگاه‌های مختلف ترکمنستان شدند و قرار بود بیش از ۸ هزار دانشجو رایگان تحصیل کنند اما پس از دستور رئیس جمهور تمام دانشجویان باید هزینه‌های تحصیلات خود را پرداخت کنند.

وزارت آموزش ترکمنستان اطلاعات کاملی درباره هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ارائه نکرد.

طبق اطلاعات رسانه‌های منطقه‌ای هزینه تحصیلات در دانشگاه‌های ترکمنستان از ۶ هزار تا ۸ هزار منات برای یک سال تحصیلی است.

تحصیل در ارزانترین دانشکده دولتی اقتصاد و مدیریت ۶ هزار منات، در دانشکده فن‌آوری‌های ارتباطاتی و دیجیتالی ۷٫۴ هزار منات، دانشکده دولتی نفت و گاز ۸ هزار منات، دانشکده عمران و معماری ۷٫۶ هزار منات و دانشگاه موسیقی ۷ هزار منات است.

با توجه به هزینه بالای تحصیلات در ترکمنستان جوانان علاقمند به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند اما از ماه آوریل سال جاری مدارک لیسانس‌ برخی دانشگاه‌های خارجی توسط دولت این کشور پذیرفته نمی‌شود.

نرخ دلار در ترکمنستان در سطح ۳٫۵ منات قرار دارد که این شاخص توسط بانک مرکزی تعیین شده اما در بازارهای سیاه نرخ دلار ۱۷٫۵ منات می‌باشد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۸:۴۷

۰۱ شهریور ۱۳۹۸

کد خبر :

60147

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک