ناگوار کارگران ایران 300x186 - وضعیت ناگوار کارگران ایرانتورکمن نیوز: کارگران یکی از آسیب پذیرترین قشرهای جامعه ی ایران هستند که بعد از انقلاب تورمهای دو رقمی صدمات زیادی به زندگی آنها وارد کرده است.

کمبود اشتغال و افزایش بیکاری و عدم سرمایه گزاری مناسب در عرصه تولید و رقابت شدید میان کارگران برای یافتن شغل عرصه را روز بروز برای آنها تنگ کرده است.

در میان کارگران آسیب پذیرترین آنها کارگران فصلی هستند. آنها در فصل گرما مانند بهار و تابستان شاغل هستند و در فصل سرما مانند پاییز و زمستان بی کار، یا یک روز شاغل و دو روز بیکارند. در نتیجه در فصل سرما آنها زندگی بسیار سختی دارند. در میان آنها بیمه ی بیکاری و از کارافتادگی و تامین اجتماعی معنا ندارند چون هیچکدام آنها را ندارند. روزی که کار پیدا بکنند شکمشان سیر و روز بیکاری گرسنه هستند. معنای گرسنگی و نداری را باید از کارگران فصلی و فقیر و خانواده هایشان پرسید که چیست؟ انسان خود گرسنگی نکشد نمی داند گرسنگی چیست؟

کارگران شاغل نیز وضعیت مناسبی ندارند. هم حقوقشان اندک است هم کارشان سخت. من دو بار بعد از اعتراضات اخیر برای کار شخصی ام به تهران مسافرت کردم. در اطراف تهران در شهرکهای اقماری مانند رودهن و بومهن تعداد زیادی کارگران ترکمن کار می کنند من با چند تن آنها صحبت کردم. یکی از آنها گفت: من روزی ۱۲ ساعت کار می کنم بعضیها ۱۴ ساعت. غیر از عید نوروز تعطیلات نداریم حتی روزهای جمعه هم کار می کنم. حقوقم ماهی سه الی سه ونیم میلیون تومان است. این پول به هیچ جا نمی رسد. ما هیچ امید چندانی به آینده نداریم. هیچ دلخوشی نداریم دیگر نه ماشین می توانیم بخریم نه خانه. این حقوقهای ناچیز فقط شکم مان را سیر می کند. حتی خوراک صبحانه و نهار را هم با خودمان به سر کارمی بریم و شام را هم نزدیک ساعت ده شب در خانه می خوریم.وضعیت ما زندگی نیست زنده مانی است. کار می کنیم تا زنده بمانیم. وضعیت سال به سال هم سخت تر می شود.

من با ماشین خودم همراه با یکی از کارگران منطقه ی سیاه سنگ و خرم دره ی حاشیه ی شهر بومهن را گشتم. آنجا حدود شش تا ورودی به شهر بومهن دارد. خیابانهای اصلی آن منطقه آسفالت وچراغانی و خیابانهای فرعی آسفالت و بدون چراغانی و کوچه ها بعضی آسفالت و بعضی شن ریزی و بعضی بدون شن ریزی و خاکی می باشد. در کوچه های خاکی حرکت در بارندگی بسیار سخت می باشد. بیشتر خانه هایی که کار گران زندگی می کنند بسیار قدیمی و کلنگی و مخروبه می باشد و با کوچکترین زمین لرزه همگی فرو خواهند ریخت.

کارگران ایرانی شاغل در ترکیه هم خیلی وضع مناسبی ندارند.من با یکی از آنها که از روستای خودم است در ترکیه کار می کنند صحبت کردم او می گوید: من با ویزای سه ماه به ترکیه می روم و سه ماه هم اضافه می مانم و در مجموع شش ماه می شود. بعد از شش ماه به خانه بر می گردم و در مرز به خاطر تخلف سه ماه نزدیک یک میلیون تومان جریمه پرداخت می کنم. سه ماه در ایران می مانم و دو باره بر می گردم به ترکیه و چندین سال دارم اینجوری کار می کنم. من روزی بیست ساعت کارمی کنم و حتی روزهای تعطیلات هم کار می کنم. ماهی نزدیک شش و نیم میلیون تا هفت میلیون تومان به پول ایران حقوق می گیرم. صبحانه و نهار و عصرانه و شام را ارباب می دهد. در آنجا چند تا رستوران هست و کارشان هم رقابتی است و به خاطر اینکه مشتری خود را از دست ندهند بهترین غذاها را می دهند و حتی غذای اضافی هم می دهند تا مشتریهایشان راضی شوند)). اخیراً شنیده شده است کارگران بیکار سوریه هم به ترکیه سرازیرشده اند و گفته می شود آنها از فرط بدبختی و بیچارگی فقط به خاطر خوابگاه و غذا کار می کنند و سخنی از حقوق نیست. به اصطلاح عامیانه به شکمشان کار می کنند. اینهم وضعیت کارگران ایرانی شاغل در ترکیه بسیار خراب و دشوار خواهد کرد.

اصل این است که انسان روزی هشت ساعت کار بکند و هشت ساعت استراحت و هشت ساعت را هم برای تفریح و دید و باز دید و مطالعه و کارهای معنوی و خود سازی صرف بکند. هفته ای یکی دو روز تعطیل هم برای استراحت و تجدید قوا می باشد. اما روزی ۱۴ یا ۲۰ ساعت کار بدون تعطیلات هفتگی واقعاً وحشتناک نیست؟!! آنهم کارهای سخت بدنی و فیزیکی. آیا از چنین افرادی می توان انتظار داشت که با دیگران رفتاری اخلاقی و مدنی داشته باشند؟ افرادی که سخت تحت فشار معیشت مادی هستند و هیچ امیدی هم به آینده ندارند آماده ی هر گونه حرکات اعتراضی هستند و با کوچکترین تلنگری منفجر می شوند. باید دعا کرد خدا به داد آنها برسد.

✍️ امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۴۳

۲۳ آذر ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک