تشکیل هسته پژوهشی,برج جهانی قابوسمیراث فرهنگی-ترکمن نیوز-  سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس از تشکیل هسته پژوهشی برای مطالعات دقیق برج جهانی قابوس بلندترین برج آجری جهان و کنترل مطلوب سازه با همکاری دانشگاه‌های داخلی و خارجی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمنهای ایران،  عبدالمجید نورتقانی ظهر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما اظهار داشت: قرار است این هسته پژوهشی جدید از دانشگاه گلستان, دانشگاه فردوسی مشهد, دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه شیراز تشکیل می‌شود و همچنین از دانشگاه میلان ایتالیا نیز در اردیبهشت حضور خواهند داشت.

وی افزود: در سال ۹۷ مقدمات مطالعات دقیق و پایش دقیق برای میزان سنجش سلامت سازه فراهم خواهد شد تا مشخص شود سازه در برابر رطوبتی که از ۹۰ سال پیش همراه این گنبد است, چقدر استحکام دارد و بتوانیم با تمهیدات لازم رطوبت‌ها را کنترل کنیم.

سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس تصریح کرد: علاوه بر سلامت سازه و مطالعات بر روی آن بنا داریم تپه اطراف سازه و گنبد را نیز مورد مطالعه قرار داده و آسیب‌ها را شناسایی کنیم.

نورتقانی تاکید کرد: رطوبت سازه و گنبد برج آجری گنبد قابوس از حدود سال ۱۳۰۷، زمانی که مرمت اولیه در برابر رطوبت انجام شده وجود داشته و به نظر می‌رسد بنا با این نوع سبک مرمت, آسیب‌پذیری دارد.

وی یادآور شد: ۲ نوع رطوبت شامل رطوبت صعودی که از پایین به بالا سازه می‌رسد و رطوبت نزولی که از بالا به پایین سازه می‌رسد, در این گنبد آجری وجود دارد و به نظر می‌رسد بخش جدی رطوبت, رطوبت نزولی است که به علت بارش برف اخیر در این گنبد وجود دارد.

سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس گفت: در شورای راهبردی پایش و مطالعه دقیق تاکید فراوان شده و قرار است پایش و مطالعه دقیق بر روی سازه بنا و تپه اطراف گنبد آجری انجام شود.

نورتقانی با اشاره به فراهم کردن مطالعات “میراث عصر طلایی جهان اسلام” در پایگاه تصریح کرد: با همکاری رئیس پژوهشگاه میراث کشور, بنا داریم علاوه بر حفاظت و مرمت سازه, مطالعات عصر طلایی جهان اسلام را داشته تا پایگاه میراث جهانی گنبدکاووس به مرکز پژوهش عصر طلایی تبدیل شود و در این راستا ,رئیس پژوهشگاه میراث کشور, به صورت جدی حمایت خواهند کرد.

وی گفت: به همین منظور در نوروز ۹۷, با توافق استان و شورای راهبردی, قرار است در ۳ آلاچیق, مقدمات معرفی عصر طلایی انجام شود و با انتقال موزه فرش, به موزه بزرگ ۷ هکتاری, محوطه موزه به مرکز پژوهش عصر طلایی تبدیل شود.

سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبدکاووس درباره اقدامات لازم برای نوروز ۹۷ افزود: در نوروز سال ۹۷ , محوطه پای تپه باز خواهد شد تا به فضای گردشگری اضافه شود و با توجه به اقدامات در حال انجام, امکان اینکه سال ۹۷, آخرین سال برپایی نوروزگاه در محوطه برج آجری باشد, زیاد است.

نورتقانی اظهار کرد: روشنایی تپه و بنا با کمترین ناهنجاری نوری برای سازه, ادامه مرمت و حصارکشی, ساماندهی, زیباسازی و غیره از جمله فعالیت‌های سال ۹۷ برای سازه گنبد قابوس خواهد بود./تسنیم

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۴۶

۰۶ اسفند ۱۳۹۶

کد خبر :

12548

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک