هشدار هواشناسی نسبت به وقوع سیل مجدد در گلستانهواشناسی-ترکمن نیوز-  مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: با ورود سامانه بارشی جدید به استان وقوع سیلاب در این خطه شمالی کشورمان از هفته آینده دور از انتظار نیست.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  نوربخش داداشی گفت: با توجه به میزان بالای بارندگی و قطعی بودن پدیده روان آب‌ها؛ وقوع سیلاب به ویژه در نقاط مستعد استان محتمل است.

وی ادامه داد: مطابق پیش بینی‌ها بارش‌های جدید که از هفته آینده آغاز می‌شود در ارتفاعات گلستان حداکثر ۱۰۰ میلی متر و در مناطق پایین دست و دشت به ۵۰ میلی متر خواهد رسید.
مدیرکل هواشناسی گلستان افزود: اوج فعالیت این سامانه و بارش باران شدید از عصر یکشنبه تا دوشنبه شب آینده است و پس از آن این سامانه بامداد سه شنبه ۲۷ فروردین از استان خارج خواهد شد.
وی افزود: وزش شدید باد و رعد و برق از دیگر پیامد‌های فعالیت این سامانه بارشی در استان گلستان است.
مدیرکل هواشناسی گلستان افزود: یکی از ویژگی‌های فعالیت این سامانه، گستره بارندگی آن در همه نقاط استان به صورت مستمر و مداوم است که تاثیر آن را بیشتر می‌کند.
داداشی به رشد تدریجی دمای استان در هفته جاری اشاره کرد و ادامه داد: گلستان در روز جمعه ۲۳ فروردین گرمای ۳۰ درجه را نیز تجربه خواهد کرد که این افزایش دما موجب ذوب شدن برف ارتفاعات و تشدید روان آب‌ها خواهد شد.
وی بیان کرد: بارش شدید باران ناشی از فعالیت سامانه سرد در هفته آینده و همچنین به راه افتادن روان آب ناشی از ذوب شدن برف ارتفاعات، احتمال به راه افتادن سیل مجدد در استان را افزایش خواهد داد.
مدیرکل هواشناسی گلستان افزود: با توجه به ظرفیت انباشته رودخانه‌ها و سد‌های استان و اشباع زمین از جذب آب، بارش باران و حرکت روان آب جدید می‌تواند موجب بروز مشکل شود که تاکید داریم مسوولان آب منطقه‌ای از هم اکنون نسبت به کنترل آب سد‌ها و دیگر تمهیدات، اقدامات لازم را انجام دهند.
داداشی گفت: اکنون گلستان تحت تاثیر سامانه ناپایدار است که امشب سه شنبه از منطقه خارج و تا روز جمعه جوی آرام همراه با افزایش دما بر گلستان حاکم می‌شود.
داداشی افزود: دمای هوا از بامداد فردا تا آخر هفته بطور نسبی افزایش می‌یابد، اما در اوقات شب در نواحی کوهستانی افزایش ابر، بارش خفیف و پراکنده به همراه مه گرفتگی پیش بینی می‌شود.
انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۴۸

۲۱ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

51083

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک