در کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان:

صنعت، معدن و تجارت 300x186 - وزیر صنعت: ازبکستان مهم‌ترین کشور برای توسعه روابط ایران در آسیای مرکزی استتورکمن نیوز: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حضور ۵۰ شرکت ایرانی در اجلاس سیزدهمین کمیسیون همکاری های مشترک ایران و ازبکستان و برپایی نمایشگاه اختصاصی در تاشکند اهمیت توسعه همکاری های تجاری، اقتصادی و همه جانبه بین دو کشور را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ رضا رحمانی اظهار داشت: توسعه روابط با جمهوری ازبکستان در همه زمینه ها برای کشور ایران دارای اهمیت و اولویت است.

رحمانی تصریح کرد: عده ای از نمایندگان شرکت های بخش خصوصی از جمله اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق های بازرگانی استان هایی که زمینه همکاری لازم را دارند در این سفر کاری حضور دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: دو نفر از از اعضای کمیسیون اقتصادی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی این هیات را همراهی می کنند.

رضا رحمانی گفت: اسناد مهمی در سال های گذشته در زمینه های بازرگانی، حمل و نقل، تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی، گمرکی و گردشگری امضا شده که تعدادی عملیاتی شده اما تعدادی دیگر هنوز وارد مرحله اجرا نشده اند؛ امیدواریم نسبت به اجرایی شدن آنها اقدام و همکاری های لازم را با مذاکره و امضای سند این اجلاس آغاز شود.

وی اظهار داشت: مذاکرات خوبی برای تسهیل در صدور روادید برای اتباع دو کشور و ارائه تسهیلات و خدمات بندری صورت گرفته و کشور ایران آمادگی لازم برای گسترش همکاری در این موارد را اعلام می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در تاشکند و همایش تجاری دو کشور در حاشیه سیزدهمین اجلاس همکاری مشترک، اهمیت روابط ایران و ازبکستان را نشان می دهد.

رحمانی افزود: جمهوری اسلامی ایران از موقعیت جغرافیایی خوبی در سطح منطقه برای ترانزیت کالا از ازبکستان به ویژه پنبه، کود شیمیایی و سایر کالاها برخوردار است و در این بخش تخفیفات خوبی از سوی راه آهن جمهوری اسلامی به این کشور اعطا شده است.

وی ادامه داد: ایران نسبت به افزایش مبادلات ترانزیتی، ایجاد سهولت و تسریع در احداث خط ریلی ایران، افغانستان و ازبکستان آمادگی خود را اعلام می کند.

رحمانی گفت: کشور جمهوری اسلامی ایران موافق اجرای طرح کریدور ۵ جانبه با کشورهای قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، ایران و عمان است.

همزمان با برگزاری سیزدهمین اجلاس همکاری های مشترک ایران و ازبکستان، نمایشگاه اختصاصی ایران در تاشکند در حال برگزاری است.

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۰

۲۲ آذر ۱۳۹۸

کد خبر :

65881

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک