همه به عشق خدمت آمدند؟!تورکمن نیوز:  برابر آخرین اعلام روسای ستادهای انتخاباتی سه استان مازندران، گیلان و گلستان، بیش از یک هزارو۲۰۰ تن برای رقابت‌های یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نام‌نویسی کردند، آماری که کمی آن‌سو‌تر از «وحشتناک» است. اساساً تعدد کاندیداها در هر انتخاباتی، هم به کارکرد اصلی انتخابات لطمه می‌زند و هم موجب انحراف از هدف نهایی آن که «انتخاب اصلح» است، خواهد شد.
نام‌نویسی حدود ۴۱۰ تن برای ۱۲ کرسی نمایندگی از استان مازندران، ۴۵۵ تن برای ۱۳ کرسی نمایندگی گیلان در مجلس و ۴۱۲ تن برای ۷ کرسی نمایندگی استان گلستان شاید برای برخی، نشان‌دهنده دموکراسی و انتخابات آزاد باشد اما در عین حال می‌تواند به ضد خود عمل کند و آسیبی برای دموکراسی و مانع توسعه تلقی شود. باور قلبی ما این است که حضور این‌همه نامزد، نشان‌دهنده این است که یک اشکالی وجود دارد و به قید فوریت باید آسیب‌شناسی شود.
مقام معظم رهبری نیز اخیراً سخنانی در این زمینه داشتند و به این موضوع اشاره داشتند که اتفاق خوبی نیست که برای هر کرسی نمایندگی، این تعداد افراد متقاضی باشند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مد ظله العالی) پیش از آغاز جلسه درس خارج فقه، با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم(ص) خطاب به جناب ابوذر، ضمن انتقاد به ثبت‌نام بی‌محابای برخی افراد در انتخابات مجلس، تاکید کردند: هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. باید دید که آیا می‌توانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟
رهبری همچنین گفتند: به مجرّد اینکه یک مسندی، یک جایی، یا خالی می‌شود یا ممکن است خالی بشود، فوراً چشم می‌دوزیم که برویم آنجا! خب شما اوّل نگاه کن ببین می‌توانی یا نمی‌توانی. حالا بحث اسم‌نویسی برای انتخابات مجلس است، گفتند شروع شده، همین طور بدون محابا می‌روند! خب شما که می‌خواهی بروی آنجا، آنجا سؤال دارد؛ این توانایی‌ای که خدا به من و شما می‌دهد، کنارش مسئولیّت هست. این [مطلبی] که عرض می‌کنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است.
اما سوال اصلی این است که چرا برای کرسی‌هایی چون ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا این‌همه متقاضی وجود دارد؟ پاسخ نخست را در سخن رهبری باید یافت، بخش اعظمی از این افراد که در پوشش میل به خدمت و انجام وظیفه، اعلام حضور می‌کنند در حقیقت توجهی به این نکته که صلاحیت و یاشایستگی دارند یا خیر ندارند و اساساً برای واژگانی چون «تعهد» و «مسئولیت»   اهمیتی قائل نیستند. این افراد تمام نگرانی‌شان این است که اگر انتخاب نشدند چه باید بکنند، درصورت انتخاب شدن، تنها به فکر پر کردن جیب خود هستند و  به چیز دیگری نمی‌اندیشند.
دومین دلیل نگرانی از حضور این حجم از کاندیداها برای مناصب انتخابی به فقدان تحزّب مربوط است.  ما بارها باور خود را در صفحه سیاسی «خبرشمال» انعکاس دادهایم که دموکراسی بدون فعالیت واقعی احزاب مستقل بیشتر به یک شوخی شبیه است. امروزه شاهد هستیم که در نظام‌های حزبی دنیا، برای کرسی‌هایی چون ریاست جمهوری دو یا سه کاندیدا به اندازه تعداد احزاب قدرتمند کشور، نام‌نویسی می‌کنند و برای کرسی‌های پارلمان و شورای شهر نیز به‌طور متوسط دو تا چهار تن با هم به رقابت می‌پردازند. فردای پس از پیروزی نیز احزاب، برای نمایندگان و راه‌یافتگان به کرسی مورد نظر، خط و مشی کلی را تعیین می‌کنند و اجازه تک‌روی به منتخبان را نمی‌دهند ضمن این‌که  درصورت بروز خطا و اشتباه نیز احزاب خود را موظف و مکلف به پاسخگویی به افکار عمومی می‌دانند.
سومین دلیل حضور پرشمار نامزدها به مردم برمی‌گردد و این حقیقت تلخ که طیف گسترده‌ای از مردم «فاقد تحلیل سیاسی»  و  حتی «زودباور» هستند و هر کسی با هر گذشته‌ای حرف‌ها و سخنان «جذاب» زد و «شعارهای بی‌پشتوانه» طرح کرد، باور می‌کنند و به وی اعتماد کرده در نهایت رأی می‌دهند. نکته تأسف‌انگیز اینکه چندماه یا یک سال پس از اینکه با چشمان خود دیدند فرد منتخب، در عمل هیچ تعهدی به شعارها و وعده‌های خود ندارد و حتی هیچش از آن حرف‌ها یاد نمی‌آید،  انتقادات تند  و توهین به وی را آغاز می‌کنند درحالی‌که پیش از همه باید از خود ناخشنود باشند. برخی کاندیداها این روحیات مردم را خوب می‌شناسند و با طرح شعارهای تند و تیز و وعده‌های آبکی، سعی در موج‌سازی در انتخابات می‌کنند و متاسفانه موفق می‌شوند.
چهارمین دلیل این حضور به مشکلات اقتصادی جامعه و نیازمند بودن طیف گسترده‌ای از مردم مربوط است که به‌طور ویژه موجب شد برخی کاندیداها در دهسال اخیر پول‌های کثیف را به این مجرا هدایت کنند و موفق به مهندسی انتخابات شوند و با توجه به این‌که این کار با موافقت خریدار و فروشنده و پنهانی انجام می‌گیرد احتمال ردیابی و رصد دستگاه‌های قضایی و نظارتی، بسیار کاهش می‌یابد. این روزها که به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم برخی سخن از ضرورت هزینه‌کرد ارقامی حدود پنج میلیارد برای پیروزی سخن می‌گویند و طرح‌هایی برای خرید آرای حاشیه‌نشینان و طبقات فرودست جامعه مهیا کردند تا بتوانند کاندیدای مورد نظر خود را به کرسی
مجلس برسانند.
نکته مهم بعدی این است که تعدد کاندیداها در انتخابات خطیری چون «خانه ملت» که به تعبیر امام راحل(ره) در رأس امور است، موجب گیج شدن رأی‌دهندگان خواهد شد و آنان را در انتخاب فرد شایسته از میان سی تا چهل نفر، ناکام می‌سازد.
نکته پایانی این‌که از رأی‌دهندگان و مردم توقع داریم به افرادی که شعارهای مبهم چون «تغییر»  و «جوانگرایی» می‌دهند، افرادی که در گذشته مدیریت خود هیچ کار ماندگاری نکردند یا وعده‌های هدفمند به به طیف‌ها و صنوف خاصی چون معلمان و کارگران می‌دهند و همچنین افرادی که اقدام به خرید و فروش رأی می‌کنند به هیچ وجهی، رأی ندهند. «خبرشمال» در بخش دوم این نوشتار سراغ مصادیق کاندیداها در حوزه‌های انتخابیه سه استان مازندران، گیلان و گلستان خواهد رفت.

 

محمدباقر محسنی/خبر شمال

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۷:۳۰

۲۰ آذر ۱۳۹۸

کد خبر :

65716

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک