Food 14Kh 1 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیسبک زندگی-ترکمن نیوز- بدون هیچ بحثی باید گفت «هانوی»، پایتخت کشور بسیار زیبای ویتنام مکه‌ی شکم‌گردهای جهان است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، البته خوراک‌های خیابانی این شهر به کاسه‌های سوپ نودل pho یا ماهی‌سرخ شده‌ با زردچوبه منتهی نمی‌شود. در سال‌های اخیر، رستوران‌های بین‌المللی متنوعی مبتنی بر سبک زندگی شهری جوانان این منطقه از جهان گشایش یافته‌اند تا راهکاری خوشمزه و لذیذ برای آرام کردن سرعت بسیار زیاد زندگی مدرن امروزی مردم باشد.

بیشتر رستوران‌ها و کافه‌هایی که اخیرا در هانوی افتتاح شده‌اند، غذاهای سنتی را با دکوری نوین به مشتری‌های خود ارائه می‌دهند. به این ترتیب، سنت و مدرنیته را با حفظ طعم اصیل غذاها با هم تلفیق می‌کنند. همین امر سبب شده تا این شهر زیبا به یکی از مقاصد گردشگری مهم برای شکم‌‎گردهای بین‌المللی تبدیل شود و سالانه توریست‌های زیادی را به سمت کشور ویتنام بکشاند.

از کوکتل فو گرفته تا xoi ga (برنج چسبناک با مرغ) همگی جزو جذاب‌ترین غذاهای خیابانی شهر هانوی واقع در کشور ویتنام هستند.

برای آشنایی با شماری از این خوراکی‌ها از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب همچنان همراهمان باشید.

انجمن دیوانه‌ها (MAD Society)

Food 14Kh 3 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیرستوران MAD Society

این رستوران در منطقه «تای هو» واقع شده است و با دکوراسیون غربی و مدرن غذاهای سنتی به جلب توجه مشتری‌های جهانی می‌پردازد. مدیر این رستوران در این رابطه گفته: «غذاهای ویتنامی بسیار خوشمزه هستند اما همه آنها ظاهری شبیه به هم دارند. به همین خاطر من با خود فکر کردم که کمی تنوع در آنها ایجاد کنم و برخی از مزه‌های آسیایی دیگر را نیز به آنها بیفزایم. نتیجه آن چیز خوبی از آب درآمد.»

Food 14Kh 4 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیفو در رستوران MAD Society در هانوی

به عقیده مدیر رستوران مد سوسایتی، غذاهای سبک متنوعی به سبک تاپاس* وجود دارند که می‌توان با ترکیب آنها خوراکی‌های جدید و جذاب پدید آورد.

تاپاس استایل (پیش‌غذای اسپانیایی) به انواع خوراک‌های کوچک حاضری گفته می‌شود که می‌توانند به عنوان مزه در کنار نوشیدنی صرف شوند یا این‌که مجموع آن‌ها به عنوان یک ناهار یا شام کامل خورده شود. تاپاها ممکن است سرد باشند (مثل مخلوط زیتون و پنیر) یا به صورت گرم سرو شوند (مثل چوپیتوس که ماهی مرکب سرخ‌کرده است).

ایده تاپا زمانی به ذهن مدیر این رستوران رسید که متوجه شد اغلب جوانان ویتنامی دوست دارند غذاهای خود را به همراه نوشیدنی‌های خود صرف کنند. همین سبب شد تا طعم آسیایی را به گونه‌ای ارائه دهد که این اشخاص بتوانند با لقمه‌های کوچک، غذاهای دلخواه خود را با نوشیدنی موردنظرشان میل کنند.

از جمله مثلا می‌توان به دیپ ادامامه با چیپس میگو اشاره کرد که در کشور و فرهنگ ویتنام و حتی جنوب‌شرقی آسیا بسیار محبوب است.این دیپ شبیه حُمُصی است که از لوبیای ژاپنی تهیه شده باشد.

Food 14Kh 17 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیکراکر برنج

دیگر غذاهای سنتی هم در این رستوران با تزئینات بسیار شیک و امروز ارائه می‌شوند. مثلا لقمه‌های گوشت، مرغ یا ماهی که در نان‌های تورتیلا مانند پیچیده شده‌اند و با سس یا آبگوشت مخصوص در پیاله‌ای شیک ارائه می‌شوند یکی از غذاهای محبوب این رستوران است.

Food 14Kh 16 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیphoritto

در رستوران MAD Society همچنین تاکوهای چا کا-استایل هم عرضه می‌شوند: تورتیلاهای برشته به همراه نودل برنج با ماهی سرخ‌شده در زردچوبه و ادویه معطر به همراه سبزیجات تازه.

MAD Society در خیابان تای هو در شهر هانوی، پایتخت ویتنام واقع شده است.

