فارغ التحصیلی اهل سنت علمی 300x169 - همایش فارغ‌التحصیلی بزرگترین مرکز علمی اهل‌سنت ایرانحوزه-ترکمن نیوز:  مراسم فارغ‌التحصیلی دارالعلوم «مکی»؛ به عنوان بزرگترین مرکز دینی و آموزشی اهل‌سنت ایران، با حضور ۱۰۰ هزار نفر در شهر زاهدان این کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ بیش از ۱۰۰ هزار نفر در بیست‌وهشتمین مراسم فارغ‌التحصیلی طلاب دارالعلوم «مکی»؛ که بزرگترین مرکز علمی و آموزشی اهل‌سنت ایران به شمار می‌رود، در «عیدگاه» شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان این کشور شرکت کردند.

مولوی اسماعیل ملازهی، معاون حوزه علمیه دارالعلوم مکی زاهدان در این زمینه گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت:

این مراسم هر سال با سخنرانی علما و شخصیت‌های دینی و مذهبی و برنامه‌های متعدد مانند سرودخوانی طلاب آغاز می‌شود و با قرائت آخرین حدیث کتاب صحیح بخاری و اعطای جوایز به فارغ‌التحصیلان علوم دینی و حافظان قرآن پایان می‌یابد.

مراسم امسال دیروز آغاز شد و شامگاه امروز ۱۵ فروردین با سخنرانی مولانا عبدالحمید اسماعیل‌زهی مدیر حوزه «مکی» و از رهبران اهل‌سنت ایران به پایان می‌رسد. بیش از ۱۰۰ هزار نفر از سراسر ایران در این مراسم شرکت کرده‌اند.

دویست و ده تن از برادران و ۱۲۰ نفر از خواهران امروز از حوزه علمیه دارالعلوم مکی فارغ‌التحصیل می شوند. همچنین به صد نفر که موفق به حفظ کل قرآن مجید شده‌اند نیز جوایزی اعظا می‌شود.

شخصیت‌های سنی و شیعه از استان‌های خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، گلستان، آذربایجان شرقی، کردستان، فارس، بوشهر، هرمزگان، قم و سایر مناطق ایران در مراسم امسال حضور یافته‌اند.

امسال نیز مانند سال‌های گذشته از حضور برخی علما و شخصیت‌های اهل‌سنت در این مراسم ممانعت شده است. همکاری برخی نهادهای دولتی در برگزاری این مراسم خوب بوده است».

گفتنی است در این همایش، علاوه بر سرودخوانی طلاب، مفتی عبدالعزیز حنفی مدیر حوزه علمیه نورسیمین شهر استان گلستان، مولانا گل‌محمد مومن از علمای اهل‌سنت شهرستان خواف در استان خراسان رضوی، مولانا عبدالغنی بدری استاد تفسیر دارالعلوم زاهدان، مولانا محمدطیب ملازهی مدیر حوزه علمیه شمس‌العلوم ایرانشهر و آیت‌الله مهدی احدی از مدرسین حوزه علمیه قم سخنرانی کردند.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیور

منبع:استانبول/خبرگزاری آناتولی

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۱۷

۱۶ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

50772

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک