همکاری ایران و ترکمنستان در زمینه سوآپ گاز گسترش می‌یابد اخبار بین الملل– ترکمن نیوز- رئیس دفتر رئیس جمهوری توسعه همکاری‌ها در زمینه سوآپ گاز بین ایران و ترکمنستان را یکی از برنامه‌های خود سفر اخیر خود به عشق آباد دانست و اعلام کرد که کمیته نفت و گاز بین دو کشور تشکیل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمود واعظی پس از دیدار با قربان‌قلی بردی‌محمدف، رئیس جمهوری، رشید مردوف، وزیر امور خارجه و برخی دیگر از مقام‌های ترکمنستان در سفر اخیر خود به عشق‌آباد در مصاحبه با تلویزیون ملی ترکمنستان گفت: اگرچه این سفر کوتاه بود، اما دستاوردهای خوبی داشت و امیدوارم زمینه‌های لازم برای توسعه همکاری و تعاملات گسترده بین ۲ کشور و ملت ایران و ترکمنستان هرچه سریع‌تر آماده شود.

وی در تشریح سفر خود به ترکمنستان با بیان این‌که این سفر همسو با محقق شدن برخی اهداف انجام می‌شود که در دیدار اخیر رؤسای جمهوری ۲ کشور تعیین شده بود، افزود: مسائل بسیار مهمی در دیدار با رئیس جمهوری ترکمنستان مطرح شد که مجموع این مباحث می‌تواند نقشه راهی برای اهداف ۲ کشور و اهداف ۲ رئیس جمهوری ارائه کند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری تصریح کرد: ارتقای سطح روابط اقتصادی ۲ کشور تا حدود ۶۰ میلیارد دلار یکی از این اهداف است که با آماده شدن این نقشه راه، در طول ۱۰سال آینده ۲کشور در حوزه صنعت و تجارت، حمل و نقل و خدمات فنی مهندسی همکاری‌های پیشرفته‌ای خواهند داشت و از آن گذشته برخی از توافق‌های قبلی که تاکنون به مرحله عملیاتی نرسیده بود نیز عملیاتی خواهند شد.

واعظی تاکید کرد: به همین منظور و با هدف عملیاتی کردن توافق‎های قبلی ۲ کشور، مباحث خوبی در مذاکرات دوم با وزیر امورخارجه ترکمنستان و سایر مقام‌های مسئول این کشور انجام و مقر شد کمیته‌های تجارت و بانک، گمرک، نفت و گاز، همکاری‌های سیاسی و اسناد، حمل و نقل و صنعت برق میان ۲ کشور تشکیل می‌شود.

وی اعضای این کمیته‌ها را متشکل از مقام‌های مسئول ایرانی که در این سفر حضور داشتند دانست و ابراز امیدواری کرد که مسئولان این دستگاه‌ها در ایران به همراه مسئولان دستگاه‌های مشابه در ترکمنستان که هنوز در حال مذاکره هستند، بتوانند به توافق‌های خوبی در این مسیر برسند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری همکاری‌های سوآپ گاز میان ۲ کشور، توسعه همکاری‌های بانکی، خدمات فنی و مهندسی را یکی دیگر از برنامه‌های خود در این سفر اعلام کرد و گفت: مقرر شد پروژه بزرگ پل سرخس که هر ۲ کشور با هم انجام داده‌اند در قسمت ریلی و جاده‌ای به بهره‌برداری برسد.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۴۱

۲۵ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

35626

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک