همایش ملی بزرگداشت « مختومقلی فراغی» در گلستان برگزار می‌شودتورکمن نیوز: مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی گلستان گفت: شانزدهمین همایش ملی بزرگداشت مختومقلی فراغی در آق‌تقای شهرستان مراوه‌تپه برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از تسنیم، عادله کشمیری اظهارداشت: مختومقلی فراغی شاعری آزاده و عارفی دین مدار و کنش‌گری فراملی بود که اشعارش در خدمت مسائل اجتماعی است.

وی درباره برگزاری همایش مختومقلی فراغی در ۱۲ اردیبهشت ماه امسال گفت: امسال شانزدهمین دوره بزرگداشت مختومقلی فراغی در آق‌تقای برگزار می‌شود که سفیر ترکمنستان، یکی از وزرای دولت، نماینده‌ای از وزارت امورخارجه و گروه‌های مختلف مردم در این همایش حضور خواهند داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان با اشاره به رونمایی از مجموعه اشعار مختومقلی به چهارزبان بیان داشت: تاکنون دیوان این شاعر بارها به چاپ رسیده است و در همایش امسال نیز مجموعه اشعار مختومقلی به چهار زبان اثر نظرمحمد گل محمدی رونمایی می‌شود.

وی گفت: در همایش امسال برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از جمله تئاتر، موسیقی ترکمن و غیره پیش‌بینی شده است. علاوه براین تلاش می‌کنیم تا با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی چهار دفتر اشعار مختومقلی فراغی به صورت انبوه چاپ شود.

کشمیری درباره حضور مهمانان خارجی در این همایش ملی افزود: این موضوع هنوز قطعی نشده است. در صورتی که شرایط فراهم شود با هماهنگی معاونت سیاسی امنیتی استانداری و وزارت امورخارجه می‌توانیم بعد از ماه مبارک رمضان میزبان مهمانانی از کشور ترکمنستان در روستای زادگاه و آرامگاه مختومقلی فراغی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر همایش‌ها و مراسم گرامیداشت مختومقلی فراغی در شهرستان‌های ترکمن‌نشین استان برگزار می‌شد اما امسال با صلاحدید گروه‌های فرهنگی و مردمی قرار شد با توجه به حادثه سیل و مشکلاتی که همچنان برخی مردم استان با آن درگیر هستند، امسال یک مراسم و آن هم متمرکز در آرامگاه این شاعر در آق‌تقای مراوه‌تپه برگزار شود.

کشمیری یادآور شد: سیل اخیر حدود ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش فرهنگ، هنر و رسانه استان وارد کرده و بسیاری از مجتمع‌های فرهنگی و هنری، کتابخانه‌ها و غیره دچار آسیب شده است.

وی همچنین اعلام کرد: صبح روز پنج شنبه (۱۲ اردیبهشت) نیز مراسم گرامیداشت حکیم میرفندرسکی با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری در استان برگزار می‌شود.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۴۰

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

52323

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک