قاسم سلیمانی 300x200 - واکنش افغان‌ها به خبر ترور سردار سلیمانیتورکمن نیوز رئیس جمهور افغانستان با صدور بیانیه ای در واکنش به ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در حمله آمریکا از احتمال افزایش خشونت در منطقه ابراز نگرانی کرد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از بی بی سی،در این بیانیه که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در توییتر خود منتشر کرده از ایران به عنوان “همسایه بزرگ… با مشترکات زبانی، دینی، تاریخی و فرهنگی گسترده” و از آمریکا با عنوان “شریک استراتیژیک و بنیادین افغانستان” یاد شده و از هر دو طرف خواسته شده که از افزایش تنش‌ها جلوگیری کنند.

دولت افغانستان اطمینان داده که خاک این کشور “در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.”

آقای غنی همچنین از مکالمه تلفنی که در این مورد با مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا داشته سخن گفته و نوشته است که در این صحبت بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور ثالث تاکید شده است.

وزیر خارجه آمریکا نیز در توییتر درباره این مکالمه نوشت: “با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مورد تصمیم دونالد ترامپ برای ترور سردار قاسم سلیمانی جهت حفاظت از آمریکایی‌هایی که زندگی شان در خطر بود، صحبت کردم. اقدامات ایران، منشا بی‌ثباتی در سراسر منطقه است. آمریکا از مردم و منافع خود محافظت می‌کند.”

واکنش‌ها به شهادت قاسم سلیمانی

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی این واقعه را مایه تاسف خوانده و به مقام‌های ایرانی و خانواده آقای سلیمانی تسلیت گفته است.

در پیام منتشر شده از سوی آقای عبدالله به همکاری‌هایی که ایران و آمریکا با افغانستان داشته‌اند اشاره شده و هردو کشور دوستان کابل توصیف شده است.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز همنوا با آقای عبدالله پیامی منتشر کرده که در آن “شهادت سردار قاسم سلیمانی” مایه اندوه و تأثر عمیق خوانده شده است.

محمد حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان نیز به خاطر کشته شدن قاسم سلیمانی به ابراز همدردی و تسلیت گویی پرداخته است.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۲۶

۱۴ دی ۱۳۹۸

کد خبر :

67119

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک