هیات تجاری گلستان به قزاقستان می روداخبار بین الملل– ترکمن نیوز- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان از سفر هیات تجاری ۴۵ نفره گلستان با سرپرستی استاندار به استان منگستائو در کشور قزاقستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، علی محمد چوپانی در این پیوند به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: این سفر یک روزه فردا جمعه ۲۷ مهر ۹۷ انجام خواهد شد و اعضای آن را بازرگانان حوزه های گردشگری، کشاورزی، صنعتی و مدیران برخی دستگاه های دولتی تشکیل می دهند.
وی دیدار و مذاکره با استاندار و مدیران دولتی منگستائو، بازدید از پایانه دریایی، بندر قوریق، نشست با اعضای اتاق کارآفرینان، مذاکره با فعالان اقتصادی و امضای تفاهمنامه جداگانه بین دو استاندار، اتاق های بازرگانی گرگان و منگستائو و دستگاه های اجرایی دو استان را از مهم ترین برنامه های تدارک دیده شده برای سفر هیات تجاری استان گلستان به قزاقستان برشمرد.
آذر سال ۹۵ هم هیات تجاری ۳۰ نفره گلستان به سرپرستی استاندار وقت راهی منگستائو شد که حاصل آن از زبان مسوولان تقویت روابط در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی میان دو استان گلستان و منگستائو عنوان شده است.
گلستان با یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت علاوه بر خواهرخواندگی با منگستائو و فعالیت سرکنسولگری قزاقستان در گرگان قرابت های دیگری هم با این کشور دارد چراکه نزدیک به ۱۵۰۰ خانوار قزاق با جمعیتی قریب به شش تا هشت هزار نفر از گذشته های دور در گرگان ساکن شده اند.
علاوه بر این گلستان از نزدیک ترین استان های ایران با کشور قزاقستان محسوب می شود و این جایگاه مطلوبی در راستای توسعه همکاری ها و ارتباطات بین دو کشور ایجاد کرده است.
ارتباط ریلی از طریق خط آهن بین المللی ایرانترکمنستان – قزاقستان، ارتباط دریایی از طریق خزر و خط هوایی آکتائو – گرگان از مزیت های ایجاد شده در توسعه روابط بین گلستان و قزاقستان عنوان شده است.

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۳۰

۲۶ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

38064

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک