همایش ملی زیتون در گرگان آغاز شداخبار گرگان– ترکمن نیوز- همایش ملی زیتون روز دوشنبه با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی و با هدف بررسی راهکارهای اجرایی و اقدامات در خصوص ۵۰۰هزار هکتار زمین شیب دار در نظر گرفته شده برای ایجاد باغ زیتون در کشور، به میزبانی گرگان مرکز استان گلستان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی ترکمن های ایران، در این همایش یکروزه که به همت اتاق بازرگانی گرگان و جهادکشاورزی گلستان برگزار شده، مدیران کل وزارتی، مدیران مراکز تحقیقات ملی و شورای ملی تحقیقات زیتون، مسوولان استان های گلستان، گیلان و زنجان و محققان، باغداران و صاحبان صنایع تبدیلی مرتبط حضور دارند.
دبیر اجرایی همایش ملی زیتون گفت: در این همایش علاوه بر معرفی انجمن ملی زیتون گلستان، تعین سهم استان از ۵۰۰ هزار هکتار زمین شیب دار برای ایجاد باغ این محصول نیز بررسی می شود.
سعید رستمی افزود: در گلستان ۱۱۰ هزار هکتار اراضی شیب دار وجود دارد که باید از ظرفیت ملی در نظر گرفته برای توسعه این کشت در استان استفاده شود.
وی گفت: با توجه به اینکه ۹۵ درصد روغن زیتون مصرفی در کشور وارداتی است اگر درعرصه‌های شیب دار نسبت به توسعه کشت این محصول اقدام شود، علاوه بر ایجاد اشتغال از خروج ارز جلوگیری و مواد اولیه کارخانه های صنایع تبدیلی در داخل تامین می شود.
طبق گزارش سازمان جهادکشاورزی گلستان در این استان بیش از ۱۲ هزار هکتار باغ زیتون وجود دارد.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: irna.ir

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۰۲

۲۹ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

33312

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک