پارک ملی گلستاناخبار گردشگری- ترکمن نیوز- پارک ملی گلستان، که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، زیستگاه هزاران گونه گیاهی و جانوریست که امکان بازدید از آنها برای گردشگران و طبیعت دوستان فراهم شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، پارک ملی گلستان یکی از بزرگترین، قدیمی‌ترین و زیباترین پارک‌های ملی ایران است. این پارک که در شمال شرقی ایران و جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است، ۹۲ هکتار بوده و شامل دره‌ها، کوه‌ها و چشم انداز‌های بسیار زیبایی است. این میزان از تنوع آب و هوایی و اکوسیستم‌ها در یک پارک بسیار قابل توجه است.

آب و هوای پارک ملی گلستان
این پارک را می‌توان چهار فصل نامید. دمای پارک ملی گلستان به طور کلی از منفی ۲۵ درجه تا مثبت ۳۵ درجه در طول سال متغیر است و همین تنوع آب و هوایی است که گونه‌های جانوری زیادی را به خود جذب کرده است.

گونه‌های جانوری و گیاهی
در نزدیکی رطوبت حاصل از دریای خزر، بخش شمال غربی پارک یک پوشش متراکم از جنگل درختان پهن برگ بومیِ شاداب و سبز در بهار و تابستان دارد. سپس همینطور که به سمت شرق می‌رویم، در یک گذار تدریجی به دشت‌ها و مناظر ساوانا، استپ و نیمه خشک می‌رسیم. مناطق وسیعی از زیستگاه‌های ساحلی و مردابی نیز در پارک وجود دارد.

همزمان با تغییرات آب و هوایی تغیرات گیاهی و جانوری را در پارک شاهد هستیم که غنا و تنوع حیات وحش پارک ملی گلستان را افزایش می‌دهند.

پارک ملی گلستان

گونه‌های حیوانی بسیار زیادی در این پارک ملی شناسایی شده‌اند؛ ۶۹ پستاندار، ۱۵۰ پرنده، ۲۴ خزنده، و ۲ دوزیست. از میان پستانداران، پلنگ ایرانی، خرس قهوه‌ای، گرگ، شغال، روباه قرمز، گربه وحشی، گوزن قرمز، گوزن شمالی و گوزن کوهی در این پارک وجود دارد. پرندگان مشاهده شده عبارت از پرندگان شکاری مانند عقاب طلایی و سایر پرندگان مانند کبک و قرقاول و گونه‌های گیاهی این پارک نیز شامل سرو کوهی هزار ساله یونانی و همچنین گونه‌های بومی مانند زعفران است.

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان

 

رودخانه و آبشار پارک ملی گلستان
این پارک، یا شاید بهتر باشید آنرا جنگل یاد کنیم، رودخانه‌ها و آبشار‌های زیادی را در خود جای داده است. رودخانه‌هایی زیبا که این طبیعت بکر را بسیار جذاب کرده است. برای مثال رودخانه‌ی مادرسو، زاو، دوشان، آق سو و چشمه‌های گلشن از جمله آب‌های روان این پارک ملی فوق العاده هستند. علاوه بر این‌ها آبشار‌های مرتفع زیادی نیز در این پارک به چشم می‌خورد که ارتفاع یک از آن‌ها به نام آبشار آق سو به ۷۰ متر می‌رسد.

پارک ملی گلستان

سیاحت در پارک ملی گلستان
این پارک در مسیر جاده‌ای تهران مشهد است و محل بسیار مناسبی برای اتراق و گردشگری طبیعی است. یکی از دیدنی‌ترین قسمت‌های این پارک زیبا آبشار اوچر است که در فصل بهار جاریست و به ارتفاع ۱۱۰ متر می‌رسد. علاوه بر این آبشار، کوه بیلی و تالاب طبیعی ۱۳۵۸ متری نیز از جدابیت‌های این پارک محسوب می‌شوند.
بهترین زمان بازدید از این پارک بهار، تابستان و پاییز است و البته در صورتی که تجهیزات مناسب دارید می‌توانید از زمستان این طبیعت وحشی نیز لذت ببرید.

پارک ملی گلستان

برای رسیدن به پارک ملی گلستان باید از مسیر اصلی تهران مشهد عبور کنید. این جاده از روستای تنگراه که در غرب پارک ملی گلستان واقع شده است می‌گذرد و تا حدود جنوب پارک امتداد می‌یابد.

در صورتی که از بندر ترکمن قصد سفر به این پارک را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از شهر گرگان به سمت منطقه‌ی ناهارخوران حرکت کنید؛ بنابراین می‌توانید در ناهارخوران اقامت کنید و در یک سفر یک روزه، پس از گشت و گذار در این منطقه به پارک ملی گلستان نیز سر بزنید.

پارک ملی گلستان

امکانات پارک ملی گلستان
خوشبختانه در این پارک امکانات رفاهی زیادی فراهم شده است. مسافرین طبیعت دوست می‌توانند از پارکینگ، نیمکت‌ها، سرویس بهداشتی، اجاق و زباله دان‌ها استفاده کنند و از تعطیلات خود بهترین استفاده را ببرند. همچنین امکان بررسی و مطالعه‌ی مسائل زیست محیطی این پارک ملی نیز در ساختمانی با هدف ارتقای فرهنگ زیست محیطی برقرار شده است.

شما می‌توانید با رعایت نکات ایمنی و کسب اطلاعات لازم و در اولین تعطیلات به این طبیعت وحشی سفر کنید و از زیبایی آن لذت ببرید. اگر هم تاکنون از این مکان دیدن کرده‌اید، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران ستاره در میان بگذارید.

 

منبع: setare.com

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۲۴

۲۱ آذر ۱۳۹۷

کد خبر :

41753

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک