unnamed 4 300x212 - هشتمین سالروز ثبت گنبدقابوس در فهرست میراث جهانی مبارک بادترکمن نیوز: دهم تیرماه ۱۳۹۱ هجری شمسی گنبدقابوس در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو درشهر سن پترزبورگ روسيه به ثبت جهانی رسید.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ سالروز ثبت جهانی گنبد قابوس در فهرست آثار یونسکو به پیشنهاد اعضای شورای اسلامی این شهر و تصویب در شورای اداری این شهرستان، به روز گنبدکاووس نامگذاری شده است.

این اثر تاریخی در فهرست آثار این سازمان جهانی جای گرفت تا جهانیان بیشتر با هویت این برج آجری و معماری اسلامی آن آشنا شوند و هر ساله علاوه بر هزاران گردشگر و مسافر داخلی، صدها گردشگر و محقق خارجی نیز از این بنای تاریخی دیدن نمایند.

برج گنبدقابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری می باشد که این بنا با سبک معماری رازی در شهر گنبدکاووس ساخته شده است.

این بنا که بلندترین برج تمام آجری جهان به‌شمار می‌آید بر فراز تپه‌ای خاکی که نزدیک به پانزده متر از زمین بلندتر است قرار دارد. بلندای بنا به همراه پی آن ۷۲ متر می‌باشد. این بنا در سال ۳۷۵ هجری خورشیدی و در زمان پادشاهی کاووس بن وشمگیر و در شهر گنبدکاووس که پایتخت پادشاهان آل زیار آن دیار بوده، بنا گردیده‌است.

این بنای تاریخی با حدود ۷۰ متر ارتفاع از زمین، هم اکنون در مرکز شهر گنبدکاووس و بر فراز تپه‌ای بزرگ قرار دارد در سال ۳۹۷ هجری قمری (۱۰۰۷- ۱۰۰۶ میلادی) ساخته شده است.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۴۷

۱۰ تیر ۱۳۹۹

کد خبر :

78131

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک