اعتیاد رازوجرگلان 300x226 - هر دو کمپ ترک اعتیاد در رازوجرگلان تعطیل شدترکمن نیوز:  مسئول پیگیری اداره بهزیستی شهرستان رازوجرگلان از تعطیل شدن هر دو کمپ ترک اعتیاد در رازوجرگلان و آمار ۳۰ درصدی جمعیت رازوجرگلان به اعتیاد خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  حسین مجرد مسئول پیگیری اداره بهزیستی رازوجرگلان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در سال ۹۷ یک کمپ ترک اعتیاد در بخش غلامان و یک کمپ اعتیاد نیز در روستای گز بخش مرکزی شروع به کار کرد که این کمپ های ترک اعتیاد به دلیل نبود نیروی کافی پزشکی , حمایت مالی نشدن و توجیح مالی نداشتن و همچنین کم بودن تعداد متقاضیان که همان معتادان باشد از دیگر دلایل تعطیل شدن کمپ اعتیاد در غلامان و گز است همچنین این کمپ ها از لحاظ جا و مکان نیز مشکل داشت که چون این کمپ ها در محله ای بود که دارای همسایه و مردم عادی و شهروندان بود مردم گلایه و شکلایت های زیادی داشتند که همه این دلایل باعث تعطیلی بعد از یک و نیم سال فعالیت کمپ غلامان و یک سال بعد کمپ گز در بخش مرکزی شد .

وی گفت: با همه این مسایل بیشتر نبود پزشک باعث تعط یلی کمپ ها شد .

وی ادامه داد : برای ویزیت بیماران به اعتیاد همیشه پزشک در کمپ حضور داشته باشد بهتر است مخصوصا در زمان سم زدایی که گاهی افرادی مراجعه می کنند که دارای بیماری زمینه هستند و نیاز مبرم به پزشک دارند که بنا بر گفته علوم پزشکی پزشکان شبکه بهداشت و درمان اجازه فعالیت در این کمپ ها را ندارند و پزشکان مخصوصی باید در این کمپ ها فعالیت داشته باشند که پزشکان نیز اکثرا از بجنورد مراجعت به رازوجرگلان را دارند که راه دور باعث نبود پزشک در این کمپ ها شده است.

مجرد افزود: خابیدن در کمپ های ترک اعتیاد برای هر بیمار داوطلب در ماه ۷۰۰ هزار تومان هزینه در بردارد که در این شهرستان محروم بیشتر افراد نیازمند بوده و به اسانی خرج برای ترک کردن نمی کنند گرچه ممکن است ماهی یک میلیون تومان برای مواد مصرفیشان نیز هزینه کنند ولی توانایی پرداخت یک جای ان را به کمپ ها ندارند .
همچنین برای دولت نیز پرداخت همه هزینه ها مقدور نیست .

وی گفت: در این یک سال ونیم کمپ غلامان ۹۰ بیمار معتاد مراجعه داشتند که ۳۰ نفر از انها معرفی شده دادگستری بوده و مابقی نیز داوطلب بودند
در کمپ ترک اعتیاد گز نیز ۹۶ نفر مراجعه کرده بودند که ۲۵ نفر از انها معرفی شده دادگستری بودند .برخی از این افراد به دلیل تمدید گاها به مدت سه ماه در کمپ ترک اعتیاد بودند .

مجرد با اعلام این که اعتیاد در بین مردان بیشتر از زنان رازوجرگلان رایج است گفت : امار دقیقی از گرفتاران به اعتیاد در این شهرستان وجود ندارد ولی تقریبا ۳۰ درصد جمعیت شهرستان رازوجرگلان گرفتار به اعتیاد هستند
که اعتیاد به مواد صنعتی بیشتر در روستاهای بک پولاد , تکله قوز , گرکز ,تنگه ترکمن و سوخسوهاشم است و در حوزه اعتیاد به مواد سنتی نیز در همه روستاها و شهرهای این شهرستان آمار بالاست .

وی دلایل اعتیاد بالا در رازوجرگلان را نیز برشمرد و گفت: در دسترس بودن مواد , برخورد قاطع و قانونی نشدن با افراد توزیع کننده , باورهای غلط که مواد بیماری ها را از بین می برد در حالی که دچار بیماری های مختلف می شوند , عدم دسترسی آسان به مراکز درمانی که بیماران به جای مراجعه به بیمارستانها و مراکز درمانی کیلومترها راه را سخت دانسته و از مواد کمک میگیرند همچنین مصرف مواد در مراسماتی مانند عروسی و عزا عادی شده و بخصوص جوانان به صورت تفریحی در این مراسمات مصرف مواد دارند که برخورد قاطع نمی شود. عدم آگاهی والدین و ازدواج در سنین پایین . همه این دلایل اعتیاد در رازوجرگلان را افزایش داده و میدهد .

وی اضافه کرد : اعتیاد منجر به اسیب های اجتماعی مانند طلاق و بیکاری و خودکشی می شود .

مجرد خبر از شروع به کار یک کمپ دیگر در روستای آنابای داد و گفت : مراحل ادارای این کمپ در حال انجام است و با یک پزشک نیز صحبت شده واگر این کمپ نیز با مشکلات مشابه روبه رو نشود می تواند فعالیت کند .

گزارش از: صاحب جمال رحیمی

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۰:۰۰

۲۸ مرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

80986

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک