ترکمن نیوز
تاریخ : امروز سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

واقعیت‌های تلخ از زندگی مسلمانان چینی که نمی‌دانید

Chines 18 Sh 300x200 - 99 درصد مسلمانان چین از «اهل سنت» هستنداخبار آسیا و اقیانوسیه-تورکمن‌نیوز- تاریخ حضور مسلمانان در چین به اندکی بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام (ص) باز می گردد، بازرگانان عرب با خود اسلام را به چین بردند و عرب‌ها و فارس‌ها مناطقی را در شهرهای چین همچون گوانگژو، یانگچو، چوانچو و … را ایجاد و با حفظ دین خود و پایبندی به قوانین چین با چینی‌های وصلت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  آمار رسمی مسلمانان چین ۳۰ میلیون نفر اعلام شده است، ولی منابع زیادی تاکید می کنند این رقم نادرست است و علی رغم اینکه ارائه آمار دقیق از مسلمانان چین دشوار است ولی آمارهای غیر رسمی شمار مسلمانان چین را ۱۰۰ میلیون نفر برآورد می کند. در گزارش شبکه انگلیسی «BON news»، تعداد مسلمانان ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون نفر اعلام شد که این رقم معادل ۱۰ درصد کل جمعیت چین است، مسئله قابل توجه این است که آمار مسلمانان چین از تمام مسلمانان عربستان، عراق و سوریه بیشتر است.

۹۹ درصد مسلمانان چین از «اهل سنت» هستند

۹۹٫۹ درصد از مسلمانان چین از اهل سنت هستند، مسلمانان چین به دو قسمت تقسیم می شوند، بخشی که در کشور چین زندگی و بخشی که در اقلیم ترکستان شرقی زندگی می کنند، این کشور اسلامی که چین آن را تصاحب کرده و همچنان در اشغال چین است.

در چین بیش از ۳۴ هزار مسجد و بالغ بر ۴۵ هزار امام جماعت وجود دارد.از ۶۰ سال پیش مسلمانان «ایغور» چین سرکوب می شوند.

۳۵ میلیون مسلمان ایغور چین از حدود ۶۰ سال پیش به بهانه مبارزه با افراطی گری دینی در معرض ظلم، تبعیض و سرکوب قرار دارند. منطقه ترکستان شرقی از سال ۲۰۰۹ شاهد رفتارهای خشن است و بیش از ۹۲ درصد مسلمانان منطقه ترکستان شرقی در معرض ظلم و محرومیت علنی قرار دارند. مسئولان چین به صورت عمدی مسلمانان ایغور را تحقیر می کنند و ائمه جماعت را مجبور به رقص در میادین عمومی و دشنام به دین اسلام می کنند.

گفتنی است ایغورها مردم ساکن شمار غرب چین هستند که در ایالت «سین کیانگ» یا ترکستان شرقی زندگی می کنند.

در سال ۲۰۱۴ دولت چین موج سرکوب علیه مسلمانان ایغور در شهر اورومچی بزرگترین شهر ترکستان شرقی به راه انداخت و ده ها نفر از آنها اعدام و صدها نفر دیگر دیگر را بدون محاکمه عادلانه بازداشت کرد. دادستان چین در گزارش سالانه خود در سال ۲۰۱۴ با تفاخر اعلام کرد که مسئولان چین بیش از ۲۷ هزار نفر از مسلمانان ایغور را تنها در یک سال بازداشت کرده اند.

مسلمانان ایغور چین دو بار قتل عام شده اند، بار اول در سال ۱۸۶۳ میلادی که بیش از یک میلیون مسلمان به قتل رسید و بار دوم در سال ۱۹۴۹ بود که نظام کمونیست چینی این بار نیز بیش از یک میلیون ایغور را به قتل رساند.

چین مانع از روزه گرفتن مسلمانان این کشور می‌شود

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان رسانه‌های چینی در «سین کیانگ» به صورت رسمی به مسلمانان چین در مورد روزه داری هشدار دادند. در همین راستا روزنامه ایندپندنت نوشت، چین باردیگر روزه گرفتن را در استان «سین کیانگ» بر کارمندان عمومی، دانشجویان و اساتید ممنوع اعلام کرد و به مدارس و ادارات دولتی در مورد آنچه که سوء استفاده مدارس از تبلیغات دینی خواند، هشدار داد.

اجبار ائمه جماعات به رقص در اماکن عمومی

مسئولان محلی استان «سین کیانگ» چین ائمه جماعات مساجد و ائمه جماعاتی که در پارک تمدن تجمع کرده بودند را به رقص در اماکن عمومی، غنا، سر دادن شعاریی در حمایت از دولت و شعارهایی در برتری دولت چین بر دین مجبور کردند.

«تومتورک» معاون رئیس شورای ایغور اجبار ائمه جماعات به رقص همانند رقاصه های زن را توهین به جهان اسلام دانست و تاکید کرد: مسئولان چین همه ائمه جماعات مساجد شهر اورومچی در ترکستان شرقی را در میدان عمومی جمع کرده و آنها را مجبور به رقص کردند و بر سر آنها فریاد می زدند: «این خداوند نیست که حقوق شما را می دهد بلکه این دولت چین است که به شما حقوق می دهد.»

اجبار مسلمانان به فروش سیگار و مشروبات الکلی

مسئولان چین در راستای تلاش برای تضعیف ارزش‌های اسلامی فروشگاه‌ها و مالکان رستوران‌ها را در ایالات «سین کیانگ» مجبور به فروش مشروبات الکلی و سیگار و نمایش آن در ویترین فروشگاه‌ها کردند.

عادل سلیمان مسئول حزب کمونیست چین در روستای «آکچ» واقع در جنوب «سین کیانگ» در گفتگو با واشنگتن پست، اظهار داشت: فروشگاه ها در سال ۲۰۱۲ به خاطر ممانعت از تمسخر و تحقیر عمومی فروش مشروبات و سیگار را متوقف کردند و همزمان با آن اهالی این منطقه از مصرف سیگار و مشروبات الکلی امتناع کردند.

مسئولان دولتی این اقدام را رادیکالسیم دینی می دانند به همین خاطر مالکان فروشگاه ها را مجبور به فروش سیگار و مشروبات الکلی می کنند و آنها را تهدید می کنند که در صورت سرپیچی از این دستور فروشگاه هایشان بسته خواهد شد.

مردان حق بلند کردن محاسن و زنان حق پوشیدن حجاب ندارند

مسئولان چین قانون ممنوعیت حجاب و نقاب را در منطقه «سین کیانگ» اعلام کردند. در آگوست گذشته نیز مسئولان محلی پوشیدن حجاب، نقاب و برقع و هرگونه لباس با تصاویر ستاره و هلال ماه را ممنوع اعلام کردند.

همچنین مسئولان محلی سوار شدن افراد دارای محاسن را در وسایل حمل و نقل عمومی شهر ممنوع اعلام کردند و تهدید کردند کسانی که با مأموران بازرسی همکاری نکنند دستگیر خواهند شد. روزنامه «یومیه کارامای» نوشت: مسئولان محلی افراد دارای محاسن بلند و لباس هایی با عکس هلال ماه نمی توانند سوار اتوبوس های شهرداری شوند، همچنین زنان محجبه نیز نمی توانند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

ذخایر نفتی چین در مناطق مسلمان نشین است

ترکستان شرقی ۸۰ درصد از نیازهای نفتی چین را برآورده می کند، برخی کارشناسان ذخایر نفتی این منطقه را اندازه ذخایر نفتی عربستان برآورد می کنند. نتایج یک پژوهش نشان می دهد بیش از ۹۰ درصد معادن اورانیوم چین که مرغوبترین اورانیوم جهان است در این منطقه قرار دارد.

ترکستان شرقی به عنوان گذرگاه زمینی چین را به میادین نفت و گاز قرقیزستان و آسیای مرکزی متصل می کند، نبابراین منابع یکی از دلایل مصیبت های مسلمانان چین به شمار می رود، با همه این منابع سطح زندگی مسلمانان ترکستان شرقی بسیار پایین است و آنها به خاطر تبعیض آموزشی با معظل بیکاری و بی سوادی مواجه هستند و نمی توانند در زمینه های اقتصادی نقش آفرینی کنند.

مسلمانان چین جنگ سوریه را بر سرکوب چین ترجیح می‌دهند

مسلمانان آویغور زندگی در زیر آتش جنگ سوریه را بر زندگی در شرایط ظلم، ستم و سرکوب مسئولان چینی ترجیح میی دهند.

ده ها خانواده مسلمان چینی به خاطر سرکوب و ظلم و نبود آزادی و محرومیت مسلمانان از انجام مناسک دینی، به سوریه مهاجرت کرده و به معارضان مسلح و تروریست ها پیوسته اند.

افزایش گرویدن چینی‌ها به گروهک داعش

منابع متعددی اعلام کرده اند که اخیرا داوطلبان چینی زیادی به گروهک داعش پیوسته اند. گزارش‌های امنیتی حاکی از آن است که عناصر چینی در داعش به ویژه در شمال شرق سوریه در سمت‌های بالای فرماندهی و رهبری قرار دارند.

«تییری میسان» روزنامه نگار فرانسوی در گزارشی مطبوعاتی در ژوئن ۲۰۱۴ تصریح کرد: صدها پیکارجوی چینی از اقلیت مسلمان ایغور به داعش در شمال شرق سوریه پیوسته اند و برخی از آنها در مدت کوتاهی به خاطر تجارب جنگی که در منطقه «سین کیانگ» کسب کرده اند به درجات عالی فرماندهی رسیده اند؛ حتی برخی از آنها در زمینه تکنولوژی های نوین و برخی دیگر در زمینه سلاح های سنگین دارای تخصص هستند.

برخی منابع از آنها به خاطر اینکه نسبت به دیگر عناصر داعش کمتر افراطی هستند، تحت عنوان «داعشی های چینی» یاد می کنند. آنها بعد از اینکه کنترل موصل عراق به دست گروهک داعش افتاد به این گروهک پیوستند.

گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: asasnews.com

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

دولت به وعده‌هایش درباره راه‌آهن گرگان- مشهد عمل نکرد...

۲۰ بهترین کار در منزل که زندگی شما را می سازد...

۲۳۱ هزار نفرمردم گنبدکاووس زیرپوشش انواع بیمه سلامت هستند...

عامل انتشار تصاویر بانوی گنبدی در اینستاگرام دستگیر شد...

تیم والیبال شهرداری گنبدکاووس مصمم به کسب دومین پیروزی است...

لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید به مجلس بازگشت...

خانه والیبال گنبدکاووس با بیش از ۱۸ میلیارد ریال اعتبار تکمیل می‌...

یازمراد کوسه غراوی به عنوان سکاندار جدید فرمانداری شهرستان مراوه ...

درمانگاه و مجتمع آموزشی و فرهنگی درمحله آسیب پذیر گنبدکاووس احداث...

مشعل های گاز که در راز و جرگلان روشن نمی شود...

ایجاد مجتمع کارگاهی فرش ترکمن در گنبدکاووس/ تقویت و حمایت از هنرم...

گلستان میزبان دوازدهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین...

ورزش با پرورش روح از بروز آسیب های اجتماعی جلوگیری می کند...

بازدید رئیس ستاد اربعین استان از روند صدور ویزا در کنسولگری عراق...

شهر جهانی فرش ترکمن برازنده گنبدکاووس است...

سرگذشت غم انگیز زن ۴۰ ساله‌ای که تاکنون ۴۴ بچه به دنیا آورده! +عک...

سلامت روانی و لزوم بازنگری در نحوه آموزش و شرایط فیزیکی مدارس...

افغانستان به شدت ناامن است/انتخابات افغانستان رخدادی بدون تفنن...

بررسی پرونده قتل خشایارشا بعد از ۲۴۰۰ سال / چه کسی شاهنشاه هخامنش...

ماجرای اختصاص وام ۱۰۰ میلیاردی به محمدرضا گلزار چه بود؟ +عکس...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاین : 16

بازدید امروز : 5078

بازدید دیروز : 4949

بازدید این هفته : 10027

بازدید این ماه : 163998

بازدید کل : 47313

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

بالا