رستوران The T-Art

Food 14Kh 2 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیغذای سنتی چا کا با تزئینات مدرن در رستوران تی آرت

شاید رستوران تی‌آرت با کیفیت‌ترین غذاهای ویتنامی را ارائه ندهد، اما دیزاین بسیار زیبلای رستوران و تزئینات فوق‌العاده زیبای غذاهایش سبب شده تا نه تنها در این کشور آسیایی، بلکه سراسر جهان شهرت پیدا کند.

Food 14Kh 21 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیطراحی مدرن و معاصر The T-Art

تی‌آرت مخفف عبارت «مزه‌ی هنر» است. منوی غذاهای این رستوران حاوی انواع غذاهای سنتی ویتنامی است که همگی به سبکی مدرن و متفاوت عرضه می‌شوند.

مدیر این رستوران بیان داشته که دوست داشتم غذاهای محلی کشورم را به سبکی جدید و شیک عرضه کنم تا جوانان بیشتر به سمت این خوراکی‌ها جذب شوند.

Food 14Kh 20 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیXoi ga در رستوران The T-Art

به‌طور مثال، xoi ga که یک غذای کلاسیک ویتنامی است که اغلب در سینی سرامیکی سرو می‌شود. این غذا از مرغ چرخ‌کرده، پیاز برشته، ادویه و برنج تشکیل شده است.

اما در رستوران تی آرت، xoi ga به صورت سه کوفته برنجی با رنگ بسیار زیبای بنفش سرو و با رشته‌های باریک و مینیمالیستی سبزیجات تزئین می‌شود. این توپی‌های برنجی حاوی مرغ مزه‌دار شده، قارچ و لوبیای مانگ هستند.

رستوران Don’s Bistro

Food 14Kh 10 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانینمای داخلی رستوران Don’s Bistro

این رستوران با اینکه در سال ۲۰۰۹ میلادی گشایش یافت و اولین رستوران غربی در منطقه Tay Ho بشمار می‌رفت، اما با ارائه غذاهای سنتی در کنار انواع بین‌المللی توانست مشتریان زیادی پیدا کند و به شهرت جهانی برسد.Food 14Kh 6 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانی

غذاهای رستوران Don’s Bistro

Food 14Kh 12 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیکرم بروله پشن‌فروت

Food 14Kh 11 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانی

Food 14Kh 7 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیتزئین زیبای غذا در رستوران Don’s Bistro

رستوران Green Tangerine (نارنگی سبز)

Food 14Kh 13 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیرستوران Green Tangerine (نارنگی سبز)

در مرکز بخش قدیمی و بسیار شلوغ شهر هانوی، یک کافه‌رستوران جذاب وجود دارد که با ارائه غذاهای سنتی ویتنامی دل هر گردشگری را خواهد برد.

نارنگی سبز در واقع یک ویلای باستانی متعلق به یک ژنرال فرانسوی بوده که تاریخ ساخت آن به سال ۱۹۲۸ میلادی بر می‌گردد.

Food 14Kh 14 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانی

تکنیک و ظاهر غذاها کاملا فرانسوی هستند اما طعم و مواد تشکیل دهنده آنها کاملا ویتنامی است. البته خوراکی‌هایی که ترکیبی از غذاهای فرانسوی و ویتنامی باشند نیز وجود دارند که طعمی جدید و جالب ارائه می‌دهند.

Food 14Kh 15 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانی

مثلا غذایی Ca qua که گوشت مارماهی است در پخت غذای سنتی هانوی یعنی cha ca (ماهی سرخ شده در زردچوبه) استفاده می‌شود. در تزئین آن نیز از پیازچه و شوید تازه با نودل‌های برنج استفاده می‌شود.

Food 14Kh 5 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیرستوران رستوران Green Tangerine در هانوی واقع در کشور ویتنام

رستوران Spices Garden

این رستوران بیش از ۲۰ سال است که غذاهای خیابانی هانوی را به مشتریان خود عرضه می‌کند.

Food 14Kh 19 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیFancy bun thang در رستوران باغ ادویه‌ها

در گذشته سرآشپز آن فرانسوی بود اما اکنون توسط یک آشپز ویتنامی موسوم به Nguyen Thanh Van سرپرستی می‌شود که اولین زن ویتنامی است که در سال ۲۰۰۷ افتخار عضویت در انجمن غذای فرانسه را بدست آورد.

Food 14Kh 18 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانی

در این رستوران غذاهای همه مناطق کشور ویتنام را می‌توانید سفارش دهید: سوپ آبالون از جنوب، لابستر Nha Trang از بخش مرکزی کشور و پیش‌غذهای هانویی.

Food 14Kh 8 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیرستوران Spices Garden

Food 14Kh 9 300x169 - هانوی؛ کعبه‌ی شکم‌گردها و پایتخت غذاهای خیابانیرستوران Spices Garden

همه غذاهای سنتی به سبک مدرن دکور و ارائه می‌شوند.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

منبع: روزیاتو

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۳۴

۱۴ خرداد ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک