همکاری 20 ساله زیر ذره‌بین مقامات ترکمنستان و سازمان امنیت و همکاری اروپا ترکمن نیوز: سازمان امنیت و همکاری اروپا و ترکمنستان نتایج همکاری دوجانبه بیست ساله را مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از فارس در بیشکک، به میزبانی وزارت امور خارجه ترکمنستان در شهر «عشق آباد» کنفرانسی به مناسبت بیستمین سالگرد همکاری دولت ترکمنستان و سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار شد.

در این کنفرانس نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان ملل متحده، اتحادیه اروپا، سازمان امنیت و همکاری اروپا، دیپلمات‌های مقیم در ترکمنستان، کارشناسان، فعالان اجتماعی و غیره حضر داشتند.

این نشست با هدف نتیجه گیری از بیست سال همکاری ترکمنستان با سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار شد که عشق آباد به عنوان عضو فعال این سازمان اروپایی تلاش برای حل مسائل مختلف جهانی انجام می‌دهد.

«توماس گریمینگیر» دبیر کل سازمان امنیت و همکاری در اروپا، «ناتالیا درازد» رئیس مرکز این سازمان در عشق اباد، «لیوبامیر فریبارت» نماینده دیپلماسی اتحادیه اروپا در ترکمنستان و دیگر رهبران نهادهای بین‌المللی اروپایی تشکر ویژه از «قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان برای گسترش همکاری مؤثر متقابل و آمادگی برای گفت‌وگو کردند.

حضار وضعیت فعلی تعامل دوجانبه و چندجانبه را مطلوب خواندند و از وجود ظرفیت بزرگ برای ادامه توسعه همکاری خبر دادند که امروز مرکز سازمان امنیت و همکاری اروپا در عشق آباد با بیش از پنجا نهاد دولتی ترکمن، مؤسسه‌های آموزشی، سازمان‌های اجتماعی و رسانه‌های مشارکت می‌کند.

نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا ادامه توسعه روابط با ترکمنستان بر اساس مفاهیم احترام متقابل را ارزشمند خواندند و بر افزایش برنامه‌های مشترک در حوزه‌های مختلف تأکید کردند.

کارشناسان اروپایی با اشاره به تلاش‌های این کشور از دستاوردهای جدی در بخش‌های مختلف از جمله برنامه توسعه پایدار استان‌ها تا سال ۲۰۳۰، پروژه‌های انرژی منطقه‌ای و جهانی، سیستم حمل‌ونقل، دریای «آرال»، عادی سازی وضعیت افغانستان، دفاع از حقوق بشر، مبارزه با تروریسم، قاچاق سلاح، مواد مخدر و اجرای برنامه‌های اکولوژیکی تشکر کردند.

دولت ترکمنستان نیز از تلاش‌های سازمان امنیت و همکاری اروپا برای تقویت صلح، ثبات در منطقه و گسترش همکاری با ترکمنستان حمایت کرد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۳۸

۲۹ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

51689

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک