یاشار نیازی روابط عمومی هیات سوارکاری گنبدکاووسترکمن‌نیوز:  روابط عمومی هیات سوارکاری گنبدکاووس از برگزاری هفته اول مسابقات اسبدوانی بهاره در مجموعه سوارکاری این شهرستان خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  یاشار نیازی در رابطه با برگزاری مسابقات اظهار داشت: روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ فروردین ۹۸ اولین هفته مسابقات اسبدوانی کورس بهاره گنبدکاووس در مسافت ۱۰۰۰ متر برگزار می شود.

وی افزود: از روز شنبه ثبت نام اسب های شرکت کننده در اولین هفته بهاره گنبدکاووس آغاز می شود و جدول مسابقات قبلی برای هفته اول مطابق آیین نامه لغو شده و برنامه اسبهای متقاضی طبق ثبت نام جدید تنظیم خواهد شد.

نیازی تصریح کرد: پیرو اطلاعیه های قبلی اعلام شده به مالکین، مربیان و چابکسواران پس از بررسی شرایط و به منظور ایجاد روحیه نشاط در جامعه و همچنین برای اجرای برنامه های خاص در راستای حمایت از مردم آسیب دیده از سیل اخیر گلستان و ترکمن صحرا آخر همین هفته، شاهد رقابت اسبهای شرکت کننده در کورس بهاره خواهیم بود.

روابط عمومی هیات سوارکاری با اشاره به اینکه اسبدوانی از جمله ورزش های بسیار زیبای جهان و در دین مبین اسلام نیز این ورزش سفارش شده است گفت: مردمان ایران به خصوص ترکمن ها از دیر باز در ترکمن صحرا با نگهداری، پرورش و مسابقات اسبدوانی اجین هستند و جزو لاینفک زندگی ترکمن ها محسوب می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: اسب ترکمن از نژادهای اصیل و شاخص جهان است و معروفیت خاصی در زیبایی و چالاکی در بین نژادهای دیگر دارد.

نیازی با اشاره به یادداشت های سفرنامه نویسان خارجی افزود: یادم هست در کتابی خواندم که همیشه در جنگ های قدیم تعداد مهاجمان ترکمن همواره از قشون دشمن کم بوده اما استراتژیک حمله غافلگیرانه با اسبهای تیزتک، وقتی به لشکریان حمله میکردند از طرف دیگه قشون خارج شده و همچون تیری که از کمان برخواسته لشکر دشمن را پراکنده میکرده اند و تا وقتی که قشون دشمن به خودش بیاید و بخواهند آنان را دنبال کنند خیلی دورشده و نمیتوانستند به پای اسبهای ترکمن برسند.

روابط عمومی هیات سوارکاری در ادامه گفت: برگزاری مسابقات بهاره در مجموعه بزرگ سوارکاری گنبدکاووس، با توجه به اقتضای فصل سبز استان گلستان شاهد یکی از زیباترین تورنومنت های اسبدوانی در جهان هستیم و این مجموعه در سال ۱۳۴۰ در زمینی حدود ۱۲۰ هکتار صرفا در جهت حفظ، تولید و پرورش اسب ترکمن پایه گذاری شده است.

نیازی افزود: مجموعه اسبدوانی گنبدکاووس از زمان ساخت تاکنون از بزرگترین مجموعه های سوارکاری جهان و پایتخت سوارکاری ایران محسوب می شود، این مجموعه عظیم علاوه بر پیست زیبای اسبدوانی امکاناتی نظیر؛ ویلا، استخر شنا، رستوران، اصطبل های مخصوص نگهداری اسب و چند سوئیت ویژه مهمانان برخوردار است.

وی در خاتمه گفت: اسبدوانی گنبدکاووس جزو معدود مسابقات در جهان هست که هر هفته بینندگان زیادی را به خود جلب می کند و علاوه بر جایگاه تماشاگران، تمامی محوطه تا کناره های پیست اسبدوانی از جمعیت و عاشقان اسب و اسبدوانی به شکل باشکوهی پر می شود و تاکنون حتی یک بار پیش نیامده برگزاری مسابقات با جمعیت کمی از تماشاگران همراه باشد.

بر اساس گزارش خبرنگار ترکمن نیوز: در چند روز اخیر برگزاری مسابقات فصل بهار گنبدکاووس توسط مسعود خلیلی رییس فدراسیون سوارکاری ایران لغو شده بود که موجب ناراحتی و اعتراض شدید بسیاری از مالکین، مربیان و چابکسواران شده و با ارسال طومار امضا شده به فرمانداری و سایر ارگان های مربوطه خواستار برگزاری این دوره از مسابقات شدند که در پی آن با تدابیر اندیشیده شده مسابقات بهاره اسبدوانی در مجموعه بین المللی سوارکاری گنبدکاووس برگزار می شود.

خبرنگار: شیرزاد

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۱۲

۲۰ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

51008

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک