زنان روستایی  300x151 - وام 3 میلیون دلاری ژاپن به زنان روستایی ازبکستانترکمن نیوز:  دولت ژاپن برای توسعه امکانات زنان روستایی ازبکستان در شرایط کرونا به این کشور معادل ۳ میلیون دلار وام اختصاص داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  سفارت ژاپن در ازبکستان اعلام کرد: دولت ژاپن برای توسعه امکانات زنان روستایی ازبکستان در شرایط کرونا به این کشور معادل ۳ میلیون دلار وام اختصاص داد. زنان این کشور می‌توانند آموزش حرفه‌ای ببینند و فعالیت کارآفرینی خود را آغاز کنند.

به گفته نمایندگان سفارت ژاپن در ازبکستان، حدود ۳۵۰۰ نفر از زنان مقیم استان‌های «فرغانه»، «جزخ» و «قشقه دریا» می‌توانند آموزش حرفه‌ای ببینند و به آنان فرصت فعالیت‌ کارآفرینی داده می‌شود. در این طرح ۳۰۰ کارخانه کوچک و متوسط با دریافت کمک مالی ۱۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

علاوه بر این وزارت امور خارجه ژاپن و آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) برنامه‌ریزی می‌کنند تجهیزات پزشکی و وسایل مبارزه با کرونا مانند وسایل حفاظت انفرادی، دستگاه‌های تنفس مصنوعی، دستگاه اشعه ایکس و غیره را به صورت بلاعوض در اختیار ازبکستان قرار دهند.

نمایندگان سفارت ژاپن اظهار داشتند که ارزش کل این کمک بلاعوض هنوز مشخص نیست. اما اگر ۳ میلیون دلار وام یادشده را هم در نظر بگیریم، در حدود ۱۰ میلیون دلار است.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و ژاپن در ۹ ماه سال ۲۰۱۸ میلادی در سطح ۳۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است. هم‌اکنون در ازبکستان ۱۰ شرکت مشترک از جمله ۱ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه سرمایه‌گذاران ژاپنی در زمینه‌های نفت و گاز، پتروشیمی و شیمیایی، تولید تجهیزات انرژی، ماشین‌سازی، ارائه خدمات حمل و نقلی و لجستیکی، داد و ستدهای تجارتی، گردشگری و دیگر حوزه فعالیت می‌کنند.

ژاپن استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ ۲۸ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۲۶ ژانویه سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:fars

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۲۹

۰۶ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76031

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک